Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 39
  1. #11

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Właśnie o tym mówie!!! Skoro w Nikonie D200 sa dwa osobne przyciski, to dlaczego Nikon D3 poszedl, nawet nie na skróty, bo kombinowanie -1 w aparacie i wprowadzxanie +1 w lampie to jakas farsa.... W Canonie w trakcie pracy, na szybkiego, nie odrywajac aparatu od oka, wprowadzalem w aparacie korekte -1 i tyczyla sie tylko swiatla zastanego. Lampa swiecila swoim, prawidlowym swiatlem bez zadnych korekt. Jezeli widzialem ze siwtlo zastane mi nie pasuje... hopla i na - 2,5.... a lampa wciaz pracowala sobie swoim trybem.... Jezeli chcialem zas zwiekszyc moc lampy, to wciskalem w aparacie +/- z blyskawica i hopla pokretlem lampe na +1....
    Pozdrawiam
    Luki

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 917

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Gdybyś nie zauważył to D3 nie ma lampy błyskowej, a D200 ma i dlatego ma przyciski.

    W canonie wprowadzałeś korekte światła zastanego. W nikonie - wprowadzasz korekcje światła błyskowego. Inny priorytet. Wg mnie wiele lepiej ustawiono te priorytety w nikonie. Korekcja ekspozycji steruje naświetleniem zdjęcia. Korekcja błysku - zajmuje się proporcją zastane/błysk.
    To kwestia przyzwyczajenia, przestawisz się.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    hihihiihi jasne ze zauwazylem ze nie ma lampy blyskowej. kupilem sb-800. w canonie EOS1 D Mark III tez nie ma wbudowanej lampy bl. a ma dwa przyciski do ekspozycji blysku i swiatla zastanego. nie wazne... bedzie trzeba sie przestawic. nie ma tragedii.
    pozdrawiam
    luki

  4. #14

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Dobra, już qmam o co chodzi

    W Nikonie:
    - kompensujesz samo światło zastane przechodząc w tryb S lub M i po prostu zmieniając czas ekspozycji,
    - kompensujesz światło samego błysku korektą +/- na lampie,
    - kompensacja +/- na korpusie działa na światło błyskowe i zastane jednocześnie

  5. #15

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Dobra, już qmam o co chodzi
    - kompensacja +/- na korpusie działa na światło błyskowe i zastane jednocześnie
    i to jest ból przydalaby sie jakas zakladka w menu ktora pozwala wybrac, czy kompensacja ekspozycji wplywa na calosc, czy tylko na swiatlo zastane. w minolcie tez jest (bylo?) jak w canonie, dzwigienka do lampy i pokretlo do zastanego. sprawdzalo sie ekstra.

  6. #16

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    A co za różnica, czy wprowadzasz korekcję z guzika +/-, czy z pokrętła czasu, skoro de facto efekt jest identyczny (tzn. tak czy siak jest to po prostu zmiana czasu)? W niczym niczego to nie upośledza, po prostu jest trochę inaczej, kwestia zmiany przyzwyczajeń. Na dobrą sprawę można wręcz powiedzieć, że w Nikonie jest lepiej, bo masz możliwość korekty zastanego, błyskowego i zastanego/błyskowego, a w Canonie tej trzeciej opcji chyba nie ma?

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 917

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Zakładam, że nie chce niedoświetlić albo przeswietlić zdjęcia. Jeśli dobrze rozumiem to by zmienić proporcje błysk/ zastane to trzeba w minolcie i canonie zrobić dwie korekcje (by ekspozycja pozostała prawidłowa). Jeśli efekt nie będzie odpowiadał - znowu dwie poprawki?
    W nikonie - ekspozycja jest OK (stała), a zmienia się jednym guzikiem proporcje błysk/zastane. Jeśli to jest gorsze rozwiązanie to ja nie wiem. To jest wiele prostsze, bardziej intuicyjne i reguluje się to co jest istotne dla wyrazu fotografii. Czyli proporcje między światłami.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    wystarczyloby w menu aparatu dodac zakladke o rozgraniczdeniu tych dwoch rzeczy i po krzyku hihihii bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie. nic innego mi nie pozostalo hihihi nie ma biedy.
    pozdrawiam
    luki

  9. #19

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez LukiFotos Zobacz posta
    wystarczyloby w menu aparatu dodac zakladke o rozgraniczdeniu tych dwoch rzeczy i po krzyku hihihii bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie. nic innego mi nie pozostalo hihihi nie ma biedy.
    pozdrawiam
    luki
    mozna ale nie wiem po co:
    1. w canonie -1EV zastanego oraz +1EV na lampie <==> w Nikonie -1EV na korpusie (korpus sam doda +1EV na lampie).
    2. w canonie +1EV w lampie <==> w Nikonie +1EV na lampie. W obu przypadkach ekspozycja +1EV

    jesli zrobisz na nikonie tak jak mowisz, czyli :
    Cytat Zamieszczone przez LukiFotos Zobacz posta
    ...bede odejmowal na aparacie i dodawal w lampie...
    to to bedzi eto samo co w canonie : -1EV zastanego i +2EV blysku .. czyli calosc +1EV a jesli tak to chyba sprowadza sie do punktu 2.

    mam nadzieje ze pomoglem
    pozdrawiam
    pozdrawiam
    Mirek$

  10. #20

    Domyślnie Odp: NIKON D3 problem ze zmiana ekspozycji

    moim celem nie jest korekcja blysku, tylko samego swiatla zastanego. blysk, jak juz wczesniej pisalem ma pracowac bez korekty. celem jest zdjecie lekko niedoswietlone [ swiatlem zastanym] i prawidlowo naswietlone swiatlem blyskowym.
    pozdrawiam
    luki

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •