Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 39
  1. #1
    Makowiec
    Gość

    Domyślnie Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy Nikon

    [obiecałem kilku osobom kilka recenzji, mam nadzieję do wtorku najpóźniej wszystkie tu umieścić]

    Zakup czegoś co pozwoli mi na większą swobodę w operowaniu światłem lampy błyskowej planuję od jakiegoś czasu, ale zapewne sami wiecie jak to jest - ciągle coś ważniejszego staje na drodze. W moim przypadku zapadła decyzja o kupnie młodszej siostry do posiadanej SB-800 czyli SB-600 co, mam nadzieję, pozwoli mi zapoznać się z możliwościami jakie daje słynny system sterowania i współpracy lamp Nikona między sobą i aparatem.

    Zanim uzbierałem potrzebną kwotę pojawiła się konieczność odsunięcia lampy od aparatu. I to natychmiast czyli wczoraj (sobota, 19.04). Jako że budżet mój - szczegółowo planowany i raczej napięty - nie zniósłby SB-600 w kwietniu poświęciłem piwo z kolegami (przepraszam chłopaki - wy macie żony i rodziny, ja mam swoją fotografię jako “dojarkę” pieniędzy - panie proszę bez urazy) na rzecz 89 złotych wydanych na zamiennik przewodu SC-28.

    Dostałem upragniony kabelek w minimalistycznym ale ładnym opakowaniu opisanym częściowo po polsku (kompatybilny z TTL), częściowo po angielsku (for Nikon) co interesująco się prezentuje.

    Zamiennik wygląda bardzo dobrze od strony wykonania, gorzej od strony projektu o czym za chwilę. Kostka od strony aparatu jest prawdopodobnie zamykana na zatrzaski - nie będę otwierał, w końcu mam gwarancję. Stopka wchodzi w dedykowane miejsce w aparacie bez problemu. Styki są wykonane porządnie, nie zaczepiają się o nic przy wsuwaniu w aparat, są odpowiedniej, równej długości (różne rzeczy już widziałem). Plastik odlany również bez zarzutu, brak śladów czy resztek obróbki. Pierścień zapewniający dodatkową blokadę przez docisk działa dobrze. Mógłby jednak być nieco większy i na przykład powleczony gumą bo w rękawiczkach może być ciężko go obsłużyć. Tak, wiem czepiam się - znany jestem z tego

    Przewód łączący obie kostki wygląda na bardzo dobry - o ile da się to na oko właściwie ocenić. W każdym bądź razie jest gruby i zwinięty na wzór starych kabli telefonicznych. Zapamiętajcie ten fakt bo przyda się gdy przejdę do wad.

    Kostka od strony lampy również wygląda doskonale, ładnie odlana, wszystko wykończone starannie i bez fuszerki. Widać, że linia produkcyjna tego elementu jest wspólna na sporym odcinku dla wielu marek aparatów: kostka ma część zawierającą odpowiedni układ styków do lamp wkładaną w obudowę i przykręcaną dodatkowymi śrubkami. Ot taka ciekawostka raczej bez wpływu na funkcjonalność. Chyba że ktoś brzydzi się faktem posiadania rzeczy dotykanej również przez wtryskarki elementów dla Canona - żartowałem

    Fragment wchodzący w sanki lub wkręcany w statyw jest dla mnie zagadką - rusza się w ograniczonym zakresie wokół własnej osi. Prawdopodobnie ma to jakąś zaletę której jeszcze nie odkryłem. Na razie po wkręceniu lampy z kostką w statyw dokręcam pierścień maksymalnie w górę aby uniemożliwić samoistne obracanie od założonej pozycji.

    Przejdźmy do najistotniejszego - wady (według mojej opinii oczywiście)

    Popatrzcie na zdjęcie poniżej:



    D2H połączony z SB-800 za pomocą opisywanego kabla. Wygląda wszystko ładnie prawda? Ale... Przypatrzcie się sposobowi poprowadzenia kabla i wyobraźcie sobie że zamiast statywu trzymacie aparat i lampę w ręku. Ja to robię tak, że trzymam aparat prawą ręką a lampę w lewej - podobnie jak to jest ustawione na zdjęciu. Problem wyłania się z mgły? Co ciekawe widać to nawet na fotografii na opakowaniu zamiennika, nie wiem jak w rzeczywistości wygląda oryginalny SC-28 Nikona - ktoś ma i porówna? Gdy mamy zestaw w ręku jak opisałem powyżej kabel wychodzący z kostki lampy zupełnie niepotrzebnie “zakręca” skracając odległość na jakiej można operować lampą i naraża się na uszkodzenie przez ciągłe wygięcie przy mocowaniu w kostce lampy. Owszem przewód jest bardzo gruby i nie sądzę aby takie uszkodzenie powstało za szybko, niemniej przyznacie że można to było rozwiązać lepiej zamieniając stronę po której kabel wchodzi w kostkę lampy. Chociażby na tył a nie bok kostki co byłoby bardziej uniwersalne.

    Drugim poważnym uchybieniem bardziej w opisach niż w wykonaniu jest sama długość przewodu - na pudełku nie ma o tym ani słowa ale sprzedający podają 180cm. Pamiętacie że jest to “telefoniczna sprężynka”? Nijak nie udało mi się osiągnąć odległości 180cm bez pomocy dodatkowej osoby która trzymała lampę bądź statyw aby kabel nie pociągnął jej do mnie. Wtedy “skrętka” jest na siłę rozciągnięta ale niezbyt wyobrażam sobie pracę w takich warunkach: do walki o odpowiedni kadr i światło dochodzi walka z asystentem/asystentką aby lepiej okopał się na stanowisku

    Lampa stojąca w stopce plastikowej na stole bez dodatkowej blokady nie przemieszcza się za kablem i aparatem póki nie odsunę się na niecałe 60cm, wkręcenie jej w statyw daje dodatkowo 35-45cm zanim zaistnieje ryzyko przewrócenia lampy (a mam dość ciężki model Neotec Manfrotto opisywany tu kiedyś przeze mnie).

    Kabel daje możliwość swobodnego operowania lampą gdy trzymamy aparat w jednej a lampę w drugiej ręce i jeśli taki będzie wasz cel to nie zawiedziecie się. Jeśli jednak planujecie odsunąć się od źródła światła na 150cm i więcej zdecydowanie odradzam to rozwiązanie. Lepiej dołożyć jeszcze trochę i kupić wyzwalacz radiowy (wyzwalacze na podczerwień mają swoje ograniczenia o których czytałem gdzieś tutaj na forum).

    Dwa zdania podsumowania
    Przewód wykonany doskonale, lampę można wpiąć w stopkę lub przykręcić do statywu co znacznie poszerza funkcjonalność. Przed zakupem dobrze jest mieć świadomość wad czy niedogodności aby po odebraniu przesyłki nie zgrzytać zębami. Wadami według mnie są ograniczona długość operacyjna przewodu (180cm? wolne żarty!) oraz nie do końca przemyślany sposób montażu kostek względem siebie - moim zdaniem żaden fotograf nie był proszony o konsultacje przy tworzeniu projektu. Albo to ja jestem jakiś dziwny...

    Sprzęt zakupiony w firmie FotoABC mieszczącej się w Łodzi przy ulicy Zgierskiej 69, www.fotoabc.com, miejsce nie jest wybrane przypadkowo: po pierwsze mam z domu do sklepu kilkaset metrów a po drugie nie jest to jedyna rzecz przeze mnie tam kupowana. Wiem że mogę liczyć na fachową pomoc i rzeczowe odpowiedzi na pytania.
    Aby nie wyszło że uprawiam tutaj kryptoreklamę opisywany przedmiot jest względnie łatwo dostępny w wielu sklepach internetowych o profilu fotograficznym - wystarczy poszukać.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Cytat Zamieszczone przez Makowiec Zobacz posta
    Problem wyłania się z mgły? Co ciekawe widać to nawet na fotografii na opakowaniu zamiennika, nie wiem jak w rzeczywistości wygląda oryginalny SC-28 Nikona - ktoś ma i porówna? Gdy mamy zestaw w ręku jak opisałem powyżej kabel wychodzący z kostki lampy zupełnie niepotrzebnie “zakręca” skracając odległość na jakiej można operować lampą i naraża się na uszkodzenie przez ciągłe wygięcie przy mocowaniu w kostce lampy.
    Kable takie są robione z myślą używania lamp na tzw. brakiecie nad aparatem i wtedy wszystko jest OK.
    To, że wiele osób chce je również używać w studio i mieć lampy oddalone bardzo daleko od aparatu to nie jest już wina producenta.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    też mam, też te same wady... skrętka jest bardzo mocna, możnaby niby powiesić ją na ścianie i po kikku dniach może kabel by się wydłużył (naciągałem ręcznie, ale wraca), a są na świecie fajne skrętki miękkie, które łatwiej się rozciąga...

  4. #4

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Cytat Zamieszczone przez cobretti Zobacz posta
    też mam, też te same wady... skrętka jest bardzo mocna, możnaby niby powiesić ją na ścianie i po kikku dniach może kabel by się wydłużył (naciągałem ręcznie, ale wraca), a są na świecie fajne skrętki miękkie, które łatwiej się rozciąga...
    Niestety już to przerabiałem. Tzn. zaczepiłem na statywie studyjnym jeden koniec na złączu lampy drugi na nóżce i rozciągnąłem statyw do około 1,5 metra. Zapomniałem o przewodzie w takim położeniu przez ponad tydzień. Ku mojemu zdziwieniu przewód po parunastu minutach wrócił do pierwotnego wyglądu. Jeśli chodzi o bracket do aparatu i lampy to wydaje mi się że tam mniej ważna była by strona montażu kabelka. Tam prawie się nie rozciąga ten przewodzik. No ale zamierzenie producenta to chyba tylko bracket i montaż lampy na super teleobiektywie. A nie myśleliście o tym aby centralnie ciachnąć ten przewód i przedłużyć. Mam na to wielką ochotę. A może wiecie gdzie można dostać same kostki to by można było zrobić samemu takie coś tylko że dłuższe..
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Po wpisie który napisałem wyżej pomyślałem, potem jeszcze raz i jeszcze i w końcu zabrałem się z kolegą do roboty. A że pracujemy w serwisie elektroniki do tego czasem precyzyjnej Pierwszy pomysł był taki aby ciachnąć przewód w połowie i go po prostu przedłużyć. Kolega do mnie mówi a raczej powiedział "nie róbmy lipy, zrobimy przewód z opcją". I tak zrobiliśmy to: http://img529.imageshack.us/img529/8797/dsc2870jy9.jpg Na zdjęciu widać sabinę z już podpiętą kostką do której precyzyjnie wlutowaliśmy przewód komputerowy zakończony gniazdem PS2, a w drugą kostkę z wtyczką PS2. Przewody mają po 3m każdy. Więc 6m i działa to bez problemu. Teraz jestem naprawdę zadowolony. Wszystkie opcje chodzą jak w oryginale. I choć rezystancja przewodu zmieniła się mocno to działa i nic się nie wiesza. Zdjęcia wychodzą też ok nawet jak postawie lampę na przeciwko a raczej dam ją jako kontrę gdzieś tam daleko No i teraz ta opcja o której było na początku. Jak niektórzy się domyślili można rozpiąć ten przewód po środku i wczepić kolejne np. 3m kabla/przedłużacza klawiaturowego PS2. I co najfajniejsze na takiej długości to też działa. Ach chyba zrobię patent i będziemy u siebie w serwisie klepać kabelki hehe Teraz nie ma problemu z parasolką na statywie Aha potem jak już byliśmy w połowie drogi pomysł był jeszcze ciekawszy. Pomyśleliśmy aby wtyki i gniazda były np. 10cm od kostek a stosować tylko przedłużacze jakie są nam w tym momencie potrzebne. A są różne od 1,5m do chyba 10m i można je łączyć. Chociaż nie chcę już rozpakowywać kolejnych przewodów. Moje testy zakończyły się na 9m, bo tyle mi w zupełności wystarczy i pewnie będę korzystał tylko z 6m.
    Jeśli ktoś zrobi to precyzyjnie to działa to w 100% i nie ma prawa nic się urwać itp

    Pozdrawiam i życzę udanych przeróbek

  6. #6
    pebees
    Gość

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Cytat Zamieszczone przez kruszyna Zobacz posta
    Kolega do mnie mówi a raczej powiedział "nie róbmy lipy, zrobimy przewód z opcją". I tak zrobiliśmy to: http://img529.imageshack.us/img529/8797/dsc2870jy9.jpg Na zdjęciu widać sabinę z już podpiętą kostką do której precyzyjnie wlutowaliśmy przewód komputerowy zakończony gniazdem PS2, a w drugą kostkę z wtyczką PS2.
    No i o czymś takim swego czasu myślałem, tylko nie ma gdzie kupić tych kostek, kurde. Gdyby były same kosteczki..

  7. #7

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    No właśnie kosteczki. Ale powiem tak. Wcale nie straciłem pierwotnego kabelka. Mogę go w każdej chwili wlutować choć jest to trochę uciążliwe osobom mniej wprawionym (z lutownicą lub stacją lutowniczą). Rozumiem że chodzi o koszta. Ale na szczęście ten zamiennik kabla nie kosztuje zbyt wiele. A przynajmniej nie tyle co oryginał. Zresztą po co wracać do pierwotnego zestawu
    Pozdrawiam

  8. #8
    pebees
    Gość

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Ach, chyba zaszaleję i kupię sobie ten kabelek, oczywiście od razu pod kątem przeróbki..

  9. #9

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Ja myślałem nad tym, żeby rozciąć gotowy kabel (bez ruszania kostek) i z jednej strony rozciętego kabla założyć wtyczkę męską, a z drugiej żeńską i ewentualnie w to miejsce wpinać przedłużacz. Nie wiem tylko czy wtyczki PS2 nie będą się rozłączać przy naciąganiu sztywnego kabla. Może trzeba użyć wtyczek z zatrzaskiem? (nie wiem co jest łatwo dostępne na rynku)

  10. #10

    Domyślnie Odp: Przewód synchronizacyjny, zamiennik SC-28 firmy Delta do lamp i aparatów firmy N

    Cytat Zamieszczone przez mcl Zobacz posta
    Ja myślałem nad tym, żeby rozciąć gotowy kabel (bez ruszania kostek) i z jednej strony rozciętego kabla założyć wtyczkę męską, a z drugiej żeńską i ewentualnie w to miejsce wpinać przedłużacz. Nie wiem tylko czy wtyczki PS2 nie będą się rozłączać przy naciąganiu sztywnego kabla. Może trzeba użyć wtyczek z zatrzaskiem? (nie wiem co jest łatwo dostępne na rynku)
    Proponuję nie zakładać samych wtyczek PS2. Są one słabej jakości jeżeli chodzi o nasze polskie możliwości sprowadzania takich elementów. Rozebranie kostki to 20 sekund i ma się gotowe przewody z zakończonymi wtykami.
    Jeżeli chodzi o PS2 to po prostu pasował mi przewód z tych kabelków bo miał 6 żył z czego wykorzystanych jest aż 5. Tak, tak 5szt ostatnia na masę. Ja zrobiłem to na kablu bez żadnego ekranu a oryginał go posiadał. Trochę z tego powodu dygałem. Okazało się jednak wszystko ok. Jestem już po dłuższych testach po pracy i wyciągnięcie wtyku z gniazda jest po prostu ciężkie. Jest opcja pociągnięcia na siłę. Ale PS-y z reguły siedzą dobrze. Aha a jeśli chodzi o sztywny kabel, hmm ja wybrałem przedłużacze z cienkim, mięciutkim przewodem, o wiele cieńszym niż standardowe i jest o wiele cieńszy od oryginalnego kabla do lampy. Stąd też ta rurka niebieska samo kurczliwa, aby nie można było wyrwać przewodu z kostki U nas te przedłużacze 3m kosztują chyba 8zł więc żaden wydatek.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •