Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: teatr ognia

  1. #1

    Domyślnie teatr ognia

    witam, pomozcie. bede mial okazje byc na tzw. teatrze ognia w nocy, czyli pokazie "akrobatyki" z ogniem w plenerze. no i tak sie zastanawiam jak podejsc do tej godzinnej imprezy.

    wiem ze bedzie sie duzo dzialo a czasu niewiele, tzn. impreza bedzie trwala godzine, no ale pewnie bedzie sie szybko zmieniac to co beda wyprawiac z ogniem.

    no i moje watpliwosci. czy uzuwac lampy, czy pracowac na P, M, A czy S, jakie iso, jaki balans?
    wiem ze bede musial na miejscu dobrac te parametry, ale chodzi mi o to, zeby zrobic zdjecia nie z automatu.

    pewnie wniose jakies korekty na miejscu, ale pomozcie, moze ktos robil zdjecia zwiazane z ogniem i wie mniej wiecej czego sie spodziewac i jakie ustawienia bylyby najlepsze by osiagnac jakies ciekawe efekty.

    pewnie mnie zrugacie, i zarzucicie ze kazda impreza ma swoje klimaty i nie wiecie czego oczekuje. to wyjdzie w praniu na miejscu. chodzi mi tylko o jakies konstruktywne wskazowki.
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  2. #2

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    jak dla mnie to iso ~400 - 800 + czasy długie + statyw ... a reszta w głowie co chcesz pokazac ... czy zamrozic czy pokazac okregi osemki itd.
    Pozdrawiam Paweł
    a D80 nadal robi zdjęcia ... | Forum Farmaceutyczne

  3. #3

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    Wydaje mi się ze atakować z dłuższymi czasami, nawet kilku sekundowymi, tak, aby ogień wyszedł rozmazany i zarysował okręgi itp. Dopalać lampą w nocy ciężko, bardzo łatwo można skopać cały klimat (albo to ja nie potrafie ). ISO i przesłonę dopasujesz sobie do czasu. A jaki tryb to już kwestia, na którym najwygodniej Ci się pracuje. Statyw na pewno pomoże, ale jeśli nie będzie jak go rozstawić, to można spokojnie oprzeć aparat o drzewo czy jakiś murek. Co chwile staraj się oceniać co wychodzi, czy dany czas jest sensowny, aby potem nie przywieźć do domu 200 skopanych zdjęć. Lepiej zorientować się w trakcie i zrobić to jedno jedyne, z którego będziesz w pełni zadowolony.
    Sony A5100 | SEL16 2.8 | Kiedyś: Nikon FX i stałek kilka który niepotrzebnie sprzedałem

  4. #4

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    duuuuuza pomoc, nie pomyslalem o statywie, a on rzeczywiscie sie przyda. mowicie dlugie czasy, fajnie, moze beda fajne smugi, juz mi pomogliscie i jeszcze jedno pytanko, czy lepiej 50-1.4, 18-70 4.5-5.6 czy moze 85 1.8?, czy po prostu wymieniac obiektywy
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  5. #5

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    jak dla mnie to najlepiej wyjdzie 50 albo 85 bo będziesz mógł złapać duzo więcej swiatla, ale to zalezy tez jak duza bedzie scena/ miejsce wystepu i gdzie bedziesz musial/mogl stac. ja bym sie ustawial pod 50 chyba, 18-70 to ew dla jakiegos calosciowego szerokiego kadru.
    Pozdrawiam Paweł
    a D80 nadal robi zdjęcia ... | Forum Farmaceutyczne

  6. #6

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    oki, to chyba nastawie sie glownie na 50. jak zrobie zdjecie to wrzuce kilka
    a propos gdyby ktos byl i chcial tez popstrykac, to impreza bedzie miala miejsce we wladyslawowie od 27-29 czerwca
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  7. #7
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    714

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    A ja powiem tak.
    Dość dużo fociłem takich rzeczy i wiem, że samo 50 to może być za wąsko czasem. Weź 18-70.
    Lampa - jak umiejętnie stosowana, potrafi dać fajny efekt. Ja nie potrafię.
    Czasy? Czasem dochodziłem do 2-3sekund, żeby rozmyć ogień i uzyskać "maziaje". Ale trzeba pamiętać, żeby mocno zamknąć przysłonę, coby ognia nie wyjarać i nie zrobić z niego białej plamy.
    Tryb pracy aparatu - tylko M. Automatyka jest zbyt nieprzewidywalna a warunki wysoce zmienne (od całkowitej prawie ciemności do jasności prawie-jak-w-dzień.
    I poluj na "buchy", czyli na plucie ogniem. Bardzo ciekawe efekty wychodzą, ale tu trzeba krótkiego czasu użyć, nawet 1/500.

    Ogólnie, fotografowanie takiej imprezy wymaga dość niezłego gimnastykowania się, ale efekty potrafią być ciekawe.



    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  8. #8

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    BOMBA!!!! mam nadzieje uchwycic jak najwiecej, dzieki za ogromnie przydatna rade, piszesz zeby nie przepalic ognia, tak sie zastanawiam jakie beda warunki i jaki przeslony bede musial uzywac, ale to pewnie wyjdzie po pierwszysch probach. biore ze soba 2 karty 2 i 4 gb lexara wiec nie omieszkam wypstrykac je do konca
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

  9. #9
    Rozmowny Awatar Karl Johansson
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Kraków/czasem Gdańsk, ale na razie nie
    Posty
    714

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    generalnie szykuj się na przysłony rzędu, np. f11-16 przy czasie ok. 1-2s.
    Za dużo zdjęć walić nie ma sensu, bo i tak będą b. powtarzalne a szlag jasny Cię trafi, jak będziesz miał to przejrzeć i wybrać.
    Ja z początkowych 300-400 fot na pokazie zszedłem do 50-80, a i tak mnie coś strzela, jak muszę to oglądać...


    I strzelaj nefy!
    D300
    Nikkor 24 2.8D, Nikkor 50 1.4G, SB-900

  10. #10

    Domyślnie Odp: teatr ognia

    oki, dzieki za pomoc, czekam na teatr i podziele sie rezultatami, to ok. 7 lipca cos tu wrzuce
    D700, N70-200/2.8, N50/1.4, N85/1.8, N35/2.0, SB800,

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •