Close

Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4
  1. #1
    reality123
    Gość

    Domyślnie Forsowanie - prosze o pomoc

    Chcialbym pobawic sie troche w forsowanie zdjec. Jestem raczej poczatkujacym fotografem i dlatego prosze bardziej doswiadczonych o odpowiedz na pytanie - jak to sie robi? Szukalem odpowiedzi w sieci, ale prosilbym o opis "krok po kroku".

    Zamierzam kupic jakis film nadajacy sie do forsowania, i co dalej? Czy wystarczy cały film niedoświetlic o jakas wartosc - a jesli tak, to jaka? Czy pozniej moge oddac film do punktu do zwyklego wywolania, czy trzeba taki film wywolywac w specjalny sposob, a jesli tak - o co mam poprosic? Czy w aparacie moge w jakis sposob automatycznie ustawic czulosc filmu wieksza, niz ma on w rzeczywistosci (mam aparat nikon f65 i wydaje mi sie, ze nie ma on takiej funkcji)?

  2. #2

    Domyślnie

    no w aparacie musi wbic recznie czulosc wyzsza niz ma film
    ja robilem to na Kodaku T-Max 400, czulosc ustawialem na 1600
    potem przy wywolywaniu filmu robilem to dluzej zgodnie z tabelami
    oddajac do punktu trzeba powiedziec aby forsowali na 1600 (powinni wiedziec w czym rzecz)
    jesli masz tylko automatyczne ustawianie filmu w F65 z kodow DX to musialbys przelozyc pudelko albo kod przemalowac

  3. #3

    Domyślnie

    kolorowe filmy mozna niedoświetlac o jakieś dwie działki przysłony czyli z 400 mozna 1600 co jedną trzecią działkę przysłony. niestety tzw. push we wrocławiu robi tylko "POD DACHEM" (mówie o wywołaniu co jedna trzecia działki czy np 640, 1000, itp)

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2006
    Miasto
    Gliwice/Cieszyn
    Posty
    6

    Domyślnie

    Albo wprowadzic korekcje ekspozycji p -1EV.
    Tak chyba szybciej.

    -0,5EV = 1,41 x czulosc filmu
    -1EV = 2x czulosc filmu
    -1,5EV = 2,82 x czulosc filmu
    -2EV = 4x czulosc filmu
    W labach robia zazwczaj korekcje o -1EV lub -2EV
    Pozdrawiam
    Kudlaty

    Nikon N80 | 28-80/3.3-5.6 D | 70-300 4,0-5,6 G

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •