Pryz takich samych czułościach, przysłonach, warunkach oświetleniowych i uzyskiwaniu podobnie doświetlonych zdjęć (czyli np. ich histogramy podobne) powinieneś uzyskiwać podobne czasy naświetlania.

Proponuję abyś pokazał ze 2 dobre zdjęcia z D40 i zrobione w podobnych warunkach dwa złe z D200.