Close

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 75
  1. #21
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    08 2006
    Miasto
    śląsk i zagłębie
    Posty
    198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grz3siu Zobacz posta
    MAm pytanie.
    Jak działa pomiar światła w tym obiektywie?
    Zamontowalem tego kaliejnara, i niezaleznie od tego jaka wartosc przeslony jest na nim ustawiona, po zamontowaniu dziura otwiera sie maksymalnie, - wiem ze pomiar światla nastepuje przy pelnym otworze,ale nie zaleznia od ustawień przesłony wskazania światłomierza są takie same :/. On działa, jak zmieniam czas czy czulosc filmu, to wsakazania zmieniają się. a Przy przesłonie nie.
    Stad pytanie, jak mam dobrze naswietlic zdjecie na f8 skoro on zawsze pokazuje wartosci dla f 2,8?
    pomiar swiatla nastepuje przy przymknietej przesłonie, tylko ze zazwyczaj obiektyw symuluje wartosc przyslony, zebys mogl coskolwiek zobaczyc przy ciemnej dziurze, a potem body taką małą dźwignią przymyka przyslone, w nowszych konstrukcjach typu G, body jest samowystarczalne i tylko przymyka szklo do żądanej wartosci,
    niektóre szkla mają dwa pierscienie do przysłony, jednej do ustawiana wartosci a drugi do jej zamykania zeby zrobic zdjecie (np. ruski shift )
    Przemo K.
    F801s/ELAN7/C5DMk2 + szkła

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez przemo_k Zobacz posta
    pomiar swiatla nastepuje przy przymknietej przesłonie, tylko ze zazwyczaj obiektyw symuluje wartosc przyslony, zebys mogl coskolwiek zobaczyc przy ciemnej dziurze, a potem body taką małą dźwignią przymyka przyslone, w nowszych konstrukcjach typu G, body jest samowystarczalne i tylko przymyka szklo do żądanej wartosci,
    niektóre szkla mają dwa pierscienie do przysłony, jednej do ustawiana wartosci a drugi do jej zamykania zeby zrobic zdjecie (np. ruski shift )
    gdyby było tak jak mówisz to aparat przymykałby przesłone.
    Chodzi o to , ze na każdej wartosci przeslony, swiatlomierz wskazuje to samo. Niezalniezenie czy jest to f22 czy f2,8. Przymyka ją w momencie zrobienia zdjęcia ale co z tego skoro uwaza ze nie ma roznicy miedzy 1/125 sec, iso200 i f22 a 1/125 sec iso 200 i f 2,8.
    Pytanie kieruje głównie do osób ktore uzywaly tego aparatu.
    Ostatnio edytowane przez grz3siu ; 02-03-2008 o 19:31

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grz3siu Zobacz posta
    gdyby było tak jak mówisz to aparat przymykałby przesłone.
    Chodzi o to , ze na zadnej wartosci przeslony, swiatlomierz wskazuje to samo.
    To zdanie nie ma sensu, chyba powinno byc ze na kazdej pokazuje to samo Moze z nim jest tak samo jak z Non-AI ze trzeba podniesc jakis cycek w bagnecie, albo mierzy swiatlo na przeslonie roboczej (ustaw kolejna , domknij i zobacz wynik jak bedzie o jedna dzialke dluzszy czas to jest ok ) ?

    Szczelam tylko , bo nigdy F-301 nie mialem i miec w reku nie bede , tak samo jak szkiel innych niz Nikkor.
    Ostatnio edytowane przez Mort ; 02-03-2008 o 19:37
    Nikon F3HP / MD-4 / Nikkor 50mm F1.4 AIS / Nikkor 105mm F2.5 AI /
    Yashica MAT 124 G

  4. #24

    Domyślnie

    Juz poprawilem zadnej na kazdej
    Mort, napisalem przecież, że zmiana wartości przesłony nie powoduje najmniejszego ruchu wartosći czasu na światłomierzu.
    Poczekam, może wypowie się ktoś kto korzystał z 301.

  5. #25

    Domyślnie

    Nie powoduje bo przeciez obiektyw nie przenosi przez bagnet do aparatu info o przeslonie, mowie zebys domknal przeslone , masz do tego guzik i sprawdzil czy sie cos zmienia
    Nikon F3HP / MD-4 / Nikkor 50mm F1.4 AIS / Nikkor 105mm F2.5 AI /
    Yashica MAT 124 G

  6. #26

    Domyślnie

    Jaki guzik?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez grz3siu Zobacz posta
    Jaki guzik?

    Podgladu GO , do domykania recznie przeslony do ustawionej wartosci , po prawej od obiektywu Patrzec z gory na aparat , a od przodu to po lewej
    Nikon F3HP / MD-4 / Nikkor 50mm F1.4 AIS / Nikkor 105mm F2.5 AI /
    Yashica MAT 124 G

  8. #28

    Domyślnie

    Mozesz mi zaznaczyc na rysunku ten guzik?
    ponizej 3 zdjecie, od lewej prawej i od gory.
    http://img253.imageshack.us/img253/346/dscf5545an1.jpg
    http://img253.imageshack.us/img253/4497/dscf5548ra2.jpg
    http://img215.imageshack.us/img215/1308/dscf5546ff0.jpg

    Bo powiem szczerze, ze ja go nie widze ;/

  9. #29

    Domyślnie

    Chodzi o "wajche" która znajduje się mniejwięcej pod jedynką liczby 301. Przesunięcie jej w stronę obiektywu teoretycznie powinno dać podgląd głębi ostrości ale przyznam szczerze że u mnie nigdy to nie zadziałało. Myślałem że to kwestia uszkodzenia body ale wyczytałem gdzieś że F-301 podglądu GO nie posiada.

    Co do Twojego problemu miałem podobną sytuację ze szkłem M42 które można było ustawić na auto bądź manual. Auto nie działało z korpusem Nikona więc trzeba był się mocno pilnować

  10. #30

    Domyślnie

    Przeczytalem dokladnie o F-301 z ksiazki "nikon system" i cholera , tam nie ma ani slowa o przycisku podgladu GO.

    to ja sie poddaje
    Nikon F3HP / MD-4 / Nikkor 50mm F1.4 AIS / Nikkor 105mm F2.5 AI /
    Yashica MAT 124 G

Strona 3 z 8 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •