Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Tagowanie własnych zdjęć (USZF)

    Witam.

    Chcąc znaleźć zdjęcia wykonane jakimś modelem aparatu (czy obiektywu) napotkałem trochę trudności. Znam serwis Flickr.com, na którym można z mniejszym lub większym bólem wyszukać zdjęcia wykonane danym sprzętem czy otagowane w interesujący nas sposób. Ponieważ brak jednak jakiejś ogólnie stosowanej metody oznaczania zdjęć, to chciałbym zaproponować coś następującego.

    Proponuję wprowadzić na naszym forum Uniwersalny System Znakowania Fotografii (USZF).

    Szumnie nazwany system jest to proste znakowanie zdjęć przez tekstowy opis użyty w treści wątku. Realizacja pomysłu jest moja i jestem ciekaw czy ma szansę w takiej formie się przyjąć. Jeżeli by się to udało, to może to być dość przydatne narzędzie przy różnorakich testach, pomocne przy podejmowaniu decyzji o zakupie, czy choćby przy próbie znalezienia dawno gdzieś widzianego zdjęcia. W tym wątku proszę jedynie o uwagi dotyczące chęci użycia takiego systemu oraz ew. zmian jakie byście w nim widzieli.

    Poniżej lista potencjalnych pytaniń i odpowiedzi:

    - Po co ten system?
    - System ma służyć wyszukiwaniu interesujących nas zdjęć, nawet za pomocą zwykłej wyszukiwarki forum

    - Na czym miałby on polegać?
    - Na znakowaniu zdjęć za pomocą znaczników tekstowych

    - Gdzie umieścić wskaźnik USZF?
    - Nad każdym zdjęciem umieszczamy i tak numer zdjęcia. Proponuję by znacznik też znajdował się w tym wierszu

    - Jak miałby wyglądać taki znacznik?
    - Proponuję by wyglądał on następująco: [model aparatu][obiektyw][użyta ogniskowa][przysłona][czas][inne znaczniki]

    - Podaj przykłady takich znaczników
    - Oto one:
    1. [D3] [N18-70/3.5-4.5] [55] [5.6] [1/125s] [portret] [żona] [błysk] [SB800] [sufit],
    5. Alina na łące ([D80] [N70-200] [200] [2.8] [1/500s] [moda])
    7. [D2X] [S10-20] [8.0] [2s] [ISO200] [krajobraz]
    [zbiór] [D70s] [T17-55] [8.0] [ISO800] [1/30] - 1. [1/60] [ISO100] - 2. [1/125] [ISO200] - 3. [5.6]

    - Jaką nomenklaturę zastosować?
    - Unikalną, zrozumiałą, wygodną i możliwie krótką. Ma ona służyć do wyszukiwania, zatem lepiej by znaczniki były rozróżnialne od siebie. Proponuję mniej więcej to co podałem powyżej. Czyli znaczki w klamerkach. Oznaczenia obiektywów: N - Nikkor, S - Sigma, T - Tamron itd. Przysłony i inne oznaczenie obiektywów podajemy tylko jeśli wymaga tego odróżnienie ich od innych modeli z tym samym zakresem ogniskowych. Przysłonę użytą zawsze piszemy z jednym miejscem po przecinku, dla czasów zawsze podajemy jednostkę (s (sek),m(min),g(godziny)). Ogniskową podajemy zaokrągloną do całości. Znaczniki dodatkowe piszemy małymi literami. Chcąc użyć znakowania grupowego użyjmy znacznika [zbiór]. Chcąc wyróżnić jakieś zdjęcie w grupie i podać danych jedynie dla niego użyjmy nomenklatury "numer zdjęcia.[znaczniki]" (np.: 3.[1/60] [ISO400]). Użycie lampy błyskowej to znacznik "[błysk]", warto podać model lampy jeśli to lampa zewnętrzna, odbicie od sufitu to [sufit], jeśli oświetlenie studyjne to znacznik [studio] jesli światło zastane to [zastane].

    - Jak to ładnie napisać?
    - Można używać dowolnych znaków rozdzielających czy formatujących znacznik, chodzi jedynie o to by można było wyszukać ciągi w klamrach. Dowolny kolor czy rozmiar czcionki.

    - Czy muszę podawać wszystkie znaczniki?
    - Nie, wszystko jest opcjonalne - najwyżej ktoś nie znajdzie Twojego zdjęcia podczas wyszukiwania niepodanego parametru

    - Co zrobić jak nie wiem jakiego znacznika użyć?
    - Jeżeli wyrazicie chęć użycia takiego znakowania zdjęć, to proponuję wyróżnić temat dotyczący tych znaczników wraz z ich przykładami, użyciem.

    - Czy istnieje szansa na rozbudowę lub automatyzację USZF?
    - Wydaje mi się, że możliwe jest napisanie narzędzi, które umożliwiłyby jakieś przyjazne wyszukiwanie, indeksowanie czy grupowanie zdjęć, za pomocą jakiegoś przyjaźniejszego interfejsu niż pole tekstowe


    Nie wiem jak wyglądają możliwości rozbudowy stron edycyjnych wątku, może takie znaczniki dałoby się wprowadzić w podobny sposób w jaki wybieramy choćby kolor czy pogrubienie czcionki. W takim wypadku rozbudowie uległby znacznik obrazka, lub też powstał nowy nazwany np. zawierający podznaczniki. Np.: [USZF] D3, N24-80, 2.8, 1/60 [/USZF]. Przy takiej możliwości, musiałaby byc jednak dedykowana do tego wyszukiwarka, co na dłuższą metę mogłoby ograniczyć użyteczność takiego systemu. Chyba, że zapis znaczników byłby także łatwo rozpoznawalny tekstowo.

    Co sądzicie o tym pomyśle?

  2. #2

    Domyślnie

    - post zarezerwowany na przyszłość -

  3. #3

    Domyślnie

    Obawiam się że pomysł legnie w gruzach - brak czasu na opisywanie fot, często ludzie kasują exify i nie chcą się dzielić informacjami. Była na ten temat jakaś dyskusja. Ogólnie każdy robi zdjęcia po swojemu i nie zawsze chce sie dzielić tą informacją z innymi.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie zauważyłem takich reakcji. Większość zapytanych o zdjęcie raczej chętnie odpowiada co, jak i czym zrobiła. Szansę na niepowodzenie pomysłu upatruję w czym innym. W tym, że autorzy często mogą nie znać do końca parametrów przy jakich zostało zdjęcie wykonane, choć przynajmniej model aparatu i obiektyw powinny być im znane No i może im się po prostu nie chcieć pisać tych danych.

  5. #5

    Domyślnie

    w exifach to chyba jest- chyba że ktoś nie dodaje słów kluczy co w perspektywie czasu się nie opłaca jak coś trzeba znaleźć na własnym kompie

    na firefoxie mam wtyczkę Exif viewer 2.0- służy to do czytania eksifów bez pobierania zdjęć.
    coolpix L29

  6. #6

    Domyślnie

    Moim zdaniem problem leży jeszcze w innym miejscu...
    Popatrzcie ile zdjęć jest w złych działach, ludzie są za leniwi, żeby sprawdzić gdzie powinni umieścić zdjęcie a co dopiero wypisywanie takich parametrów...
    Co z kolejnością tagów, z ich zapisem - trudna sprawa...

    Może nowy silnik i możliwość tagowania postów w sposób 'systemowy' pozwoli coś takiego wdrożyć?

    Dodatkowo nasza szukajka jest tak durna, że obawiam się, że sobie z zadaniem wyszukiwania po takich tagach nie poradzi...
    Koniecznie odwiedź Podkarpacką Grupę Fotograficzną na Nikoniarzach : Forum Grupy PODKARPACKIEJ
    Informacja jak się z nami spotkać : Czwartkowe P I W K O (czyli jak się z nami spotkać)
    Jesteś z Podkarpacia : Jak do nas dołączyć

  7. #7

    Domyślnie

    Ja jako oglądający bardzo popieram, czasami przy zdjęciach zwierzaków z daleka ściągam fotki i sprawdzam exify. T oznacza Tamrona, a co z Tokiną? Kiedyś miałem jakąś manualną, w sygnaturce dałem jako "To". Trochę tych Tokin jednak jest (chyba więcej szerokich niż długich). W przykładzie dla [zbiór] brakuje "s" dla oznaczeń czasu (czy tak ma być?).
    D7000 D40 | S 10-20/4.0-5.6 | N 18-105VR | N 35/1.8 | N AF 80-400VR | SB-400 SB-600 | Moje the best fotki.

  8. #8

    Domyślnie

    Rzeczywiście post starodawny, ale nadal aktualny. Tak, może brakować 's' w przykładach - widać się wahałem. I pewnie wiele osób zapomni jak ja, czyli proponowałbym jeżeli już to pisanie [1/125] lub [1/125s] ale już tylko [2s]. Wydaje się to być wówczas jednoznaczne, bo ukośnik stosowany jest głównie przy czasie. I raczej nie będziemy po nim szukać, gdyż ma największy rozrzut, a stosunkowo małe znaczenie w większości dziedzin.
    Tokina - To - wydaje się rozsądne.
    Samyang - SY - proponuję
    Samsung - SS -
    W sumie nic nie stoi na przeszkodzie by kilka osób zaczęło stosować, a czy inni pójdą w poprzedników ślady, okaże się.

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam cały czas w stopce To
    D600 , N50/1,4 , , To16-28/2,8 , N24-70/2,8 , N28-300 , S70-200/2,8 , N70-300, S150-500 , itd...

    Ludzie marzą o Aniołach, ja miałem jednego Krabbika w ramionach...

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •