Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Pomiar ekspozycji z lampą

    Witam!

    Produkuję ten post po godzinach poszukiwań w archiwum. Przeczytałem już sporo o słabym pomiarze D70, niedoświetlaniu itp. Nie znalazłem nic na dręczący mnie temat: otóż gdy robię zdjęcie w trybach S,A lub M z doświetlaniem lampą (SB800/wbudowaną) pomiar ekspozycji wyjeżdza na minus poza skalę. Jak to ma być? Skoro lampa jest w trybie i-TTL, to automatyka powinna zmierzyć światło zastane i ustawić ekspozycję. Niby zdjęcie jest doświetlone (w zasadzie nie bo jak zwykle -0,5 do -1,0 EV ale to wiadomo dlaczego ale w sumie przed zdjęciem pomiar ekspozycji wskazuje na mega niedoświetlenie, że niby nic z tego nie będzie.
    Wytłumaczy ktoś łopatoligicznie?

    Pzdrwm
    hFast

  2. #2

    Domyślnie

    Poczekaj, niech dobrze zrozumiem. Chcesz aby drabinka pokazywala Ci stan ekspozycji z lampa

  3. #3

    Domyślnie

    Dokładnie tak. Oczywiście: Jak dam np. większe ISO to drabinka ustawiam na zero, czy czas, przesłonę też ale jak chcę powielić czas, iso i przesłonę z programu P gdzie na drabince jest ok, to drabinka zjeżdza na minus.

  4. #4

    Domyślnie

    I to jest zupelnie normalne. Mozez pokusic sie o zakuplamp swiatla ciaglego i wowczas problem zniknie. Lampa blyskami pomiarowymi nie przenosi na drabinke ustawien ekspozycji ze swiatlem blyskowym. Mozesz oczywiscie zastosowac zewnetrzny swiatlomierz swiatla blyskowego lub zawierzyc ustawieniom automatyki lub wlasnej wiedzy. Taka to zasada. Ciesz sie ze korzystasz z cyfry i pomysl o tych ktorzy przez cale lata nie mieli takich mozliwosci

  5. #5

    Domyślnie

    OK. Dzięki. ale...
    Dlaczego w trybie P takiego objawu nie ma

  6. #6

    Domyślnie

    Bo w trybie P masz na sztywno przypisana w menu 1/60 czy 1/30 i do tej wartosci aparat mierzy

  7. #7

    Domyślnie

    Ale i fotografując w P chciałby człowiek wiedzieć ile jest światła zastanego, a ile dorzuci lampa. Myślę że brak drabinki w tym trybie to po prostu jakaś tradycja systemu Nikona, coś jak brak symbolu automatyki ekspozycji w Canonach.
    Pozdrawiam
    Lolek

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •