Close

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678
Pokaż wyniki od 71 do 75 z 75
  1. #71

    Domyślnie

    Nikon F301 już u mnie.
    Właśnie założyłem do niego obiektyw MIR 24H(N) 2/35

    W bangecie aparatu faktycznie znajduje się mały pin, tuż powyżej bolca blokady mocowania - dokładnie w miejscu, w którym znajduje się głęboko wkręcona śrubka, mocująca dupkę obiektywu MIR oraz Arsat/Helios.
    Pin jest na maleńkiej sprężynce i informuje korpus o rodzaju obiektywu - obiektyw typu AI (pin wciśnięty), typu AI-S (pin wchodzi w odpowiednie zagłębienie w obiektywie).

    Po odkręceniu bagnetu body, pin razem ze sprężynką wypada sam. W bagnecie pozostaje mały otworek, w głębi widać kropeczkę styku.

    Cała operacja demontażu trwa w porywach do 5 minut. Obiektyw już się nie zablokuje. Wszystko działa, nie zauważyłem żadnych zmian w pracy aparatu i jego automatyki, tak więc - da się i można założyć dowolny radziecki obiektyw na bagnet Niko F.
    Swoją drogą, zarówno jasność matówki, jak i praca oraz działanie klinów pomiarowych - MAJSTERSZTYK.

    Z tych aparatów, których używałem jedynie Pentax ME Super nieśmiało zbliża się do czegoś takiego, a pożyczony kiedyś Contax RX, jest w stanie dorównać F301 pod tym względem.

  2. #72

    Domyślnie

    Tu pozwolę sobie dodać pytanie a propos: jak 301/501 mierzy światło z Heliosem? W trybie manualnym tylko? W nowszych aparatach od razu widać co będzie, tutaj nie bardzo rozumiem czy w trybie A czy P wygląda jakby ustawił odpowiedni czas.
    Sprawdzałem na cyfrowym i we wszystkich trybach automatycznych robi, tylko przysłonę oczywiście widzi tylko jako F2. Tylko w M można korygować naświetlanie.
    Skleroza...
    Ostatnio edytowane przez jurkarol ; 12-07-2021 o 22:36

  3. #73

    Domyślnie

    Oczywiście f2 widzi z konfiguracji obiektywu w korpusie non cpu lens data

  4. #74

    Domyślnie

    W trybie A, czyli w sumie preselekcji przysłony, F-301 reaguje zmianami czasu, na manualną zmianę przysłony. Tak to wygląda przy MIR 24N, także przy Jupiterze 37a ze zmienioną dupką na mocowanie Nikon F.
    Brak bolca oznacza, że aparat widzi obiektyw jako AI-S.

  5. #75

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Marcinos76 Zobacz posta
    W trybie A, czyli w sumie preselekcji przysłony, F-301 reaguje zmianami czasu, na manualną zmianę przysłony. Tak to wygląda przy MIR 24N, także przy Jupiterze 37a ze zmienioną dupką na mocowanie Nikon F.
    Brak bolca oznacza, że aparat widzi obiektyw jako AI-S.
    Tak, dzięki, już rozgryzlem.. zapamiętałem z czasów d80 ze tylko manual, a na d200 już wszystko ładnie gralo a przez jakiś czas też jak głupi tylko w M robiłem

Strona 8 z 8 PierwszyPierwszy ... 678

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •