Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Format

  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Polska Południowa...
    Posty
    12

    Domyślnie Format

    Witam. Jestem tu nowy, więc proszę nie linczujcie od razu Szukałem tematu o tematyce formatowania akumlatora do D40 i nic nie znalazłem. Możecie się podzielić swoimi opiniami? Z góry dziękuje!

  2. #2
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Polska Południowa...
    Posty
    12

    Domyślnie

    Dzięki wielkie! Jutro ruszam w plener przetestować sprzęt i moze uda się coś ciekawego ujać.

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar kes25
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Wyszków/Warszawa
    Posty
    65

    Domyślnie

    Ciągle czytam o formatowaniu akumulatorków. Ale przecież baterii Li-ion'owych się nie formatuje. Bateria jest przygotowana przez producenta od razu do użytku. Taka bateria 'woli' jeśli się ją często doładowuje. Nawet niewskazane jest by ją rozładowywać do końca. To jej szkodzi...

    Mam od 2-trzech tygodni Nikona D200. Baterii nie formatowałem. Staram się ją często doładowywać. Obecnie akum. starcza mi na ok 500 zdjęć i widzę że ta liczba powoli rośnie.

    Baterie Ni-CD i Ni-HM (niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe), należy rozladowywać zawsze do końca, ale nie Li-ion'owe
    D700, D200, Fuji S3 Pro, F80 i 5 słoików
    http://photokes.pl

  4. #4

    Domyślnie

    Format to zwrot z PC !
    baterie się Formuje !
    Lit-jon też wydajniej popracują jak Formowanie się przeprowadzi ,
    tak 3 pełne cykle > do rozładowania akumulatora i naładowania na 100% napewno wydłuza czas pracy akumulatora ,
    Lit-jon akumulatorów nie potrzeba rozładowywać do 0% ale ciągłe doładowywanie skraca czas eksplatacji .

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar kes25
    Dołączył
    02 2008
    Miasto
    Wyszków/Warszawa
    Posty
    65

    Domyślnie

    No to mamy troche odmienne zdania

    PS: Ok formuje się
    D700, D200, Fuji S3 Pro, F80 i 5 słoików
    http://photokes.pl

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez kes25 Zobacz posta
    No to mamy troche odmienne zdania

    PS: Ok formuje się
    Chodzi o to, że owszem są przygotowane do natychmiastowej pracy, ale 3 pierwsze cykle należy przeprowadzić od AdoZ nie musi to być sztuczne rozładowywanie, można podczas pracy w aparacie czy innym urządzeniu. Czyli nie należy doładowywać ani też ładować do np 50% podczas pierwszych 3cykli.

  7. #7

    Domyślnie

    Sam kiedyś targany wątpliwościami przeprowadziłem rozeznanie jak to jest i gadałem z fachowcami.
    Też miałem złe nawyki wynikające z przyzwyczajenia do innych typów baterii.

    Sprawa wygląda tak:

    1 Baterii Li-ion nie trzeba formować (formatować), ale tylko dlatego, że jest to robione fabrycznie
    2.Ładowanie dłużej niż "do pełna" mija się z celem - ładowarki do Li-ion wyłączają się po naładowaniu (są sterowane elektronicznie) i choćbyśmy bardzo chcieli dłuższe ładowanie nic nie pomoże
    3.Tym akumulatorom nie szkodzi doładowywanie przy nie całkowitym rozładowaniu, bo nie mają efektu pamięci, jednak mają bardzo ograniczoną żywotność -ograniczoną liczbę cykli ładowania i zbyt częste ładowanie szkodzi im o tyle, że skraca ich żywotność.
    4. Nie trzeba ich całkowicie rozładowywać, a zbyt duże rozładowanie wręcz im może zaszkodzić (ale tego też pilnuje elektronika).
    5. Przechowywane lubią być nie całkowicie naładowane (jakieś 60%) naładowane do pełna i tak się rozładują po jakimś czasie.

    Jeśli ktoś nie wierzy, niech poszuka dobrze w Internecie.
    Sam kiedyś robiłem 3 cykle 12-godzinne Li-ion będąc przekonanym, że dobrze robię..
    Ostatnio edytowane przez Maciex ; 10-03-2008 o 11:06

  8. #8
    Rozmowny
    Dołączył
    03 2007
    Miasto
    Poznań // Gorzów Wlkp.
    Posty
    344

    Domyślnie

    ja tam juz chyba z przyzwyczajenia jak kupilem d70s to sobei rozladowalem aku do dna i zaladowalem na max. jeden taki cykl napewno nie zaszkodzi a moze pomoze bo ktos przeoczyl ladowanie na tasmie produkcyjnej ;p [zarcik ]



    Ale faktycznie li-ion nie trzeba formatowac, mozna tez doladowywac. zreszta to "szkodzenie" itp. przez cykle czy cos jest zapewne tak znikome że szkoda gadac. gdyby ktos zrobil ze 100 takich cykli to by to odczul ale to ze ktos zrobi 3 czy 5 takich cykli na poczatku.... watpie aby to jakos pokaznie skrocilo zywotnosc czy pojemnosc baterii.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Maciex Zobacz posta
    3.Tym akumulatorom nie szkodzi doładowywanie przy nie całkowitym rozładowaniu, bo nie mają efektu pamięci, jednak mają bardzo ograniczoną żywotność -ograniczoną liczbę cykli ładowania i zbyt częste ładowanie szkodzi im o tyle, że skraca ich żywotność.
    to tak dla przypomnienia że już o tym pisałem

    Cytat Zamieszczone przez robin102 Zobacz posta
    " Dość bajek o formowaniu, formatowaniu i tym podobnych.
    Nowy akumulator. przed włożeniem do aparatu używaniem należy do pełna naładować i iść robić zdjęcią
    Dokładnie tak.

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •