Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33

Wątek: sb-600 na ptaki

  1. #1

    Domyślnie sb-600 na ptaki

    Chodzę po lesie z N70-300VR i często brakuje mi światła. Ratuję się max ISO400 (powyżej za dużo szumów, z którymi sobie nie radzę), ale to mi często nie wystarcza. Wydłużenie czasu (VR) powoduje, że 3/4 zdjęć ląduje w koszu (obiekty zbyt nerwowe ).

    Zakup jasnego obiektywu nie wchodzi w grę ze względu na cenę.

    Ostatnio wpadł mi do głowy szatański pomysł, aby kupić sb-600. Gdzieś przeczytałem, że ta lampa ma zasięg do 44m (przy zoomie na 85mm) - to w zupełności by mi wystarczyło.

    Czy ktoś z was próbował używać sb-600/800 w lesie do takich zdjęć? Pewnie dzięcioł da drapaka po pierwszym błysku, ale przynajmniej jedno zdjęcie będzie poprawnie naświetlone, chyba że czegoś nie wziąłem pod uwagę...
    D80

  2. #2

    Domyślnie

    Teoretycznie ma 44, ale nie metry a stopy zasięgu
    Max zasięg dla f5.6 (a taką będziesz miał dla 300mm) przy ISO400 to (katalogowo) 14m.
    Dla SB800 jest nieco lepiej, 20m. Ale IMHO i tak nie doświetlisz wystarczająco.

  3. #3

    Domyślnie

    mysle ze wszystko to kwestia ukierunkowania swiatla. Z pewnościa można zwiekszyć zasięg blysku zmniejszając jego rozproszenie. Tzn mozesz sporobowac zbudowac pewnego rodzaju reflektor. Reflektor musi odbijac swiatlo pod takim katem zeby zasieg byl jak najwiekszy. Mozesz sprobować uzyc kartoników i folii sniadaniowej. Jak wroce do domu to sprobuje cos takiego zrobic (tez mnie to ciekawi) pokombinuj Polak potrafi.

    Jestem przekonany ze da rade zrobić cos odpowiedniego to tylko musi byc przeciwienstwo dyfuzora

  4. #4

    Domyślnie

    Problem polega na tym, że musisz w miarę precyzyjnie skupić promień światła. A latanie po lesie z długą strumienicą zapiętą na lampie będzie powodowało jej przemieszczanie i światło może trafiać obok zamiast w dzięcioła.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vooda Zobacz posta
    mysle ze wszystko to kwestia ukierunkowania swiatla. Z pewnościa można zwiekszyć zasięg blysku zmniejszając jego rozproszenie. Tzn mozesz sporobowac zbudowac pewnego rodzaju reflektor. Reflektor musi odbijac swiatlo pod takim katem zeby zasieg byl jak najwiekszy. Mozesz sprobować uzyc kartoników i folii sniadaniowej. Jak wroce do domu to sprobuje cos takiego zrobic (tez mnie to ciekawi) pokombinuj Polak potrafi.
    ...i tak wymyślono swiatłowód...

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Vooda Zobacz posta
    mysle ze wszystko to kwestia ukierunkowania swiatla. Z pewnościa można zwiekszyć zasięg blysku zmniejszając jego rozproszenie. Tzn mozesz sporobowac zbudowac pewnego rodzaju reflektor. Reflektor musi odbijac swiatlo pod takim katem zeby zasieg byl jak najwiekszy. Mozesz sprobować uzyc kartoników i folii sniadaniowej. Jak wroce do domu to sprobuje cos takiego zrobic (tez mnie to ciekawi) pokombinuj Polak potrafi.

    Jestem przekonany ze da rade zrobić cos odpowiedniego to tylko musi byc przeciwienstwo dyfuzora
    heheheh... Jakbym zobaczył w lesie takiego jegomościa z reflektorem w jednej rece, z aparatem na szyi, czającego sie za krzakami to bym sie niezle usmial No, ale wazne by działało

  7. #7

    Domyślnie

    hehe kiedys tego typu nasadke (jednak do makro) prezentowal jeden z kolegów.. Arachiusz albo Dark... nie pamietam.. z tym swiatelkiem mozna naprawde sporo zrobic. Można troszke je ukierunkowac, tymbardziej folią alu, która świetnie odbija swiatlo. "To" nawet nie musi byc duze. Myslę, że wystarczy coś wielkości małej szklanki co ukierunkowaloby blysk.

  8. #8
    Zbanowany
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    Lublin | Chodel
    Posty
    1 195

    Domyślnie

    a nie masz wrazenia ze jak tak walniesz lampa, to sploszysz wszystkie ptaki i nawet nie bedziesz mial czego wyrzucic do kosza

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xathloc Zobacz posta
    Teoretycznie ma 44, ale nie metry a stopy zasięgu
    Max zasięg dla f5.6 (a taką będziesz miał dla 300mm) przy ISO400 to (katalogowo) 14m.
    Dla SB800 jest nieco lepiej, 20m. Ale IMHO i tak nie doświetlisz wystarczająco.
    Czy ktoś posiada wiarygodne informacje dotyczące maksymalnej liczby przewodniej sb-600 przy iso400 i zoomie 85mm? Informację o "44" zaczerpnąłem z innego forum dyskusyjnego i próbowałem ją zweryfikować na "oficjalnych" stronach Nikona, ale nigdzie nie mogę się dokopać to tych danych

    Może "44" w rzeczywistości odpowiada iso400, ale przy "wide", a przy "tele" jest nieco lepiej?
    Faktycznie 14 metrów to trochę za mało, chyba, że później będzie można wyciągnąć trochę więcej z mroku przy pomocy PS-a, niż z fotki bez sb-600.

    W zupełności wystarczył by mi zasięg do 30 metrów przy f5.6 i iso400.
    D80

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dizaster Zobacz posta
    a nie masz wrazenia ze jak tak walniesz lampa, to sploszysz wszystkie ptaki i nawet nie bedziesz mial czego wyrzucic do kosza
    Mam nadzieję, że ptak pomyli sb-600 z błyskiem wyładowania atmosferycznego zapowiadającego burzę .

    Ostatnio fociłem gołębie z kilku metrów używając wbudowanej lampy d80 i żaden nie zwrócił na mnie większej uwagi (stąd narodził się pomysł o lampie w lesie).

    Jednak na wszelki wypadek nie przewiduję focenia budek lęgowych i gniazd z młodymi.
    D80

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •