Close

Strona 80 z 82 PierwszyPierwszy ... 30707879808182 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 791 do 800 z 815
  1. #791

    Domyślnie

    Hej
    Czy możliwe jest wyczyszczenie APS-C przy użyciu szpatułek do FullFrame? Chciałbym wiedzieć czy nic się nie stanie nieoczekiwanego. Zwykle czyści się "od lewej do prawe"j. W tym przypadku można by pociągnąć od góry do dołu. Wtedy zmieści się szpatułka.
    pozdrawiam

  2. #792

    Domyślnie

    Szpatułki do FX mają o 0.3 mm większą szerokość od wzdłużnego rozmiaru APS-C (23.9 mm vs 23.6 mm). Będziesz zatem szorował po obrzeżach matrycy i zgarniał uszczelniajacy silikon.

  3. #793

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Szpatułki do FX mają o 0.3 mm większą szerokość od wzdłużnego rozmiaru APS-C (23.9 mm vs 23.6 mm). Będziesz zatem szorował po obrzeżach matrycy i zgarniał uszczelniajacy silikon.
    Mam rozumieć, że owy silikon to znacząca sprawa?
    Jeszcze mam zagwozdkę nt. szpatułek. Jaka jest różnica w zakupie np 10 szt. za przysłowiową dyszkę, a 2sz.t za 40 zł. Czy to pic ?

  4. #794

    Domyślnie

    Szpatułki Rotina to nie żaden pic, jak również ich płyn. Wszystko odbywa się gładko i matryca pozostaje bez smug. Próbowałem kupionych także dedykowanych bibułek do czyszczenia matryc, ale musiałem kombinować na co te bibułki nałożyć. Też są skuteczne i dużo tańsze. Nie obawy o uszkodzenie matrycy, ale niestety nie udawało mi się wyczyścić matrycy idealnie żeby nie pozostały żadne smugi. Wprawdzie testowe zdjęcie potwierdziło że matryca jest czysta, ale widać było niewielki smugi. Czyściłem oczywiście tez rotinem, ale w połączeniu z ich szpatułkami nic lepszego nie znalazłem, a przecież taką czynność nie wykonuje się co tydzień.

  5. #795

    Domyślnie

    Nie wystarczy gruszka do dmuchania? Jakie zabrudzenia usuwa się przy pomocy szpatułek? Odciski palców?
    Jak coś innego niż pyłki/drobiny kurzu mogą dostać się na matrycę przy normalnym użytkowaniu?
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  6. #796

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Nie wystarczy gruszka do dmuchania? Jakie zabrudzenia usuwa się przy pomocy szpatułek? Odciski palców?
    Jak coś innego niż pyłki/drobiny kurzu mogą dostać się na matrycę przy normalnym użytkowaniu?
    Plamy oleju z mechanizmu migawki

  7. #797

    Domyślnie

    Swoją drogą - @Krzysztofofh - to co dotykasz to jest szkło chroniące matrycę, a nie bezposrednia powierzchnia matrycy. To szkło nie tak łatwo uszkodzić.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Plamy oleju z mechanizmu migawki
    ke? Take rzeczy się naprawdę zdarzają?
    This is my camera. There are many like it, but this one is mine. My camera is my best friend. Without my camera I am useless. Without me, my camera is useless. I must fire my camera true. And I will!

  8. #798

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    ke? Take rzeczy się naprawdę zdarzają?
    No myślę, że prędzej czy później się przekonasz

  9. #799

  10. #800

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez NimnuL Zobacz posta
    Nie wystarczy gruszka do dmuchania? Jakie zabrudzenia usuwa się przy pomocy szpatułek? Odciski palców?
    Jak coś innego niż pyłki/drobiny kurzu mogą dostać się na matrycę przy normalnym użytkowaniu?
    Poranek na plaży. Robisz wschód słońca na długim tele. Potem coś macro. Potem mewy, znowu tele. Potem widoczek na szerokim. Znowu mewy na tele.
    Na plaży wieje, w powietrzu oprócz kryształków soli kropelki wody i drobinki piasku. Każdy kto chwile był nad morzem, wie ile tego jest w powietrzu, po pewnym czasie ręce się od tego słonego kleją, takoż powierzchnie przedmiotów.

    Las, jedziesz rowerem, zapięte tele bo może sarna albo ten myszołów co tu gdzieś chyba w okolicy gniazduje lub aktualnie tylko żeruje. Potem macro bo fajny kwiatek, jedziesz dalej, fajny widoczek to standard lub szeroki, potem ptactwo znowu tele.
    W powietrzu dużo różności, także bardzo lepkich (pyłki roślin)

    Kiedyś, mając dwa obiektywy rzadko zmieniałem je w plenerze. Na planespotting jechałem z zapiętym 55-300, na widoczki z 17-50. Syfków na matrycy nie było.
    Teraz używając czterech obiektywów, matrycę jak najbardziej brudzę (pomijam wspomniane przez Zośka kwestie "techniczne" - w międzyczasie była zmiana puszki - otoczenie na to nie ma wpływu).

    Jakiś czas temu na zwykłym (tylko z małą dziurą) nie testowym zdjęciu widzę syfy jak ta lala, na matrycy nie na szkłach.

    Zakup gruszki - jedna plamka znikła, reszta plam dalej siedzi. Jako iż w zestawie z gruszką był płyn (do optyki wprawdzie nie do matryc, ale izopropanol de facto) to robię ze szmatki do obiektywu i przyciętej karty "szpatułkę", nawilżam tym płynem i nieco lepiej ale dalej syfki. To jeszcze raz, syfki się przemieszczają ale nie schodzą.

    Dopiero Rotin załatwił sprawę - do tego oprócz szerokich szpatułek (na całą matrycę) maja takie małe okrągłe, do czyszczenia rogów / krawędzi matrycy, bo tan syfki lubią się dekować.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Strona 80 z 82 PierwszyPierwszy ... 30707879808182 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •