Close

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456
Pokaż wyniki od 51 do 53 z 53
  1. #51
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Czyms innym jest ostrosc, czym innym rozdzielczosc - obraz o nizszej rozdzielczosci moze byc ostrzejszy !
    Ostrosc to nic innego jak wielkosc rozmycia konturowego - mozna poprawic w obrobce - rozdzielczosci raczej nie da sie , decyduja uklad optyczny i skala odwzorowania.
    Całkiem czesto tak jest. Co widać po narzekaniach forumowiczów, którzy się poprzesiadali z 12 Mpx D700 na 36 Mpx D800 - przy słabszej optyce cropy wyglądają gorzej.

    Dobrym materiałem do rozważań ostrość a rozdzielczosć są body z i bez filtra AA - tak jak D800 i D800E a w canonie 5Ds i 5Dr.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #52

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Całkiem czesto tak jest. Co widać po narzekaniach forumowiczów, którzy się poprzesiadali z 12 Mpx D700 na 36 Mpx D800 - przy słabszej optyce cropy wyglądają gorzej.

    Dobrym materiałem do rozważań ostrość a rozdzielczosć są body z i bez filtra AA - tak jak D800 i D800E a w canonie 5Ds i 5Dr.
    w ukladach cyfrowych wypadkowa rozdzielczosc zachowuje sie wedlug wzoru

    1/r=1/r1+.....1/rn

    jesli zastapimy jedna matryce inna o np. 2 razy wyzszej rozdzielczosci , to calkowita rozdzileczosc odwzorowania dla ukladu wzrosnie , ale wcale nie 2 razy.

    przechodzac na matryce bardziej rozdzielcze mamy szanse na podniesienie rozdzielczosci odwzorowania przy tym samym obiektywie - ale to nie jest wprost proporcjonalnie.

    Jesli na d800 w skali 100% postrzegamy nieostrosc i rozmycie , a na d700 w skali 100% bylo ostro , to teoretycznie po redukcji wielkosci obrazu z d800 do wielkosci d700 dostaniemy dokladnie taka sama ostrosc / rozdzielczosc.

    przechodzac na matryce o wyzszej rozdzielczosc optyka pracuje dokladnie tak samo , jedynie moze okazac sie ze rozdzielczosc matrycy jest za wysoka ( wyzsza niz konieczna) i czesc pixeli zapisuje niepotrzebnie nieostrosc. W tym przypadku lepiej jest robic resampling obrazu w dol do koniecznych wymiarow. Przez resampling w dol rosnie dopuszczlny krazek rozproszenia, tzn tym samym spada postrzegana nieostrosc , ale tym samym i rozdzielczosc, ale i spadaja szumy.
    to system naczyn polaczonych .

    Narzekaja po przejsciu na d800 , ale nie pamietaja ze ogladaja wiekszy obraz - tak samo bylo co do zasady w analogu.
    MOzna zastosowac sie do zasady z czasow analogu - zwiekszyc odleglosc obserwacji.


    Wyscig producentow jaki znamy sprzed lat - kto ma bardziej rozdzielcza matryce zostaje zastapiony aktualnie innym - komu uda sie wyprodukowac drozsza optyke / aparat i je sprzedac. hi . hi . hi - choc wlasciwie nie ma sie z czego smiac.

  3. #53
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Zdaje sobie z tego sprawę. Narzekają nieświadomi. Ja mam D800 i jestem bardzo zadowolony z przyrostu informacji.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 6 z 6 PierwszyPierwszy ... 456

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •