Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Fotografia ślubna - podatki

    Mam pytanie do fotografów ślubnych. Nosze się z zamiarem rozpoczęcia działalności jako fotograf ślubny.
    Nie była by to moja podstawowa praca tylko forma dorobienia do pensji w sezonie ślubnym.
    Zastanawia mnie jak to rozwiązać prawnie, czyli jak rozliczać takie usługi fotograficzne.Jeśli zarejestruje działalność to czeka mnie oddanie Zusowi ponad 700 pln. A trzeba zaznaczyć, że dopiero zaczynam dziłalność
    więc mogę nie zarobić na opłaty.Proszę o podpowiedź jak najkorzystniej rozliczyć się z fiskusem?
    Usunięto komercyjną stopkę w podpisie.

  2. #2

    Domyślnie

    Piszesz, że byłaby to Twoja dodatkowa praca - czyli pracujesz gdzieś już na etacie? To znaczy, że płacisz już ZUS, więc tylko płaciłbyś chyba tylko zdrowotne od działalności, jesli masz już etat, a tylko chcesz "dorabiać" w swojej działalności to jest to dobre rozwiązanie.
    FX/DX/CX/www

  3. #3
    Gemini
    Gość

    Domyślnie

    Jeżeli masz juz zatrudnienie... gdziekolwiek na umowę o pracę i jest odprowadzany z tej racji ZUS, to zakładając działalność płacisz tylk oskładkę zdrowotną, coś koło 190 zł... zawsze można się też rozliczać z e Skarbowym ryczałtowo, o ile nie przekroczysz 10 tyś. EURO... rocznie!

    ... ooo Gryson mnie uprzedził... sorki za dublowanie !

  4. #4

    Domyślnie

    Gemini, 10 tyś. euro (od 1 stycznia 2008 50 tysięcy złotych) dotyczy podatku VAT a nie PIT. Nie wiem czy usługi fotograficzne są zwolnione z VAT (tzn. czy dotyczy ich ten próg zwolnienia), musiałbym doczytać.
    FX/DX/CX/www

  5. #5

    Domyślnie

    Zawsze pozostaje umowa o dzielo.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez KAWON Zobacz posta
    Zawsze pozostaje umowa o dzielo.
    Hmm no wlasnie tylko jak firmy lub osoby prawne podchodza do umow o dzielo w porownaniu z zwykla dzialanoscia ?

  7. #7

    Domyślnie

    Prościej jest, gdy ma się swoją działalność i wystawia się fakturę za usługę poprostu, a zleceniodawca nie musi się martwić sprawami zusowskimi, podatkowymi, to oczywiste. Osobie prywatnej też łatwiej wynając "firmę", dostać fakturę lub rachunek jeśli zechce poprostu.
    FX/DX/CX/www

  8. #8

    Domyślnie

    Wiadomo, że praca fotografa ślubnego to praca sezonowa. Czy nie da się pominąć opłacania składki na ZUS.
    NAjlepszym wyjściem było by płacenie podatku od wykonanej usługi tylko czy to jest prawnie wykonalne?
    Usunięto komercyjną stopkę w podpisie.

  9. #9

    Domyślnie

    Obawiam się że w grę wchodzi tylko działalność gospodarcza, nie ma w Polsce możliwości legalnego zarabiania w innej formie z osobiście wykonywanej pracy fotograficznej na własny rachunek.
    Ostatnio edytowane przez Jacek B. ; 25-11-2007 o 19:35
    NIKON...

  10. #10

    Domyślnie

    Skoro pracujesz na etacie i masz miesięcznie przynajmniej minimalną pensję, to, jak to już zostało napisane, z działalności będziesz płacił tylko składkę zdrowotną, którą potem prawie w całości w zeznaniu rocznym odliczasz od podatku. W efekcie, tzn. w rozliczeniu rocznym, obciążenie składkami to zaledwie ok. 20zł na miesiąc. Jeśli zakładając działalność wybierzesz tzw. zasady ogólne, to będziesz prowadził księgę przychodów i rozchodów. Zaliczkę na podatek będziesz płacił tylko wtedy, gdy wyjdzie jakiś dochód (czyli zarobiona kasa minus wszelkie koszty, choćby zakup sprzętu foto), i w dodatku obliczony od niego podatek będzie wyższy, niż kwota już zapłaconego zdrowotnego (możliwa do odliczenia). Jako zaliczkę na podatek wpłacasz wtedy tylko tę nadwyżkę. W praktyce więc, jeśli Twoje przychody foto nie będą zbyt duże, możesz przez cały rok tylko ZUS płacić

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •