Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    radiant
    Gość

    Domyślnie Kompensacja ekspozycji

    Witam wszystkich. Mam pytanie do użytkowników NIKONA D50. Mam ten aparat od kilku dni. W instrukcji napisane jest że KOMPENSACJA EKSPOZYCJI jest w trybach P, S, A i M. Lecz jak przełącze na M i wciskam przycisk do kompensacji (czyli ten obok spustu migawki) to nie mam możliwości zmiany kompensacji tylko wielkości przesłony. Czy to błąd w instrukcji?

  2. #2

    Domyślnie Re: Kompensacja ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez radiant
    Lecz jak przełącze na M i wciskam przycisk do kompensacji (czyli ten obok spustu migawki) to nie mam możliwości zmiany kompensacji tylko wielkości przesłony. Czy to błąd w instrukcji?
    Tzn. nie tylko, bo to manual.
    Podejrzewam (nie wiem czy słusznie, bo mam D70), że w trybie M, bez wciskania (jak to napisałeś) przycisku komensacji, masz możliwość (pod warunkiem, że aparat nie drzemie w danym momencie) przy pomocy Pomocniczego pokrętła sterującego (to z przodu) zmienić wielkośc przysłony, a przy pomocy Głównego pokrętła sterującego (to z tyłu) zmienić przysłonę.
    Dopiero naciskając przycisk zmiany kompensacji masz możliwość przełączenia się właśnie w tryb jej ustawiania i dokonania zmiany, co w pozycji M sposobu działania aparatu powinno mieć miejsce.
    W instrukcji jest na pewno wiele błędów ale najlepiej sprawdzić to organoleptycznie (dla bezpieczeństwa sprzetu przypomnę, bo jak kupiełm swojego Nikosia, też miałem długo obfity ślinotok, że obudowa nie jest wystarczająco hermetyczna)

    Nie podoba mi się określenie z Twojej instrukcji "KOMPENSACJA EKSPOZYCJI".
    Mi słowo kompensacja kojarzy się zawsze (w kontekście technicznym) z wzajemnym znoszeniem się dwóch działań - co akurat w tym przypadku raczej chyba nie występuje, chyba, że odniesiemy to do odwiecznej walki fotografisty z użytkowanym przez niego sprzętem!
    Za właściwsze uważam: korekta lub poprawka naświetlania

    Życzę dużo przyjemności z użytkowania nowego sprzętu!

    Pozdrawiam ddMON!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  3. #3
    radiant
    Gość

    Domyślnie

    No właśnie w D50 tym się różni od D70 że nie ma pokrętła tego z przodu. Więc w trybie M pokręcając samym pokrętłem tym z tyłu body zmienia się czas migawki, a z przytrzymanym guzikiem do kompensacji ekspozycji i kręcąc tym pokrętłem z tyłu body zmienia się przysłonę.

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki za informację!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  5. #5
    radiant
    Gość

    Domyślnie

    No ale nadal nie wiem jak się zmienia KOMPENSACJE EKSPOZYCJI w trybie M. Wie ktoś??? (NIKON D50)

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez radiant
    No ale nadal nie wiem jak się zmienia KOMPENSACJE EKSPOZYCJI w trybie M. Wie ktoś??? (NIKON D50)
    Tryb "M" to pelny manual. Czyli cos takiego jak kompensacja ekspozycji -- wystepuje samoistnie -- zmieniajac przyslone lub czas naswietlania poza wartosc ustawiona przez swiatlomierz -- czynisz dokladnie to samo jak przyciskiem kompensacji ekspozycji w pozostalych trybach. Nie wiem jak drugi parametr zmienia sie w D50 (skoro nie ma tam drugiego pokretla), ale to chyba powinienes wyczytac bez problemu w instrukcji obslugi.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig
    Tryb "M" to pelny manual. Czyli cos takiego jak kompensacja ekspozycji -- wystepuje samoistnie -- zmieniajac przyslone lub czas naswietlania poza wartosc ustawiona przez swiatlomierz -- czynisz dokladnie to samo jak przyciskiem kompensacji ekspozycji w pozostalych trybach.
    Można jeszcze wymienić zmianę ISO i sekwencję zmiennych naświetleń ale co powiecie na to (info dotyczące D70 ale może w D50 działa podobnie?):
    "Poprawka naświetlania w trybie M objawia się tylko w postaci informacji na "drabince", czas otwarcia migawki i przysłona nie zmieniają się".

    Domyślam się, że ISO oczywiście także pozostaje bez zmian.

    Z powyższego można założyć, że zmiana dokonywana jest na drodze czysto elektronicznej, a nie poprzez zmianę parametrów docierajcego przez obiektyw światła (czas, przysłona).
    Czyli tak jakby poprzez wzmocnienie/osłabienie odbieranych z matrycy sygnałów elektrycznych. Cóś jak skokowy potencjometr elektroniczny np. balansu między kanałami.
    Lewy kanał to niedoświetlenie, prawy kanał prześwietlenie, pełne stereo = korekcja 0.

    Dobrze kombinuję?!
    D70|N AF-S18-70DX|N AF50/1,8D|SB-800|ML-L3|CF 1GB|Sherpa 600n|TLZ 2|MC MTO-11C A
    ŻONA to luksus - APARAT to konieczność!!!

  8. #8

    Domyślnie Re: Kompensacja ekspozycji

    Cytat Zamieszczone przez ddMON
    Podejrzewam (nie wiem czy słusznie, bo mam D70), że w trybie M, bez wciskania (jak to napisałeś) przycisku komensacji, masz możliwość (pod warunkiem, że aparat nie drzemie w danym momencie) przy pomocy Pomocniczego pokrętła sterującego (to z przodu) zmienić wielkośc przysłony, a przy pomocy Głównego pokrętła sterującego (to z tyłu) zmienić przysłonę.
    Dopiero naciskając przycisk zmiany kompensacji masz możliwość przełączenia się właśnie w tryb jej ustawiania i dokonania zmiany, co w pozycji M sposobu działania aparatu powinno mieć miejsce.
    http://www.dpreview.com/reviews/nikond50/page6.asp
    Problem w tym, że D50 ma tylko jedno kóło, i ten sam przycisk ma 2 różne funkcje

    W angielskiej instrukcji D50 na stronie 47 znalazłem, że korektę wprowadza się w P, S, A i M
    Na stronie 122 gdzie opisywane są częste błędy pisze, że jeżeli korekta nie działa to trzeba przełączyć na P, S albo A. (nie ma M!!!)
    Ponieważ, ten sam przycisk jest używany w trybie M do ustawiania przysłony, być może wtedy trzeba ustawiać korektę przez menu (nie znam aparatu, więc nie wiem czy jest taka możliwość). Być może trzeba przełączyć na P, S, A i po ustawieniu korekty wrócić na M. Aparat powinien pamiętać korektę na wszystkich dozwolonych trybach. W programach tematycznych aparat ignoruje korektę.
    Jeżeli ktoś wprowadzi stałą korektę naświetlania to trudno, aby musiał pamiętać, że trybie manualnym trzeba tą korektę dodatkowo ustawić. Przynajmniej w moich filmowych Nikonach korekcja działa na każdym trybie (włączając M) i cały czas zostaje, mimo przełączania programów.
    Być może jest błąd w instrukcji i korekcja nie działa w M, albo Nikon projektując D50 zapomniał, że eliminując drugie kółko nie da się ustawić korekcji w trybie M.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ddMON
    "Poprawka naświetlania w trybie M objawia się tylko w postaci informacji na "drabince", czas otwarcia migawki i przysłona nie zmieniają się".
    Niech no ja dorwę tego autora
    Śmieszne wydaje mi się to, że w Manualu w D70 działa bracketing - migawka zostaje ta sama, zmienia się automatycznie dziura. Radiant sprawdziłeś czy w 50-tce jest tak samo?
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  10. #10

    Domyślnie

    Rozmawiałem dziś z Nikon USA. Trzymali mnie na telefonie chyba ze 20 minut, bo nie wierzyli, że korekta w trybie M nie działa. Wygląda na to, że albo jest błąd w instrukcji albo Nikon nie przewidział, że w trybie M ten sam przycisk nie może mieć 2 funkcji.
    Jest logiczne, że korekta powinna działać również w trybie M. Mają się tym zająć. Pytanie czy coś z tym zrobią, czy zmienią instrukcję i napiszą, że w trybie M nie ma korekcji

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •