Close

Strona 53 z 136 PierwszyPierwszy ... 343515253545563103 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 521 do 530 z 1356
  1. #521

    Domyślnie

    Skoro jestem człowiekiem cyfry bardzo chętnie dowiem się, co to był w analogu forsowanie cieni bez rozjaśniania w światłach.
    Obejrzyj sobie krzywą charakterystyczną dowolnego filmu, to zrozumiesz. Typowa matryca nie potrafi tak naświetlać i dlatego trzeba taką krzywą zasymulować przy wywoływaniu rawa. A do tego jeszcze większość wywoływaczek defaultowo obcina dynamikę matrycy do 8EV odrzucając przedział cieni "żeby było kolorowo i kontrastowo".

    Nadal chętnie dowiem się, czy rzeczywiście zrobienie zbyt ciemnego zdjęcia na iso 100 i rozjaśnianie przy wołaniu do 400 (czyli elektroniczne forsowanie - naświetlam na 100, wołam jak 400) daje lepszą jakość niż prawidłowo naświetlone 400.
    Dlaczego z uporem maniaka mieszasz dwie różne rzeczy?
    W wątku jest mowa o forsowaniu z ISO3200 na np. ISO6400, gdzie tu niby ktoś pisał o forsowaniu ze 100 na 400?
    Ostatnio edytowane przez mathu ; 07-03-2009 o 20:13
    S5Pro, N35/2D, N60/2.8D, N18-105VR, S10-20, SY8, E400
    Dużo metalowych obiektywów z gwintem

  2. #522
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    Mateusz, nie trolluj już

  3. #523
    wojteh
    Gość

    Domyślnie

    beep nieraz się przydaje - mam wrazenie - ze mój s3pro nie ostrzy w punkt - musze to dokładnie sprawdzić ...

  4. #524

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mathu Zobacz posta
    W wątku jest mowa o forsowaniu z ISO3200 na np. ISO6400, gdzie tu niby ktoś pisał o forsowaniu ze 100 na 400?
    Ja
    Wywnioskowałem to z Twojej wypowiedzi:
    Napisał mathu Zobacz post
    "A wyciąganie na ISO100 ma jeszcze większy sens, bo dynamika to zapas w światłach + 8EV środka + zapas w cieniach."
    Z której, moim zdaniem, wynika, że zdjęcie poprawnie naświetlone (wykorzystujące pełny zakres dynamiki matrycy) jest gorsze, niż "wyciągane - z kontekstu rozmowy "forsowane".Mi się wydaje, ze jeżeli ustawię poprawnie ekspozycję tak, ze najciemniejszy i najjaśniejszy punk kadru będą znajdowały się w zakresie obejmowanym przez dynamikę matrycy, to żadne wyciąganie niczego więcej nie doda. Takie jest moje zdanie, dlatego pytam, co i w jaki sposób mam (mogę?) zyskać. Czy chodzi o to, że skoro matryca traci zakres dynamiki wraz ze wzrostem czułości, to robiąc zdjęcie na 100 iso (max dynamika) w warunkach wymagających np. 400 i "wyciągając je" uzyskam taką jakość jak przy naświetleniu na iso100 i zachowam dynamikę ze 100?

  5. #525

    Domyślnie

    Wywnioskowałem to z Twojej wypowiedzi:
    Napisał mathu Zobacz post
    "A wyciąganie na ISO100 ma jeszcze większy sens, bo dynamika to zapas w światłach + 8EV środka + zapas w cieniach."
    Z której, moim zdaniem, wynika, że zdjęcie poprawnie naświetlone (wykorzystujące pełny zakres dynamiki matrycy) jest gorsze, niż "wyciągane - z kontekstu rozmowy "forsowane".
    Gdzie tu masz coś napisane o forsowaniu? Nie widzisz że tekst o forsowaniu ISO1600 i wyciąganiu cieni w ISO100 to dwie różne rzeczy?

    Mi się wydaje, ze jeżeli ustawię poprawnie ekspozycję tak, ze najciemniejszy i najjaśniejszy punk kadru będą znajdowały się w zakresie obejmowanym przez dynamikę matrycy, to żadne wyciąganie niczego więcej nie doda. Takie jest moje zdanie, dlatego pytam, co i w jaki sposób mam (mogę?) zyskać.
    Jeżeli naświetlisz prawidłowo to wywoływaczka RAW i tak weźmie z tego naświetlenia jakieś środkowe 8EV a resztę wyrzuci żeby zdjęcie było kontrastowe i nasycone. Po prostu te cienie które zmieściły się w dynamice będą przez takie prymitywne wywoływanie czarne i dlatego trzeba je ręcznie rozjaśnić, a przy okazji odzyskać białe światła. Klisza fotograficzna robiła to "sama", bo poza liniowym odcinkiem w środku zakresu miała też łągodne ugięcie na cieniach i światłach, a typowe wywoływaczki RAW ich defaultowo nie robią (to chyba pozostałość z czasów kiedy aparaty cyfrowe miały problem z uzyskaniem nawet tych 8EV). Zrobisz zdjęcie okna w pokoju i wszystko zarejestrujesz, a wywołując na defaultowych ustawieniach i tak dostaniesz czarne pomieszczenie i białe światła. I czym mniej szumiący aparat tym więcej można zmieścić w tych cieniach (a dodatkowo Fuji S5 ma drugie tyle w światłach).
    Oczywiście jeśli scena ma mniej niż te 8EV to taki efekt nie wystąpi.
    S5Pro, N35/2D, N60/2.8D, N18-105VR, S10-20, SY8, E400
    Dużo metalowych obiektywów z gwintem

  6. #526

    Domyślnie

    Czy chcesz powiedzieć, że programy do konwersji RAW obcinają obraz do 8ev? Ciekawa informacja - znaczy, że fuji produkuje oprogramowanie, które nie obsługuje w pełni matrycy? Czyli, jak wywołam raw z PhaseOne lub N D3 w C1, to też dostanę obraz o zakresie 8EV? Jesteś tego pewien i na jakiej podstawie?

  7. #527

    Domyślnie

    Kurde, a moja miła pani sprzedająca używanego S5 zrobiła się mniej miła bo się rozmyśliła
    Kutfffa mać z tymi babami . Ja tu napalony Po zabawie kilkoma rawami stwierdziłem, że ten sprzęcior fajne pliki generuje nawet jak je LR2.0 traktuję.
    A teraz mi został zakup nowego za 2700 zł. Nie na na taki wydatek chyba nie pójdę. Nie dawno D300 sprzedałem za 3kzł. Masakra normalnie.
    Ostatnio edytowane przez robin102 ; 08-03-2009 o 01:54
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  8. #528

    Domyślnie

    A mówiłem, że będzie się działo...
    Ktoś wspominał, że w GB wciąż są w atrakcyjnej cenie.

  9. #529

    Domyślnie

    Z cenami nie chce się wierzyć normalnie. Ja w lipcu ubieglego roku kupiłem tą zabawkę za 2499zł.

  10. #530

    Domyślnie

    A ja w grudniu za niecale 1600zł(to było ok 350funtow). Refrub ale oczywiscie nowy fabrycznie zapakowany A teraz chca 3 tys prawie heh. Spoko ja to przeczekam, wsyzstko poleci za pare miesiecy ostro w dol, teraz warto sprzedawac.

Strona 53 z 136 PierwszyPierwszy ... 343515253545563103 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •