Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Question Terminologia, pomoc techniczna.

    Witam. Proszę o pomoc w wyjaśnieniu podstawowych terminów z fotografii studyjnej. Nie chodzi mi o regułki tylko życiowe porady. Zapoznałem się już z częścią Forum ale mnogość informacji oraz ich rozproszenie tylko zmniejsza moją wiedzę, dlatego postanowiłem zamieścić kilka pytań w jednym wątku.

    Najczęściej doradzana kombinacja dla początkującego(portrety) to 2x300Ws...

    1. Co to jest "Ws"(domyślam się, że to oznacza watt na sekundę??) i jak to się "je", jaki to ma stosunek do liczby przewodniej oraz do fotografowania(czy ktoś to potrafi "łopatologicznie" wyłożyć)??

    2. Czy wszystkie lampy studyjne emitują światło stałe pomagające w ustawieniu planu?? Jeżeli tak to na jakiej zasadzie to działa?? Czy są to dodatkowe żarówki zamocowane obok głównego "palnika", czy sam główny "palnik" pierwsze emituje słabsze światło, a dopiero podczas wyzwolenia migawki błyska pełną mocą??

    3. Jak to jest z montowaniem lamp oraz sprzętu(parasolki, softboxy, itd) na statywie, czy głowice są sprzedawane osobno, dodawane do statywu/lampy, czy są integralną częścią statywu oświetleniowego??

    4. Jak wygląda rynek oświetlenia w sensie prestiżu/jakości?? Chodzi mi o to, które marki są uważane za profesjonalne(Nikon ), a które za raczej dla hobbystów(Samsung ) (jakie marki odradzacie, a które uznajecie za wygórowane)??

    5. Jaka jest żywotność lampy i jak wygląda jej serwis?? Czy żarówki/świetlówki są wymienne, a obudowy można rozebrać na części, czy raczej są one zbudowane jako całość i w przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu konieczna jest wymiana całego "body"??

    6. Czy do każdego "body"(chodzi mi o obudowę lampy) można wkręcić dowolną żarówkę(o dowolnej mocy) czy każda obudowa jest dopasowana do konkretnej żarówki??

    7. Jak to jest z radiowym wyzwalaniem błysku, ile lamp można podłączyć do jednego nadajnika(1-kanałowy = 1 lampa/ 4-kanałowy = 4 lampy)?? Czy można do jednego odbiornika podłączyć dwie lampy(1-kanałowy = 2 lampy)??

    Z góry dziękuję za wyrozumiałość i pomoc.

  2. #2

    Domyślnie Odp: Terminologia, pomoc techniczna.

    witaj na forum

    1. Co to jest "Ws"(domyślam się, że to oznacza watt na sekundę??) i jak to się "je", jaki to ma stosunek do liczby przewodniej oraz do fotografowania(czy ktoś to potrafi "łopatologicznie" wyłożyć)??

    nie jest to tak na wprost- przeczytaj np. ten wątek:
    http://forum.nikon.org.pl/archive/in...p/t-22073.html

    2. Czy wszystkie lampy studyjne emitują światło stałe pomagające w ustawieniu planu?? Jeżeli tak to na jakiej zasadzie to działa?? Czy są to dodatkowe żarówki zamocowane obok głównego "palnika", czy sam główny "palnik" pierwsze emituje słabsze światło, a dopiero podczas wyzwolenia migawki błyska pełną mocą??

    budowę lampy masz np. pod linkiem
    http://www.elfo.pl/index.php?menu_id=9&sub_l1=7
    otwórz którąkolwiek instrukcję obsługi

    3. Jak to jest z montowaniem lamp oraz sprzętu(parasolki, softboxy, itd) na statywie, czy głowice są sprzedawane osobno, dodawane do statywu/lampy, czy są integralną częścią statywu oświetleniowego??
    nie wiem o montaż jakich lamp Ci chodzi- do studyjnych dokupujesz tuleję do sabinek gadżet który pozwoli zamocować ich podstawkę (nie wiem jak się on nazywa). Są jeszcze domowe sposoby, poszukaj ich na forum- był wątek jakiś miesiąc 2 temu poparty poglądowymi fotkami jak można wszystko zamocować za pomocą sznurka

    4. Jak wygląda rynek oświetlenia w sensie prestiżu/jakości?? Chodzi mi o to, które marki są uważane za profesjonalne(Nikon ), a które za raczej dla hobbystów(Samsung ) (jakie marki odradzacie, a które uznajecie za wygórowane)??
    Bronica, Elinchrom, PHOTOFLEX, Elfo, i na końcu masa chińczyków. Oczywiście nie wymieniłem wszystkich dobrych marek bo jest tego dużo.

    5. Jaka jest żywotność lampy i jak wygląda jej serwis?? Czy żarówki/świetlówki są wymienne, a obudowy można rozebrać na części, czy raczej są one zbudowane jako całość i w przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu konieczna jest wymiana całego "body"??
    -dobre palniki mają przeloty kilkadziesiąt, sto tys. cykli (raczej prędzej siadają kondensatory)
    -tak, palniki i żarówki są wymienne
    - lampy są rozbieralne (nie wiem czy wszystkie chińczyki też)

    6. Czy do każdego "body"(chodzi mi o obudowę lampy) można wkręcić dowolną żarówkę(o dowolnej mocy) czy każda obudowa jest dopasowana do konkretnej żarówki??
    - jeśli mocowanie pasuje to można, najwyżej spalisz bebechy po kilkunastu błyskach

    7. Jak to jest z radiowym wyzwalaniem błysku, ile lamp można podłączyć do jednego nadajnika(1-kanałowy = 1 lampa/ 4-kanałowy = 4 lampy)?? Czy można do jednego odbiornika podłączyć dwie lampy(1-kanałowy = 2 lampy)??
    - na razie nie miałem takiego zmartwienia więc nie wiem
    Ostatnio edytowane przez Anion ; 06-04-2008 o 11:14
    d7000 + N17-55/2.8 + N70-300VR + N35/2 + SB900 + frotka

  3. #3

    Domyślnie Odp: Terminologia, pomoc techniczna.

    Nadal tak jak na początku... im więcej poczytam, tym mniej rozumiem.

    Co to są "sabinki"??
    A co do montażu to chodziło mi 'firmowe' sposoby. Domyślam się, że cześć akcesoriów montuje się do statywu, a cześć do lampy(akcesoria czyli parasolki, softy, filtry, wrota... wszystko co zawiesza się na statywie/lampie) ale czy przy zakupie lampy lub statywu dostaje sie elementy montażowe(przecież nie będę mocował parasola na taśmę miodową ) czy należy ich szukać na własną rękę?? Czy są jakieś standardy mocowań(coś tu czytałem o "bowens")??

    "-dobre palniki mają przeloty kilkadziesiąt, sto tys. cykli (raczej prędzej siadają kondensatory)"

    W takim razie co się robi gdy coś padnie w lampie, odsyła sie wszystko do serwisu, zamawia sie części i majsterkuje samemu, a może ze względu na ceny zakupu/serwisu kupuje sie nowe kompletne lampy??

    "- jeśli mocowanie pasuje to można, najwyżej spalisz bebechy po kilkunastu błyskach"

    Heh, że tak się da to dobrze wiem już kilka zabawek elektrycznych spaliłem w dzieciństwie
    ale nie oto się pytam, czytałem coś o gwincie E-27(jakoś tak) to jest jakiś typ mocowania pod który należy dopasować żaróweczkę i należy jedynie zwracać uwagę na moc, czy każda żarówka(w zależności od mocy i producenta) ma inny sposób montażu??

    A co do producentów... które firmy uważacie za "klasę średnią"?? Taką, która wyraźnie odstaje od czołówki ale nie nosi "żółtego" piętna chińszczyzny(taniego plastyku, jednorazowej jakości), takie z którymi nie wstyd się pokazać przed ludźmi(mogą być produkcji azjatyckiej ale troszkę lepszej jakości).

  4. #4

    Domyślnie Odp: Terminologia, pomoc techniczna.

    7. Jak to jest z radiowym wyzwalaniem błysku, ile lamp można podłączyć do jednego nadajnika(1-kanałowy = 1 lampa/ 4-kanałowy = 4 lampy)?? Czy można do jednego odbiornika podłączyć dwie lampy(1-kanałowy = 2 lampy)??
    co do kanalow to jest tak ze jakby zdarzylo sie tak ze razem z toba (np na jakichs zawodach) ktos ma swoje lampy i swoje nadajniki to musicie ustawic rozne kanaly tak aby nie wyzwalac sobie lamp nawzajem.
    w standardowmy zestawie wyzwalaczy radiowych masz jeden nadajnik (na sanki) oraz jeden odbiornik na lampy. mozna spokojnie dokupic odbiorniki

  5. #5

    Domyślnie Odp: Terminologia, pomoc techniczna.

    Polecacie jakieś konkretne modele radio, czy niema większej różnicy w tym segmencie??

  6. #6

    Domyślnie Odp: Terminologia, pomoc techniczna.

    chinskie noname odpusc od razu - boiling moze byc - ale jakies yauinginang maja endencje do niedzialania (np odbiornik na 220V nie potrafil wyzwolic zadnej lampy studyjnej (hensel,multiblitz, wlasna kopia elfo czy nawet zarowka blyskowa przez przejsciowke) za to dokskonale wyzwala lampy na baterie - bez sensu - bo odbiornik zasilnay jest z sieci

    ad6. zarowki tylko takie jake pasuja oryginalnie lub slabsze - jedne lamp maja zasilanie pilota DC inne AC - nie nalezy przekraczac dopuszalnej mocy - nie tylko tmepaeratura moze zabic lampe ale zbytnie obciazenie elektronike

    wiekszosc lamp ma mocowanie parasolki w stopce uchwytu mocujacego - inne na obudowie

    statywy studyjne maja trzonek na ktorym nasadza sie lampe i blokuje sruba (lampa sie obraca ale nie spadnie)

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •