Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    9

    Domyślnie D40 problem z AF

    Witam. Od pewnego czasu jestem posiadaczem Nikona D40 ze standardowym obiektywem 18-55. Problem zaczął się od momentu kiedy aparat zaczął "gubić się" w ustawieniu ostrości w trybie AF. Przy trybie MF aparat robi zdjęcia bez żadnych problemów. Objawy przy AF są takie, że obiektyw jedzie w przód a potem wraca w tył nie ustawiając ostrości. Żeby było ciekawiej, kiedy aparat odwrócę o 180 stopni i ustawię tryb AF, aparat działa w 100%, czyli ustawia sam ostrość, obiektyw nie szaleje, a zdjęcia są ostre. To działanie "na odwrót" odkryłem przypadkowo, do tego momentu myślałem, że po prostu aparat lub obiektyw są uszkodzone. Ale po odkryciu, tego, że jednak zdjęcia z autofocusem robi, tyle, że na odwrót pożyczyłem od kolegi takiego samego D40 i sprawdziłem na zmianę korpus i obiektyw. Mój obiektyw jest ok, natomiast przy podłączeniu jego obiektywu do mojego korpusu występuje ten sam problem. Bardzo proszę o porady czym może to być spowodowane lub co może być uszkodzone. Z góry dziękuję za odpowiedzi i jednocześnie serdecznie pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Obawiam się, że nie umiejętnie korzystasz z Auto Focusa. Na jaki obiekt kierujesz obiektyw?

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Autofocus (tryb pasywny)
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  3. #3
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Przy każdym ustawieniu AF jakie bym nie wybrał objawy są identyczne. Aparat działa, tzn ustawia ostrość tylko kiedy jest w pozycji "do góry nogami". ustawiłem dwa takie same aparaty na identyczne ustawienia i próbowałem zrobić nimi zdjęcie tego samego obiektu. Ten od kolegi ustawił ostrość bez problemu, mój gubił się, ruszając obiektywem - przód - tył.

  4. #4

    Domyślnie

    czy to zalezy od tego ktore pole AF wybierzesz??
    D40 + SY8/3.5FE + S10-20/4-5.6 + N35/1.8 + S50/1.4 + N55-200 + Tair300/4.5 + SB-600
    Yashica 108MP + Y35-70 + Y75-200 + YCS-220
    http://picasaweb.google.com/mt.mostowski

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Bez znaczenia, przy każdym nie ustawia sam, chyba, że wisi odwrotnie wtedy działa perfekcyjnie

  6. #6

    Domyślnie

    Czy problem występuję niezależnie od tego co fotografujesz (np. biała ściana, niebieski sufit, twarz)?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  7. #7

    Domyślnie

    moze paproch na czujniku AF i tak se on wedruje po komorze i czujniku...

    Ostatnio ktos mial podobny przypadek...
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Tak, występuje niezależnie od tego, co chcę sfotografować. Paprochów raczej nie ma, oglądałem już dokładnie wnętrze i nic podejrzanego tam nie ma.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez emerka Zobacz posta
    Tak, występuje niezależnie od tego, co chcę sfotografować. Paprochów raczej nie ma, oglądałem już dokładnie wnętrze i nic podejrzanego tam nie ma.
    Ale zdradzisz co fotografujesz?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    12 2007
    Miasto
    Częstochowa
    Posty
    9

    Domyślnie

    Przykładowo: biurko, okno, kartkę papieru, ścianę, samochód, scenerie, portrety..
    Na wszystkim muszę ustawiać ręcznie ostrość, bo raczej nie będę śmigał z aparatem, trzymając go do góry nogami

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •