Close

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 150
  1. #21

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Wojteksw Zobacz posta
    ...Wykonałem z kawałka blaszki element, który stawiam na linijce. Jeden bok blaszki ma 5 cm wysokości.....
    Pomysł świetny. Tylko dwie uwagi: blaszka nie jest prostopadła do osi obiekrywu, a to jest ważniejsze niż mityczne 45 stopni - może dogiąć ją NIECO bardziej i celować prostopadle ? "Nieco", bo przy większym kącie góra blaszki jest dalej nad linijką niż dół. A przy testach z bliska chodzi o BF/FF rzędu centymetrów. Z tego samego powodu bateryjki nie są dobre - bo okrągłe Ja używam poustawianych "na zakładkę" starych kaset do kamery 8mm.
    Po drugie chyba blaszka jest za wąska i pole ostrości może łapać np. skalę linijki. Wyciąć szerszą i nakleić na niej X np, z białej i czarnej taśmy izolacyjnej. Albo zastąpić blaszkę odpowiednio zagiętym grubszym kartonem z nadrukowanym czarnym X....
    A najlepiej... robić zdjęcia nie wpędzając się w stresy testami
    Pzdr
    Krzysiek
    D70 18-70 kit, N 50/1.8D, F70 Sigma 28-70/2,8DASF, T17-50/2.8, N 70-300 VR

  2. #22

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś porady, zachęcam do ich opublikowania w wątku. Ja przedstawiłem swoje, amatorskie doświadczenia.
    Mój sposób (również amatorski) jest nieco inny: Kupuję sprzęt online i mam 10 dni na zwrot. Uważam, że testy w warunkach sklepowych są niemiarodajne i kłopotliwe. Mając obiektyw przez kilka dni na własność można go bardzo dobrze przetestować bez potrzeby syntetycznych metod typu linijka. Dodatkowo w czasie tygodnia testów może się okazać, że sprzęt nam nie odpowiada z powodów subiektywnych. Ciężko to zmierzyć linijką.

    Myślę, że takie podejście znacznie zwiększa szansę ostatecznego stania się posiadaczem obiektywu, bo na zdjęcią "real photo" wynik tesów z linijką ma mniejszy wpływ niż się próbuje lansować na tym forum

  3. #23

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez kowalski Zobacz posta
    Mój sposób (również amatorski) jest nieco inny: Kupuję sprzęt online i mam 10 dni na zwrot. Uważam, że testy w warunkach sklepowych są niemiarodajne i kłopotliwe. Mając obiektyw przez kilka dni na własność można go bardzo dobrze przetestować bez potrzeby syntetycznych metod typu linijka
    Dobry pomysł! Chyba też zacznę stosować ale... po wstępnych testach w sklepie Ostatnio przetestowałem 6 sztuk T17-50 właśnie w sklepie i nie wyobrażam sobie żebym każdy z nich miał brać do domu. Nie mówiąc o tym, że po drugim sprzedawca by mi już trzeciego nie sprzedał... Nawet przy testach w sklepie się krzywią i mówią, że "Już wystarczy! Potem klienci będą mi mówić, że sprzedaję używane obiektywy!"...

  4. #24

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez ChollaYi Zobacz posta
    Dobry pomysł! Chyba też zacznę stosować ale... po wstępnych testach w sklepie Ostatnio przetestowałem 6 sztuk T17-50 właśnie w sklepie i nie wyobrażam sobie żebym każdy z nich miał brać do domu. Nie mówiąc o tym, że po drugim sprzedawca by mi już trzeciego nie sprzedał... Nawet przy testach w sklepie się krzywią i mówią, że "Już wystarczy! Potem klienci będą mi mówić, że sprzedaję używane obiektywy!"...
    Toteż człowiek ma trochę skrupuły...
    Dlatego wolę wybrać sprzedawcę, który sam mi przetestuje obiektyw,
    prześle wyniki na maila do mojej akceptacji. Zazwyczaj jest to wliczone
    w cenę obiektywu, która przez to jest o kilkadziesiąt złotych wyższa.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  5. #25

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Sprawdzić to dostawca może Ci tylko, czy obiektyw jest ostry czy mydlany, ale nie sprawdzi, czy poprawnie będzie ustawiał ostrość z Twoim body.

  6. #26

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Zbigniew Zobacz posta
    Sprawdzić to dostawca może Ci tylko, czy obiektyw jest ostry czy mydlany, ale nie sprawdzi, czy poprawnie będzie ustawiał ostrość z Twoim body.
    Zgoda. I tu jest problem: po prostu muszę ufać
    mojemu aparatowi, że jest sprawny.

    A i tak z dwóch możliwości - przynajmniej jedną eliminuję.
    Na sprawdzenie kompletu: chyba nie ma szans - no chyba, że pobieżnie.

    Z Nikkorami - nie ma problemu - chodzą z każdym body szybko,
    Tamrony - w zasadzie 'Jak Bóg dał' - byle nie mydlane - loteria: jak się trafi, to ostrzą 'o raz',
    Sigmy - kłopoty z powtarzalnością, bo HSM zazwyczaj ostrzy w punkt, ale bywa: 7 razy ok, 3 razy nie trafi.

    Przykład:

    Potrzebna mi S10-20 HSM.
    Zamawiam u 'swojego' sprzedawcy: "Proszę wybrać z kilku taką sztukę, która trafia 9/10" ( o 10/10 nie można nawet marzyć) - "proszę o fotki wybranego egzemplarza na maila".

    Inny przykład:

    Potrzebuję T17-50:
    Zamawiam u 'swojego' sprzedawcy: "Proszę wybrać z kilku taką sztukę, która ostrzy 8/10" ( o 10/10 nie można nawet co marzyć) - "proszę o fotki wybranego egzemplarza na maila".

    Dla pierwszego przykładu:
    Jeśli komplet źle współpracuje: niestety serwis Trójmiasto (rezerwowe body w użyciu).
    Dla Tamrona: jeśli niedokładnie ostrzy z moim aparatem: lepiej sprzedać i kupić inny - chyba, że 'mój' sprzedawca zgadza się na podmianę.

    "Ostrożny jak fryzjer ?" - no może, choć czytałem o ostrożniejszych.

    Pzdr.
    D700 + N24-70 + N80-200D ED + N70-300VR, SB-900

  7. #27

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez Wojteksw Zobacz posta
    Witam! W nawiązaniu do sposobu testowania opisanego przez Zbyszka, pochwalę się jak ja to robię. Wykonałem z kawałka blaszki element, który stawiam na linijce. Jeden bok blaszki ma 5 cm wysokości i taką odległość zaznaczyłem na linijce aby łatwiej ustawiać sobie kąt 45 stopni bo pod takim kątem robimy zdjęcia. Całość łatwo zabrać ze sobą do sklepu w celu przeprowadzenia testów.
    Pozdrawiam
    Wojtek
    Czy aby nie powinenes tej stojacej blaszki tez pochylic o 45 stopni? Jesli robisz zdjecia z kata 45 stopni ostrzac na gorna krawedz blaszki.. punkt ostrosci wyjdzie ci zawsze 5 cm przed blaszka zakaldajac ze plaszczyzna ostrosci jest prostopadla do osi obiektywu. Chyba ze pomiary robis zna podstawie 15stego centymetra linijki, ale o tym nei napisales.

    Nie robie testow.. tylko czysto geometrzycznie mi sie to nie zgadza.. porpawcie mnei jesli sie myle.
    Puszki i słoiki...


  8. #28

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Zgoda. I tu jest problem: po prostu muszę ufać
    mojemu aparatowi, że jest sprawny.
    Przycież to sprzedawca sprawdza, a nie Ty

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Z Nikkorami - nie ma problemu - chodzą z każdym body szybko,
    Poczytaj o kłopotach z N80-200
    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Tamrony - w zasadzie 'Jak Bóg dał' - byle nie mydlane - loteria: jak się trafi, to ostrzą 'o raz',
    Miałem dotąd 5, problemów nie stwierdzono. Osobiście znam tylko 1 osobę, która miała 2 razy pecha.
    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Sigmy - kłopoty z powtarzalnością, bo HSM zazwyczaj ostrzy w punkt, ale bywa: 7 razy ok, 3 razy nie trafi.
    Mój kolega kupuje tylko sigmy, nie przebiera, nie kombinuje. Przypina i korzysta.

    Problem ze sztucznymi testami jest taki, że nijak się mają do tego co się dzieje na zewnątrz.

  9. #29

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Nawiązując do mojego postu przyznaję blaszka musi być pochylona o 45 stopni bo musi być prostopadle do osi fotografowania, poprawię i zrobię fotki. Mam nadzieję, że każdy wniesie do tego postu kilka cennych uwag, co ułatwi nam sprawdzanie sprzętu w sklepach.
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

  10. #30

    Domyślnie Odp: Miniporadnik - jak sprawdzić w sklepie czy obiektyw ma BF/FF

    Kolega skulinski zmobilizował mnie do poprawienia co niezwłocznie czynię. Jeszcze raz dziękuję za cenne uwagi.



    Mam nadzieję, że teraz będzie lepiej.
    Pozdrawiam
    Wojtek
    Ostatnio edytowane przez Wojteksw ; 23-05-2008 o 17:04
    Wojtek: Trochę sprzętu jest, ale mało czasu.

Strona 3 z 15 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •