Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 037

    Domyślnie Kadrowanie W Gimp

    Witam Serdecznie Mam Pytanie otóż Posiadam Zdjęcie O Wymiarach 3000x2000px I Probuje Je Skadrować Na Wymiar 4.75 cm 6.5cm tak jak To Jest W Ps że można ustalić odpowiedni Wymiar I Następuje Definiowane Kadrowanie.
    natomiast nie mam pojęcia jak to wykonać W Gimpie aby otrzymać taki właśnie wymiar. Za Pomoc Serdecznie Dziękuje.
    Ostatnio edytowane przez manfred ; 31-01-2008 o 15:57

  2. #2

    Domyślnie

    Ja bym zaczął od zdefiniowania rozdzielczości docelowego zdjęcia. 300 DPI może?
    D70s. Ot tak, po prostu.

  3. #3

    Domyślnie

    Obraz -> Skaluj -> Zmienić pixele na mm.


    Czy o to chodziło?

    A jeśli nie (bo nie do końca rozumiem pytanie) to może o to:

    rozwiązanie nr. 1

    Narzędzia -> Zaznaczenie prostokątne -> Właściwości narzędzia -> Ustal rozmiary i położenie -> Skopiuj -> Wklej do nowego okna

    rozwiązanie nr. 2

    Stwórz nowy plik o potrzebnych wymiarach -> Skopiuj pierwotny obrazek i wklej do nowo utworzonego pliku -> Zmien położenie na takie jak chcesz
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  4. #4
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 037

    Domyślnie

    Może teraz na spokojnie napisze o co mi chodzi. Mam pzjęcie tak jak pisałem wcześniej 3000x2000px to zdjęcie chce wykadrować do porządanego rozmiaru np 4cm na 3cm powiedzmy na tym zdjęciu jest wizerunek taki jak do dowodu osobistego. Po skadrowaniu zdjęcia mam wizerunek postaci ale w wielkości 4cm na 3 cm. Teraz chciałbym utworzyć nowy plik o wym np 15x10cm i te małe zdjęcia wkleić kilkakrotnie a następnie wydrukować sobie i powycinać.

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    166

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez manfred Zobacz posta
    Może teraz na spokojnie napisze o co mi chodzi. Mam pzjęcie tak jak pisałem wcześniej 3000x2000px to zdjęcie chce wykadrować do porządanego rozmiaru np 4cm na 3cm powiedzmy na tym zdjęciu jest wizerunek taki jak do dowodu osobistego. Po skadrowaniu zdjęcia mam wizerunek postaci ale w wielkości 4cm na 3 cm. Teraz chciałbym utworzyć nowy plik o wym np 15x10cm i te małe zdjęcia wkleić kilkakrotnie a następnie wydrukować sobie i powycinać.
    Plik -> Nowy -> ustalamy konfigurację w np. pionie oraz szer. 100,33 wys. 149.94 (w mm)
    Opcje zaawansowane: Rozdz. X i Y 300,00 kolor wypełnienia np. Biały - otrzymamy warstwę Tło
    Teraz w oknie obrazu:
    Plik -> Otwórz jako warstwy... otwieramy nasze zdjęcie 3x4cm (30x40mm w rozdzielczości 300 pix) tyle razy ile chcemy uzyskać na arkuszu wklejonych zdjęć legitymacyjnych.
    Kolejno na każdej warstwie przemieszczamy zdjęcia w odpowiednie miejsce w stosunku do warstwy Tło za pomocą narzędzia Przesunięcie.
    Po ustawieniu wszystkich zdjęć zaznaczamy Obraz -> Spłaszcz obraz, mamy plik gotowy do zapisu i drukowania.
    Pozdrawiam

  6. #6
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 037

    Domyślnie

    to mam ostatnie pytanie bo nijak nie mogę pojąć jak z tego zdjęcia 3000x2000 wykadrować na dany wymiar czyli 3cmx4cm.

  7. #7

    Domyślnie

    A ja Ci nie napisałem jak?
    Pozdrawiam! Marcin fotoblog fotografia
    F100,D700,D80 | N 35/2D 50/1.4D 105/2.8D 24-85G 35-70/2.8D 75-150/3.5AiS | Σ 12-24 70-300 | Sonnar 300/4 | Soligor 135/2.8 | SW 150/750 | SB-800/400 | LS-2000 | HEQ5

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    07 2007
    Miasto
    Tarnowo Podgórne
    Posty
    166

    Domyślnie

    Przykładowy sposób postępowania w GIMP:
    Otwieramy obraz 3000x2000pix, widzimy, że jest to obraz o stosunku boków 3:2, natomiast chcemy uzyskać obraz o stosunku boków 4:3.
    Dokładny wymiar 400mm x 300mm musimy wykadrować z obrazu 3000x2000 pikseli
    Jak to zrobić w GIMP 2.4 polecam zajrzeć:
    http://zbyma.republika.pl/pdf/Zbyma_...y_Selekcje.pdf
    Klikamy narzędzie Kadrowanie zaznaczamy Stały wybieramy Proporcje w okienko wpisujemy 4:3 klikamy w obraz w np. prawy górny róg i przesuwamy wskaźnikiem do końca, aż otrzymamy zaznaczanie o stosunku boków 4:3, teraz to zaznaczenie możemy przesuwać wybierając interesujący nas fragment obrazu, gdy teraz klikniemy w tym wybranym obszarze to zdjęcie zostanie skadrowane.
    Co dalej (zakładam że zdjęcie będzie drukowane):
    Obraz -> Skalowanie obrazu, Wymiary obrazu ustalamy jednostkę na [mm], Interpolację na: Sześcienna,
    teraz np. podnosimy w górę Rozdzielczość od 72pikseli/in do chwili gdy będzie wartość 162, wtedy uzyskamy szerokość obrazu 398,87 a wysokość 299,16mm, teraz klikamy Przeskaluj.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja to myślę, że cały problem wynika z tego, że manfred nie wie jaka jest zależność pomiędzy rozmiarem zdjęcia w pikselach, a rozmiarem w centymetrach. A zależność jest praktycznie żadna (pomijając proporcje). Zdjęcie 3x4cm można wydrukować zarówno z pliku 3000x4000 pikseli, jak i 30x40 pikseli (a także 600x800 pikseli i wszystkich innych o takim samym stosunku boków: 3:4). Różnica będzie tylko w ilości szczegółów: im mniejszy rozmiar zdjęcia w pikselach, tym gorsza jakość (mniej szczegółów) zdjęcia po wydrukowaniu. Co prawda może się trafić lab, w którym będą wymagali pliku o dokładnie ustalonych rozmiarach, wtedy trzeba się dostosować, wcześniej skalując zdjęcie.

    Wobec powyższego, w twoim przypadku musisz przy kadrowaniu pilnować tylko żeby stosunek boków był właściwy (można to zrobić np. zaznaczeniem o stałych proporcjach).
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  10. #10
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 037

    Domyślnie

    Jeżeli zależność jest praktycznie żadna to po co mi wiedzieć??! A gdybym wiedział to poprostu bym nie pytał. Moim problemem jest chyba to , że nie umiem wytłumaczyć o co mi chodzi albo tłumaczę ale za pierona nikt nie chce tego zrozumieć. Problem w tym że muszę na tym programie pracować a nie ukrywam że jest całkowicie do bani i w dupie mam co ktoś o nim sądzi. Niestety nie stać mnie na PS cs2 tym bardzi 3 który uważam za wzorzec. A samo kadrowanie dopiero zacznę trenować w poniedziałek i dlatego nie odpowiadam na pomoc którą mi tu serdecznie udzielają.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •