Close

Strona 24 z 82 PierwszyPierwszy ... 1422232425263474 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 231 do 240 z 815
  1. #231

    Domyślnie

    ludzie! a gdzie w okolicy Gliwic/Katowic i reszty szandarowych miast Śląska można oddać do czyszczenia matrycę bez obaw że ktoś zrobi mi miazgę?
    /*\
    [ O ] D90 N50 8.1 Sigma 10-20 4-5.6 Tamron 70-300 (bosh..) Nie moge tera pisac, jezdem za granicom

  2. #232

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pytajaca Zobacz posta
    ludzie! a gdzie w okolicy Gliwic/Katowic i reszty szandarowych miast Śląska można oddać do czyszczenia matrycę bez obaw że ktoś zrobi mi miazgę?
    Jeśli oddasz do czyszczenia samą matrycę, to jest duża szansa, że sama zrobisz miazgę.
    Krzysztof Paszkiewicz

  3. #233

    Domyślnie

    nie będę patroszyć przecież aparatu. napisałam tylko co jest zabrudzone i co chciałabym wyczyścić. taki skrót myślowy.
    konkrety proszę
    /*\
    [ O ] D90 N50 8.1 Sigma 10-20 4-5.6 Tamron 70-300 (bosh..) Nie moge tera pisac, jezdem za granicom

  4. #234

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pytajaca Zobacz posta
    ludzie! a gdzie w okolicy Gliwic/Katowic i reszty szandarowych miast Śląska można oddać do czyszczenia matrycę bez obaw że ktoś zrobi mi miazgę?
    Serwis aparatów fotograficznych Chorzów, Hajducka 4 tam zapytaj.
    D80 N18-70mm N50mm/1.8D SB-900

  5. #235

    Smile

    Witam, ja też jestem nowicjuszem i nowym członkiem tego forum no i oczywiście posiadaczem od kilku dni Nikona D70s. Mam pytanie dotyczące czyszczenia matrycy a raczej tego co widać na fotkach przed czyszczeniem. Czy po tym co widzimy na fotce można określić co pomoże czy tylko przedmuchanie czy dokładniejsze czyszczenie. Mówicie o kurzu, brudzie a na fotce tak jak u mnie jest to szara plamka, czy zatem kurz daje taki efekt w postaci plamki na zdjęciu (powiedzmy troszkę mniejszej wielkości jak ta mordka - )

  6. #236

    Domyślnie

    Hm ja kupilem sama gruszke bo po przeczytaniu postow ludzie odradzali czysci inni mowili, ze mozna smialo wiec wybralem sposob latwiejszy.
    - wlozylem aparat do stojaka, ustawilem go sensorem do dolu(tak zeby wszystkie pylki spadly w dol a nie zostawaly w komorze)
    - unioslem lustro w opcjach i przedmuchalem kilkadziesiat razy gruszka
    - nalozylem obiektyw na aparat i porownalem dwa zdjecia zrobione na f/22




    Jak widac ja tez mialem szara plamke i po przedmuchaniu znikla. Widac tez, ze syfy sie przemieszczaja wiec nie bede mial problemow z ich usunieciem.

  7. #237

    Domyślnie

    EDIT: podwojny post, prosze o usuniecie go.

  8. #238

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fiziek Zobacz posta
    Mam wyczyściłem w d80 ale tylko gruszką,(bałem się tam cokolwiek wsadzac) wrzuciłem do adoba i (kontrast lub próg) w obu przypadkach jest super. I jeszcze jedno pytanko czy mogę czyścic matrycę sprężonym powietrzem takim do czyszczenie laptopów.(nie tylko)
    Nigdy sprężonym powietrzem. Od tego jest gruszka i jeśli masz odwagę to wacik i płyn do czyszczenia obiektywów.
    Aparat + szkła.

  9. #239

    Domyślnie

    Chciałbym podzielic się z Wami swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego co w wątku przeczytałem oraz swoją praktyką w kwestii czyszczenia matrycy.

    1. Jeżeli ktoś jest "narwańcem", nie ma cierpliwości i zdolności manualnych niech odsyła aparat do czyszczenia w serwisie.

    2. Jeżeli ma się tą cierpliwośc i minimum zdolności manualnych to polecam samodzielne czyszczenie wg. sposobu opisanego w następnym punkcie. Osobiście uważam, że koszt czyszczenia na poziomie 100-150 zł + ewentualne koszty przesyłki, czekanie i niepewnośc jak nasz aparat potraktuje sam serwisant (nie mówię o samym oczyszczenu matrycy) ale o innych aspektach obchodzenia się z naszą własnością i w końcu jak paczkę potraktuje kurier wydaje się kwotą wygurowaną. Dla niewprawnych będzie to koszt niewysoki biorąc pod uwagę możliwośc uszkodzenia matrycy. Wiec można relatywizowac. Niech każdy sam zadecyduje do jakiej grupy się zalicza

    3. Nieskromnie powiem, że zaliczam się do tych co trochę cierpliwości mają i zdolności manualne też jakieś mam. Poczytałem o doświadczeniach kolegów. Były i takie przypadki, że kolega X pisał jak to świetnie wyczyścił mikrofibrą matrycę i wszystko jest ok i poleca, a kilka postów później tez sam kolega X ubolewa jaki to załosny obraz ukazał się jego oczom po zrobieniu zdjęcia białej kartki przy F22.
    Ale do rzeczy. Gorąco polecam rozwiązanie, które nazywa się Wet&Dry Sweeper (GreenClean). Jest dostępnych kilka zestawów. Zestaw najbardziej "wypasiony", ze sprężonym powietrzem, mini odkurzaczem i szpatułkami możemy od razu sobie odpuścic z racji ceny - ok. 270 zł (oczywiście jesy to zestaw do wielokrotnego użytku, ale jak często musimy czyścic matrycę ? Najrzadziej jak to tylko konieczne !).
    Ja skorzystałem z wersji najtańszej za 75 zł. W zestawie są trzy komplety szpatułek. Wychodzi więc po 25 zł za komplet, który jest de facto kompletem do użytku jednorazowego. Osobiście uważam, że można jednym kompletem wyczyścic 2-3 matryce pod warunkiem, że robimy to jedno po drugim i matryce nie są mocno zabrudzone.
    Te komplety szpatułek to jedna "mokra" i druga "sucha". Występują komplety o dwóch szerokościach szpatułek - przeznaczone do matryc DX i FX. Chodzi o to by zminimalizowac ruchy szpatułki po matrycy. Taki rozmiar niejako wymusza sposób czyszczenia, czyli z lewej do prawej lub odwrotnie.
    Tak więc zaczynamy czyszczenie od przetarcia matrycy mokrą szpatułką a następnie wytarcia jej suchą.
    Ważne jest aby przed przystąpieniem do "szpatułkowania" przedmuchac matrycę gruszką, tak by nie zostały na niej pyłki, które ewentualnie mogły by zostac przesuwane przez szpatułkę. To i tak mało prawdopodobne biorąc pod uwagę materiał z którego wykonana jest mokra szpatułka (powinna wchłonąc pyłek) ale ostrożności nigdy za wiele.
    Ze swojego doświadczenia wiem, że do wyczyszczenia matrycy wystarczą 2-3 pociągnięcia z jednej strony na drugą. Wysuszenie powinno odbyc się maksymalnie dwoma posunięciami (dobrze jest mimo wszystko nie przesuwac suchą szpatułką po zupełnie suchej marycy. Niby nie powinno się nic stac, ale.... Strzeżonego... )

    3. W poprzednich postach czytałem o czyszczeniu pałeczkami kosmetycznymi, sciereczkami z mikrofibry. Nie neguję, może udało się bezpiecznie komuś wyczyścic, ale jaką mamy pewnośc czy nasze pałeczki mają ten sam rodzaj waty co pałeczki, którymi czyścił z powodzeniem kolega x. Czy nasza ściereczka z mikrofibry jest dokładnie taka sama jak kolegi x ? Przecież mikrofibra to nazwa umowna. Jest wiele sciereczek z mikrofibry różniących się strukturą włókna.
    Kolejna kwestia - pałeczki, patyczki z papierkami do czyszczenia. OK, może papierek jest bezpieczny, ale jaką mamy pewnośc, czy gdzieś nie zrobiło się ostre zgięcie papierka, które pod jakimś kątem zarysyje matrycę.
    Rozważcie też takie kwestie zanim "na ślepo" zaczniecie stosowac czyjąś "sprawdzoną" metodę.
    Szpatułki, o których pisałem w poprzednim punkcie, mają zaokrąglone rogi, nie musicie myc rąk przed nakładaniem czegokolwiek na cokolwiek.

    To tyle. Może komuś przyda się to co napisałem, wszystkim życzę bezpieczneg i udanego czyszczenia matryc !

  10. #240

    Domyślnie

    Oczywiście miało byc "wygórowaną", a nie "wygurowaną". Purystów językowych (i nie tylko) przepraszam.

Strona 24 z 82 PierwszyPierwszy ... 1422232425263474 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •