Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 22

Wątek: Portret

  1. #11

    Domyślnie

    OK OK, dzięki za wytłumaczenie, już kumam... chyba :P
    Chodzi mi tylko o to, że jakby zrobić z tego samego miejsca fotkę Nikkorem 50mm i Heliosem 50mm, to fotka z Heliosa pokaże większe przybliżenie, więc 50mm nie równe 50mm...
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  2. #12

    Domyślnie

    PADI, chyba nie kumasz. Jeśli robić cyfrą z 50 zdjęcie z tego samego miejsca co analogiem z Heliosem 50 to na cyfrze zarejestrowany obraz będzie cropem obrazu z analoga. ale jeśli pozamieniać miejscami te obiektywy (takie teoretyczne rozważanie ) to nic się nie zmieni, nadal na cyfrze obraz będzie cropem obrazu z analoga.
    Jacek

  3. #13

    Domyślnie

    Jakiś tępy jestem chyba :P Proszę o wyrozumiałość i nierzucanie klawiaturą

    a) D70 ze szkłem Nikkor 50mm, zrobi zdjęcie, załózmy, piłki do kosza wielkosci 3000x2000

    b) D70 ze szkłem Helios 50mm M42 zrobi zdjęcie piłki do kosza, ogniskowa ta sama, zbiera taki sam kąt, ale jest ten crop, więc piłka na tym zdjęciu bedzie większa niż na tym z punktu a), bo crop, a fota dalej fotka 3000x2000

    Gdzie jest błąd?
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  4. #14

    Domyślnie

    PADI, chłopie, jeśli oba zdjęcia będziesz robił D70 to różnic praktycznie nie będzie. Ale jeśli jedno z nich zrobisz analogiem (korpusem analogowym z klatką FF) to na zdjęciu z cyfry zobaczysz mniejszy obszar niż na zdjęciu z korpusu analogowego, bo dla cyfry będzie to tylko wycinek zdjęcia z korpusu analogowego. Ten crop 1,5 dotyczy nie obiektywu tylko korpusu. Proste, nieprawdaż?
    Jacek

  5. #15

    Domyślnie

    Gratuluję! Odniosłeś prywatny sukces pedagogiczny! Dzięki bardzo za cierpliwość
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  6. #16

    Domyślnie

    PADI, czyżbyś to wreszcie zrozumiał?
    Jacek

  7. #17

    Domyślnie

    dluga droga przed Toba ... i troche oporny jestes na wiedze.

    Poza tym Helios 44M-x ma ogniskowa 58 mm a nie 50, wiec bedzie inne zdjecie niz z Nikkora 50/1.8

  8. #18

    Domyślnie

    Kluczowa informacją okazała się "crop 1,5 dotyczy nie obiektywu tylko korpusu", bo ja cały czas myślałem, że to dotyczy M42 z Nikonem konkretnie i się doszukiwałem różnic :P

    Problem polegał w tym, że jeden kolega mnie w błąd wprowadził, bo sam źle wiedział - jutro go uswiadomię

    Gall, ano ma 58, a nie 50mm, ale my rozważaliśmy teoretyczny przypadek dwóch 50mm.

    Zasadniczo to ja oporny na wiedzę nie jestem, w sumie to wręcz przeciwnie... W tym przypadku po prostu mi sie popierdzieliły wiadomości z kilku źródeł, bo ostro miałem namieszane niestety... Droga przede mną długo, bo się foto interesuję ze 2 miesiące dopiero, a sam mam dopiero 18 lat niecałe

    Jeszcze raz dzięki za pomoc
    D70s | 18-70 | 50 | 70-300 VR | SB-800 | Hoya DMC CPL | Lowepro Off Road
    ..:: http://www.lesniak.ocom.pl/ ::..

  9. #19

    Domyślnie

    padi - masz racje co do uzycia obiektywu (a nie do ogniskowych, choć widze, że złapałes), dobrze kombinujesz 50 to jest ekwiwalent 75
    do fotografowania przez to, ze jest crop musisz odejśc od obiektu by złapac taki sam kadr. Tu panowie o taki sam kadr na zdjęciu na papierze chodzi, i o to by byc w takiej samej odległosci od modela przy fotografowaniu.
    a to co powyżej napisałem to 75 z analogiem a 50 z cyfrą.
    Kąt widzenia i odległość od modela są w portrecie ważne, bo to decyduje o przerysowaniach i dobrym kontakcie z fotografowaną osobą. Dlatego klasycznie nie robi się na długich tele - jest sie za daleko, nie ma "intymnego" kontaktu z modelem. Choć zniekształcenia perspektywiczne sa mniejsze i wydawałoby się, ze to lepiej.
    135 to już na cyfrze za wiele, choć mam większe zaufanie do obiektywów z NRD niż z ZSRR.
    Moje systemy: Nikon F, D i Z, Hasselblad 503CX, Leica, Canon, Pentax, Olympus, Minolta, Rolleiflex TLR FKD, Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze itd itd, blisko 100 szkiełek.

  10. #20

    Domyślnie

    Lopatologicznie - matryca jest mniejsza niz klatka filmu, wiec obraz wytworzony przez obiektyw jest niejako wiekszy od matrycy. A co sie nie zmiesci na matrycy, tego nie bedzie na zdjeciu. Crop znaczy tyle, co "przyciety". Obraz zachowuje wszystkie charakterystyki danego szkla, jednak rejestrowany jest tylko srodek obrazu wytworzonego przez obiektyw, stad przyblizenie. A crop 1,5 to jest orientacyjny przelicznik, ktory pozwala okreslic, jaki bedzie kat widzenia obiektywu i przyblizenie. Ale robiaz zdjecie na ogniskowej 18 mm bedziesz mial takie znieksztalcenia obrazu jak przy 18 mm, mimo ze po przeliczniu ogniskowa obiektywu dla cyfry "zwieksza" sie do 27. Mam nadzieje ze teraz juz kumasz

    PS. Sie spoznilem, no!
    forum.niekojarze.pl

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •