Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 26
  1. #1

    Domyślnie Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Witam!

    Przeszukałem Forum w celu rozwiązania mojego problemu i nie znalazłem nic konkretnego, zatem zwracam się z prośbą o pomoc do szanownych Forumowiczek i Forumowiczów:


    Używam D80 i T17-50 oraz 50/1,8 - problem występuje przy obu szkłach:

    W trybie preselekcji przysłony, przy pomiarze centralnym ważonym (ale i również matrycowym) w momencie załączenia SB800 w TTL (zwykłym i BL) pomimo krótkich czasów (1/100 i krótsze) wychodzą mi nieznacznie poruszone zdjecia, a na dodatek przeszło połowa jest prześwietlona.

    W TTL BL jest tak samo, z tym, że prześwietlenie jest mniejsze, korekta lampy na - daje ten sam efekt...

    Jedynie udaje się zrobić zdjęcia nieporuszone gdy korektę w Sabince ustawię na 0, i kompensację w body na -1. Z tym, że wtedy mam niedoświetlenie, z dwojga złego lepiej tak, ale... przed Nikosiem przez kilka lat używałem systemu Minolty, tam wyglądało to w ten sosób, że w preselekcji przysłony po załączeniu lampy automatyka obcinała ekspozycję światła zastanego o ok.-1EV, a przedni plan "załatwiała" lampa, co dawało przyjemne rezultaty . Za cholerę nie mogę tak ustawić D80, zatem zwracam się do Was z prośbą, czy wiecie jak można sobie z tym poradzić? Czy może podane przeze mnie rozwiązanie to jedyny sposób, a potem trzeba zdjęcia rozjaśnić?

    Dodam, że bez załączania Sabiki wszystko jest OK, w manualu natomiast zawsze ustawiam zastane do ok.-1EV i dopalam lampą, i jest OK, ale... nie zawsze jest czas na manual

    Jeśli ktoś wie jak najlepiej błyskać Sabinką w preselekcji przysłony to bardzo proszę o pomoc
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  2. #2

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Nie chcę się mądrzyć, SB-800 mam od kilku dni dopiero... Ale czy do zdjęć na preselekcji przysłony nie służy w lampie tryb AA?

    (komentarz laika zapewne - dopiero przebijam się przez instrukcję a z powodu przyzwyczajenia do poprzedniej lampy, której musiałem pod D80 zaklejać styki aby w ogóle błyskała, sprawdziłem SB800 na razie tylko w trybie manualnym...)
    Ostatnio edytowane przez TomaszR ; 28-04-2008 o 11:09

  3. #3

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    hmm, gdybyś wstawił przykład takiej "lekko poruszonej i przepalonej" foty z pełnym exifem to byłoby dużo łatwiej dojść do tego, gdzie leży problem...
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

  4. #4

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Wstaw fotkę, powodów może być kilka.
    D90 + N35/2 + N50/1.8 + N18-200 VR + T12-24; SB-800, SU-800; NX100 + 20-50 + 20/2.8; cokin
    moja galeria: http://fotogalerie.pl/galeria/galeria_piotrw

  5. #5

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Dobra - oto fotka z exif, kiepski kadr, ale tu dobrze widać:


    a tak np. jedno z następnych:


    tak jak wspomniałem - nie zawsze tak się dzieje, ale często
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  6. #6

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Witam

    Drugie zdjęcie nie wydaje mi się poruszone. Pierwsze - tak. No i EXIF-y gdzieś się zapodziały

    pozdr.
    sirdoniu
    Z6, D300s, D50, N24-70/4S, T17-50, T90, N35, N50, S10-20, N70-300G, SB-600, 2xYN460

  7. #7

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Exify są, przynajmniej ja je widzę... Właśnie dałem pierwsze i drugie dla porównania, bo w preselekcji przysłony aparat dobrał ten sam czas, i jedno się poruszyło, drugie nie. A trzecią fotkę wstawiłem dla kontrastu - długi czas, ale tryb M, i wszystko gra pod względem ostrości i błysku...

    Exify:

    1.
    program A
    17mm
    f3,5
    1/100
    ISO 500
    kompensacja - 1/3

    2.
    program A
    31mm
    f3,5
    1/100
    ISO 500
    kompensacja - 1/3

    3.
    program M
    29mm
    f3,5
    1/20
    ISO 500
    kompensacja błysku - 1/3


    Na dodatek najgorzej wyszło na najstabilniejszym szerokim kącie... Ktoś to rozumie?..
    Ostatnio edytowane przez Archibald ; 28-04-2008 o 22:48
    FX / 20 / 35 / 50 / 85

  8. #8

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Cytat Zamieszczone przez Arczibald Zobacz posta
    I dla porównania - czas 1/20s, czyli dość długi, lampa TTL, ale tryb manual - i jest ostro...
    Co do przepałów się nie wypowiadam, bo m.in. ze względu na felerny pomiar światła opyliłem moją D80-tkę i kupiłem D200, z którym o dziwo nie było problemów ale cisza... bo nikt chyba nie chciałby wznawiać wątku o przepałach.... jeśli sprawa jest w miarę powtarzalna wprowadź korektę - 2/3 EV w Sabince i ew. niedoświetlenia wyciągaj później.

    co do poruszenia - na pierwszej fotce wyraźnie widać, o co Ci chodzi - i mam dwie hipotezy:

    1. masakrycznie trzęsą Ci się łapki - tu rozwiązaniem może byłby kielich czegoś mocniejszego przed foceniem

    2. (na poważnie) - przy czasach poniżej 1/100 i do ok. 1/20 największy wpływ mają wibracje związane z klapnięciem lustra - czytałem gdzieś, że są spore różnice pomiędzy puszkami w ramach tego samego modelu. Teoretycznie, przy ogniskowych z zakresu 17-50 nie powinno to jeszcze mieć znaczenia, ale kto wie... może byłoby dobrze zrobić jakieś porównanie w tych samych warunkach, a zmieniając tylko body... z tego co pamiętam D80 nie ma opcji wstępnego unoszenia lustra, a nawet gdyby była to niespecjalnie ma zastosowanie przy foceniu ślubu

    z drugiej strony - czas trwania błysku w Sabince to ok. 1/1000 sekundy (średnio) - gdyby lampa była głównym źródłem światła - nie ma szansy abyś mógł nawet celowo zrobić poruszone zdjęcie, przy dowolnym czasie ustawionym w puszce...

    na Twoich fotach widać, że dużą część oświetlenia wnosi światło zastane, a lampa tylko doświetla - więc analizując problem skupiłbym się wyłącznie na parametrach ekspozycji (przy jakich czasach wychodzą Ci foty poruszone a przy jakich nie) i zupełnie odpuścił wpływ lampy na efekt "poruszenia". Włączenie lampy może co najwyżej powodować, że ustawiany czas wchodzi z "krytyczny" zakres w którym np. ujawnia się wpływ klapiącego lustra...

    hmm, da się zrozumieć coś z powyższego ?

    pozdrawiam
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

  9. #9

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    no pierwsza fota ewidentnie wskazuje na druga lamelke, ostre jest to na co byla lapana ostrosc, a reszta poruszona...opcja rear w ustawieniach lampy...mogla sie przypadkowo wlaczyc

  10. #10

    Domyślnie Odp: Preselekcja przysłony + SB800 w D80

    Cytat Zamieszczone przez Arczibald Zobacz posta
    E


    Na dodatek najgorzej wyszło na najstabilniejszym szerokim kącie... Ktoś to rozumie?..
    Tu akurat nie jest to kwestia ogniskowej (IMHO) ale odległości do fotografowanego obiektu - zauważ, że na drugiej focie prawie wjeżdzasz młodym obiektywem w nos, a na pierwszym masz odległość kilkunastokrotnie (?) większą.

    Jak masz ochotę (mnie się już nie chce o tej porze) to policz sobie według niejakiego Talesa jaka jest różnica w przesunięciu kadru (długość boku trójkąta) przy machnięciu puszką choćby o pół stopnia przy odległości od obiektu typu pół metra i np. 4 metry.

    Anyway - nadal obstawiam klapiące lustro albo trzęsące się łapki

    pozdrawiam
    D300s, N 17-55/2.8, N 70-210/4-5.6, SB-800

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •