Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
..Ja tam wolę naświetlanie na prawą stronę histogramu (bez przepaleń i jednocześnie z rejestrowaniem maksymalnej możliwej ilości informacji), niż naświetlanie na 18% jasności według światłomierza. .
ja też naświetlam do prawej. A światłomierz mi służy do czego innego. Do ustalenia mocy lamp.
Ja zaczynając fotografowanie wiem, że chce mieć przysłonę (załóżmy) 2.8, a czas w studiu (zaciemnionym) jest nieistotny, powiedzmy 1/125. Światłomierz przydaje się ustawiać moc lampy 1 na przysłonę 2.0, lampy 2 na przysłonę 1.8, lampy 3 na przysłonę 2.2, lampy 4 na przysłonę 1.4 itd, co w sumie da mi (w pewnych warunkach) przysłonę jaką chciałem - 2.8.
Jeśli się okaże że histogram nie jest do prawej to ja musze zmienić moc wszystkich lamp o te samą wartość. A niestety lampy nie sa idealnie wyskalowane, oznacza to drugą serie pomiarów światłomierza.
Bez światłomierza nie chciałbym tego robić.
Wg mnie przy wielu lampach w studiu światłomierz jest niezbędny. W terenie jak sie robi tylko na świetle zastanym ten zenetrzny światłomierz jest zbędny (w ogóle go nie zabieram gdy nie mam zamiaru błyskać).