Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1

    Domyślnie Światłomierz - praca w studio - pytanie do używających

    No dobrze... przyszedł czas i na mnie. Przynajmniej tak mi się wydaje.

    Czasami denerwuje mnie zastanawianie się kiedy wreszcie kontrę będzie dobrze widać (ale tak, żeby nie było przepału), kiedy tło mi się ładnie zaświeci itd...
    Ostatnio też fotografowałem próbnie pewne mieszkanie i mieszanie światła 3 lamp studyjnych na 3 różnych planach (mam na myśli odległości tych planów od aparatu) + mieszanie tychże ze światłem zastanym też łatwe nie było...

    Czy światłomierz będzie remedium na moje bóle? Czy w przypadku fotografii ludzi pomiar światła na tle, pomiar kontry i światła głównego będzie na tyle jednoznaczny, że bez problemu ustalę sobie proporcje, nastawy w aparacie i będzie pysznie? Wiem, że istnieje coś takiego jak histogram ale on mi nic nie mówi o tych niuansach, a na LCD nie można raczej polegać w kwestii oceny balansu oświetlenia pomiędzy kilkoma źródła światła (zwłaszcza, jeżeli mówimy o LCD w Canonach... a nie zawsze można podpiąć kompa podczas sesji i każdorazowo sprawdzać efekty).

    Czy przy fotografii wnętrz czyli gdy mieszamy światło zastane z błyskowym światłomierz też sobie z tym poradzi (z pomiarem mieszanego światła)?

    Myślę o tym modelu:
    Sekonic L-358

    Jeżeli uważacie, że to gadżet i że histogram jest równie skuteczny to też mi to napiszcie bo na wydanie 1000 zł mam też inne pomysły

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    ja się dziwię, że możesz o to pytać. Oczywiście, kupuj światłomierz. Światłomierz też da ci sumę świateł, więc mierzy się lampy kolejno (ustala proporcje mocy między nimi), a potem sumę. Po zrobieniu i tak patrzę na histogram i często koryguję o jakieś 1/3 EV. Ale by ustalic proporcje między lampami - praca tylko ze światłomierzem.

    Nie wiem czy ten sekonic ma proporcje błysk/zastane. Jeśli tak, to zmieniając czas w światłomierzu zobaczysz czy się zmienia przysłona. Jednak dla ustalenia czy proporcja błysk/zastane jest odpowiednia, to trzeba sobie pointerpretowac wskazania, mieć jakies doświadczenie. Albo - dziś cyfrę i laptopa. Dzisiaj wszystko jest proste.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Nie wiem czy ten sekonic ma proporcje błysk/zastane.
    Ma
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  4. #4

    Domyślnie

    no dobrze dziękuje za info

    Pytanie z innej mańki - czy instrukcje obsługi światłomierzy zawierają oprócz suchej instrukcji też jakieś praktyczne wskazówki co do ich uzytkowania (chodzi mi o coś na kształt książeczki, która jest dołączana do np SB800 i SB600, z poradami dotyczącymi róznych zastosowań lampy)?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fragles Zobacz posta
    no dobrze dziękuje za info

    Pytanie z innej mańki - czy instrukcje obsługi światłomierzy zawierają oprócz suchej instrukcji też jakieś praktyczne wskazówki co do ich uzytkowania (chodzi mi o coś na kształt książeczki, która jest dołączana do np SB800 i SB600, z poradami dotyczącymi róznych zastosowań lampy)?
    Myślę, że w tym wypadku akurat instrukcja Ci nie pomoże. Nie wiem, jak jest na warsztatach Adminowo-Yozowych, zapytaj, ale jeśli nie, to warto tak czy inaczej zapodać sobie takie, które traktują również o użytkowaniu światłomierza. W studio to podstawa. Robota na chybił-trafił to amatorszczyzna.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fIlek Zobacz posta
    Myślę, że w tym wypadku akurat instrukcja Ci nie pomoże. Nie wiem, jak jest na warsztatach Adminowo-Yozowych, zapytaj, ale jeśli nie, to warto tak czy inaczej zapodać sobie takie, które traktują również o użytkowaniu światłomierza. W studio to podstawa. Robota na chybił-trafił to amatorszczyzna.
    Domyślam się, że nie pomoże - dlatego zapytałem o tą książeczkę
    A co do kursu - zastanawiam się nad nim. Być może zrobię tak, że dowiem się tak dużo jak mogę z netu i z prób, a jeżeli stwierdzę, że nadal nic nie kumam to wtedy pójdę na kurs.

    PYTANIA DODATKOWE:
    - jaką zaletę ma ruchoma kopułka i przewagę nad nieruchomą?
    - a może ktoś z Warszawy zgodziłby się we własnym studio zrobić mi krótki, np godzinny, wykład na temat podstaw pracy ze światłomierzem? Oczywiście zapłacę za taki wykład.
    Ostatnio edytowane przez fragles ; 27-11-2007 o 15:24

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fragles Zobacz posta
    PYTANIA DODATKOWE:
    - jaką zaletę ma ruchoma kopułka i przewagę nad nieruchomą?
    Schowana - pomiar światła przy robieniu zdjęć przedmiotów płaskich - obiekty 2D
    Na zewnętrz - ludzie, itd - obiekty 3D
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  8. #8

    Domyślnie

    no ok ale ja mam na myśli jej "obrotowość"
    W niektórych światłomierzach jest jakby stała, a w innych jest obrotowa. Warto do tego dopłacać?

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    to "tylko" dla wygody, pomocne także przy posługiwaniu się np dodatkowymi akcesoriami (w światłomierzach Minolty)
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fragles Zobacz posta
    no ok ale ja mam na myśli jej "obrotowość"
    W niektórych światłomierzach jest jakby stała, a w innych jest obrotowa. Warto do tego dopłacać?
    A co się przejmujesz. Chcesz L-358, a ten model ma obrotową
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •