Close

Strona 11 z 82 PierwszyPierwszy ... 9101112132161 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 101 do 110 z 815
  1. #101

    Domyślnie

    Przeczytałem sobie cały wątek. Myślę, że osoby, którym się trzęsą ręce na samą myśl ściągnięcia obiektywu i nie wiedzą nawet jak w zarysie działa lustrzanka czyszczenie mogą sobie odpuścić. Osobiście pierwsze co zrobiłem jak kupiłem swojego pierwszego nikona, to z tylko jak znalazłem w instrukcji jak podnosi się lustro, to je podniosłem i z ciekawości zobaczyłem jak wygląda matryca. Czyszczeniem zaczynam się interesować kiedy widzę zabrudzenia na zdjęciach, nie testowałem nigdy na białych kartkach, choć z ciekawości teraz sprawdzę. Przy operowaniu przy lustrze, matówce, matrycy to chyba najważniejsza zasada sprawdzająca się przy wszystkim, 10xpomyśl 1xzrób. Przy każdej operacji, gdzie dotykamy tych elementów, możemy się liczyć z tym, że możemy sobie upaćkać bardziej niż jest, więc na początek ta gruszka jest dość skuteczna (na grubsze śmiecie), sprężone powietrze z butelki nie stosowałem, bo lubi spluwać nie do końca rozprężonym powietrzem, bałem się zacieków. W terenie, jak musiałem to jak kolega pisał ustami dmuchnąłem i śmiecia się pozbyłem, ale wiadomo, że to prowizorka i ostateczność (można napluć sobie, albo załapać inne śmieci). Nie wyobrażam sobie siedzenia w domu i usuwania kropek z każdego zdjęcia, bo bałem się wyczyścić matrycę. To co widzimy w wizjerku, to czasem brudy na soczewce przy okularze ocznym, można dmuchnać i przetrzeć delikatną szmatką, rzadziej na lustrze czy matówce - tej ostatniej najbardziej bym nie polecał ruszać, bo nieźle lubi się tam brud mazać. W skutek różnych działań zabrudziła mi się matówka (już myślałem, że nie dojdę z nią do ładu), trochę matryca (nie dało się wydmuchać, jakieś plamy z bardzo drobnego pyłu - Boryszyn?), że jakoś nie jestem już bardzo przywiązany do swojego D50, powiedziałem sobie wóz albo przewóz i płynem do czyszczenia monitorów LCD (o nie znanym mi składzie chemicznym, sprawdzonym o tyle, że nie zostawia smug i nie rozpuszcza ekranu LCD) oraz szmatką jaką kiedyś dostałem do czyszczenia telewizora LCD (czyściutką bo nie używaną i z woreczka, bardzo delikatny materiał), przetarłem matrycę (robota dość precyzyjna, tylko nawilgociłem szmatkę i wycierałem rożkiem). Idąc za ciosem przetarłem bardzo ostrożnie lustro i na koniec zawziąłem się na matówkę z przekonaniem, że dużo gorzej już nie będzie (tą samą szmatką i płynem), bardzo się zdziwiłem, bo śmieci widziane przez wizjer znikły, podobnie jak rozmazane plamy. Jedyne co pozostało, ale miałem to od dawna utra cieńka i utra równa linia idąca gdzieś od środla obrazu wizjerze do samego dołu (pęknięta matówka?). Czy zniknęły mi plamy pochodzące z matrycy przy wszystkich ustawianiach przysłony to sprawdzę jak będę miał czas. Nie wiem czy komuś pomoże to co napisałem, każdy musi rozważyć jakieś ryzyko związane samodzielnym czyszczenia a kosztem tej usługi w serwisie. Miałem możliwość poeksperymentowania na drugim aparacie, więc tak zrobiłem, do podobnego grzebania w swoim d90 się nie śpieszę i jak będę długo mógł, to będę tego unikał. Chyba też dodam, to co większość ludzi wcześniej, każdy robi na własne ryzyko, że mi się udało, to nie znaczy, że komuś innemu się uda, podzieliłem się tylko swoimi bojami z czyszczeniem aparatu w środku.

  2. #102

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dawid_ Zobacz posta
    Wystarczy przestrzegać bardzo prostej zasady: nigdy nie dotykać matrycy. Nie da się uszkodzić matrycy strumieniem powietrza, nawet z największej gruszki, więc w taki sposób możemy ją czyścić nawet co chwilę.

    Ja się tego trzymam i mam spokój. Duża gruszka lub nigdy nie używany do podlewania kwiatów spryskiwacz z pompką i po problemie Czym mocniejszy strumień powietrza (oczywiście w granicach rozsądku) , tym dalej może być dysza od matrycy i tym bezpieczniej.

    A gdzie to kupiłeś ?

  3. #103

    Domyślnie

    Kalmar, taki spryskiwacz jest w każdym sklepie ogrodniczym cena ok 15zl.

  4. #104

    Domyślnie

    Jednak nadmiernie pochwaliłem się w swoim poprzednim poście, test białej kartki i przysłony 22 jest dość okrutny (na czym polega ten bajer z wysokim numerem przysłony?), sporo śmiecia na matrycy zostało, w tym mikrowłókna z użytej prze mnie szmatki. Większość śmieci tego typu udało mi się wymieść, ale do ideału to jeszcze brakuje trochę, drobne kropki są, szczególnie trudno doczyścić narożniki. Metoda wyczyszczenia środka taśmą biurową dała radę, bo nie miałem pojęcia jak się tego brudu pozbyć, ale już go nie mam. Przetestowałem też sprężone powietrze z spray'a, ale tak jak się obawiałem, jak się mocniej naciśnie pluje cieczą i zostawia megazacieki - nie nadaje się.

  5. #105

    Domyślnie

    przeczytałem ten ciekawy temat , bo sam jestem posiadaczem d80. Przebieg niewielki bo 2k bo mam go od niedawna, dodam że jestem I właścicielem. Zrobiłem test na f11 , f16 i f22. Wynik f11 i f16 = nic , f22 - 2 małe kropki. Warto podkreślić że jestem pedantem. Moje pytanie jest takie jak w sumie sprawdzić czy pyłki są na obiektywie czy też na matrycy? I jeszcze jedno , czy jako amator jestem w stanie za pomocą gruszki wyczyścić matrycę z paproszków? Nie będę tu zgrywał chojraka bo jeśli to wielka sztuka to lepiej zapłacić niż spieprzyć se sprzęt.

    Dzięki

    Edit: W sumie to te paproszki to mi nie przeszkadzają bo to 2 takie lekkie paproszki ale no mówię pedant ze mnie. Nie wiem czy nie wynika to z tego że zawsze coś osiada na filtrze UV, na każdym obiektywie mam albo Hoya alba Hama, więc może i stąd te 2 punkty. Swoją drogą mógłby ktoś podzielić się tutaj lub na PW linkiem do foto swoich testów matryc czy to na białej kartce czy też na niebie? Jestem początkującym i chciałbym zobaczyć jakie mogą być ziarna w puszcze i co może mnie czekać Dzięki wszystkim za linki
    Ostatnio edytowane przez amd23 ; 03-04-2009 o 22:51
    Henryk Kwinto - pierwszy kasiarz IV RP

  6. #106

    Domyślnie

    Chyba na białej kartce najlepiej widać śmieci na matrycy. Wydaje mi się, że zabrudzenia obiektywu nie przekładają się w tak prosty sposób na obraz jak te z matrycy (na matrycy widać dość ostre kółka, kropki lub włoski), ale zawsze możesz zobaczyć z innym obiektywem. Ledwie widoczne kropki przy przesłonie 22 to chyba sprawa nie warta grzebania (może być tylko gorzej), też jestem pedant, ale to nic zdrowego. Może lepiej poczekać, aż się dobrudzi i wtedy wysłać do serwisu jak chcesz mieć idealnie? Trochę niebezpiecznie dominuję temat, w sumie to też jestem początkujący, więc może nie do końca optymalnie radzę... ale z tego co czytałem, do te zabrudzenia przy przysłonie 22 trzeba usuwać na mokro (jakoś mi się to potwierdziło), a to już grubszy temat - wcześniej opisywałem osobiste zmagania.

  7. #107

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Muminek Zobacz posta
    Jedyne co pozostało, ale miałem to od dawna utra cieńka i utra równa linia idąca gdzieś od środla obrazu wizjerze do samego dołu (pęknięta matówka?).
    To ma każdy Nikon, to linia zasilająca punkt AF.
    Nikon D90, 18-105mm VR, 50/1.8, SB-900, Hoya HD UV, Hoya HD PL-CIR, Kata DC-443

  8. #108

    Smile Po pierwszym czyszczeniu

    Witam, podzielę się doznaniami:
    Albo jestem głupi, albo nie taki diabeł straszny jak go malują.
    Grucha na dwa punkty nie pomogła.
    Lens Pen też nie,
    Patyczek do uszu owszem, brudu brak - w kieszeni troszkę kaski.
    Ostrożność i nic się nie stanie.
    Pozdrawiam.

  9. #109

    Domyślnie

    A jak tym patyczkiem do uszu doszedłeś do narożników, gdzie przeszkadza plastykowa ramka wokół matrycy? Sprawdzałeś na jasnym tle i wysokiej przysłonie jak koledzy doradzają?

  10. #110

    Domyślnie Patyczek

    Właśnie obadałem, nie widać kropeczek -> miałem dwie plamki, patyczki nie wiem czy jakieś specjalne ale dołączone były do zestawu w saturnie za 37 zetek... Po prostu zebrał te plamki... Do niego jest jakiś płyn chusteczki, opakowanie płynu czarne... Ale bałem się go użyć bo mogłoby to pogorszyć sprawę, jak na razie pomogły patyczki...

Strona 11 z 82 PierwszyPierwszy ... 9101112132161 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •