Close

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 150
  1. #1

    Domyślnie Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cześć !

    Pojawiające się na forum pytania, które dotyczą sprawdzania obiektywów przy zakupie, zmotywowały mnie do napisania kilku słów o moich doświadczeniach . Nie jestem sprzętowym onanistą, który codziennie robi testy z linijką lub bateryjkami, ale lubię czasami kupić sobie jasne szkiełko, szczególnie takie, które nie kosztuje za dużo. A w takich przypadkach niestety często wymagane jest sprawdzenie jak obiektyw współpracuje z aparatem.

    Powyższą rzecz wykonać to można na wiele sposobów, oczywiście najkorzystniej mieć obiektyw w domu i porobić normalne zdjęcia. Niestety jednak najczęściej konieczność sprawdzenia szkiełka występuje w sklepie przy jego zakupie. W takim przypadku warto zabrać ze sobą coś, co nam pomoże w sprawdzeniu szkła. Drukowanie kartki do sprawdzania BF/FF to jeden pomysł (choć nie do końca dobry – patrz dalej) – można spróbować inaczej. Ja biorę ze sobą normalny metr krawiecki albo nawet linijkę. Warto jednak mieć świadomość, że pola pomiaru ostrości w aparacie mają niezerową powierzchnię, więc raczej nie powinno się ostrzyć na obiekty inne, niż prostopadłe do osi optycznej obiektywu (innymi słowy pomiar na kartkę do sprawdzania BF/FF jest mniej dokładny niż w przypadku skorzystania z patentu takiego jak na optyczne.pl). Dlatego warto też mieć dodatkowy obiekt, który będzie robił za cel.

    Poniżej kilka przykładów jak sobie można sprawdzać (po lewej przeskalowany i nieco ścięty kadr, po prawej crop):

    1) Linijka na statywie, przy czym ostrzymy nie na linijkę, ale na coś, co udaje element prostopadły do osi optycznej – tutaj śrubka; trzeba to robić oczywiście z odpowiedniej odległości i na odpowiedniej przysłonie, aby było dobrze widać skalę; (test robiony w Sigma Pro Centrum w Warszawie); wynik testu – jest w miarę, choć mogłoby być lepiej.



    2) Sprawdzenie nieco bardziej partyzanckie, które stosuję m.in. w warszawskim Interfoto, gdzie wisi kalendarz Ostrzymy sobie pod odpowiednim kątem z odległości 1-2 metrów na odpowiedni dzień i patrzymy jak się rozkłada na zdjęciu głębia ostrości – tutaj na „13” – widać, że jest BF (lub błąd autofocusa!). Ten test jest nie do końca poprawny (patrz dalej)



    3) Można zbudować prowizoryczny zestawik udający ten profesjonalny – mamy miarkę do obserwacji i obiekt, na który ostrzymy i który jest odpowiednio ułożony. Taki obiekt powinien być też odpowiednio kontrastowy (najlepszy mocny wzorek), aby autofocus nie miał problemów z trafieniem



    4) Teraz coś podobnego, tyle że do prób na większą odległość. Można zastosować na dół gazetę/magazyn z dużymi napisami, aby było widać co jest ostre. Zmieniając kąt, pod jakim robimy zdjęcie, zmniejszamy też obszar gdzie będzie ostro – trzeba popróbować. Tutaj jest lekki FF ((lub błąd autofocusa!). Widać też, że linijkę stosuję na skali calowej, a nie centymetrowej, dlatego warto mieć kilka wzorców o różnych skalach (czasami można nawet na karce narysować kilka kresek w odpowiedniej odległości).



    5) Ostatni przykład – wykorzystanie istniejących obiektów – tutaj tapety. Szukamy czegoś, co ma regularną fakturę – tapeta, biurko, ale też z dalszych odległości żaluzja, mur, itp. i umieszczamy w pewnym miejscu jakiś obiekt, który będzie służył do zaczepienia ostrości. Oczywiście obiekt powinien być kontrastowy i umieszczony prostopadle do osi obiektywu.



    Warto pamiętać:
    • Dobrze jest kilka razy zrobić próbę typu wyostrzenie na obiekt – wyostrzenie na dalszy plan – znowu na obiekt. Pamiętajmy, że autofocus się może nieraz mylić, dlatego zadbajmy o zrobienie odpowiedniej próbki, aby potem wyciągać odpowiednie wnioski.
    • Do wszystkich tych prób aparat powinien być na statywie, a przynajmniej powinniśmy się o coś oprzeć.
    • Ustawienie ostrości dla różnych pól ma różną dokładność (niektóre czujniki są krzyżowe, inne nie) – najlepiej zacząć od pola centralnego.
    • Pola wyświetlane w wizjerze nie pokrywają się idealnie z tymi miejscami, gdzie znajdują się czujniki służące do ustawiania ostrości.
    • Jeżeli jest możliwość sprawdzenia poprawności ostrzenia na dalszą odległość, to jest to lepsze niż na krótszą (np. lepiej na 5 metrów niż na 50cm, bo wszystko lepiej widać).
    • Warto wreszcie pamiętać, że głębia ostrości powinna rozkładać się odpowiednio 1/3 przed i 2/3 za miejscem wyostrzenia. Innymi słowy punkt, na który łapiemy ostrość powinien być w 1/3 obszaru ostrego na zdjęciu.
    • BF/FF występuje w różnych szkłach i w różnych systemach, ale nie należy się go doszukiwać akurat u siebie !
    Rada ostatnia i najważniejsza – jeżeli nie musisz, to niczego nie sprawdzaj - rób zdjęcia !

    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś porady, zachęcam do ich opublikowania w wątku. Ja przedstawiłem swoje, amatorskie doświadczenia.
    Ostatnio edytowane przez Zbigniew ; 11-04-2008 o 12:52 Powód: Usunięty hotlink do optyczne.pl

  2. #2

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Rada ostatnia i najważniejsza – jeżeli nie musisz, to niczego nie sprawdzaj - rób zdjęcia !
    Fajny tutek, z mojej strony szacunek za poświęcony czas.
    Jednak do mnie najbardziej przemawia zacytowana powyżej "ostatnia rada".
    OMG, I have finally discovered what's wrong with my brain: On the left side, there is nothing right, and on the right side, there is nothing left.

  3. #3

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Hehe, bo to właściwie kwintesencja tego. Niemniej doświadczenie z Sigmami (30/1.4) nauczyło mnie, że warto posiedzieć czasami w sklepie i dobrać sobie odpowiedni egzemplarz - szczególnie w czasach, gdy rzeczywiście nie można mieć pewności co do jakości szkieł i ich współpracy z body

  4. #4

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Ja jeszcze dodam, ze warto sprawdzic tez kwestie BF/FF na wiekszych odległosciach... Jesli jest taka mozliwosc to warto wyjsc ze sklepu i chocby postrzelac do samochodow na parkingu stojących jeden za drugim...

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar pherni
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Sosnowiec&Żywiec
    Posty
    16

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Zbigniew szacunek kawał dobrej roboty właśnie zastanawiałem się jak w "warunkach sklepowych" sprawdzic obiektyw i naprawde dzięki za temat napewno się przydał.
    NIKON D7000, N18-105VR
    Nikon - THERE'S NO OTHER WAY

  6. #6

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    No szybciej niz sie spodziewalem pojawil sie super poradnik Gratuluje!
    Najzieleńszy z zielonych
    Niezbyt poważny, czasem odważny, nie-co-dziennik sporadyczny.

  7. #7

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    extra poradnik, dzieki
    D70s, kilka słoików i chęci do nauki

  8. #8

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Co do 1/3 i 2/3 - kalkulator ze strony http://www.dofmaster.com/dofjs.html nie potwierdza takich proporcji.
    Pozdrawiam

  9. #9

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    ... w czasach, gdy rzeczywiście nie można mieć pewności co do jakości szkieł i ich współpracy z body
    Hej !

    Jeśli pozwolisz, to w ramach podzięki za sprawdzone rady, chciałbym tylko przytoczyć przypadek z moim Tamronem:
    otóż mój obiektyw na ogół działa bezbłędnie, ale w warunkach gorszego oświetlenia (czyt. za mało światła) potrafi mylić się z AF-em. Jak jest widno: wszystko cacy, jak ciemno: nawet 50% zdjęć jest ostrzonych nie tam, gdzie chciałem.

    Czyli: mając do wyboru dwa sklepy, wybrałbym ten z jaśnieszym oświetleniem.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  10. #10

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Świetny kalkulator! Jeśli prawidłowo określa pole ostrości, to naprawdę przydatne narzędzie.

    Zbyszku, bardzo fajny tutek. Myślę, że sporo osób tu zajrzy i skorzysta z porad.

Strona 1 z 15 12311 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •