Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Różnica w obrazie LCD vs CRT

    Witam uprzejmie,
    czy możliwe jest aby była zauważalnie gorsza różnica obrazu na CRT niż LCD??
    Tak, tak LCD duzo lepiej, ładniej wyświetla mi fotki niz CRT.
    Własnie chciałem z pracy wysłać mailem do labu pliki aby zrobić odbitki, i patrze te zdjęcia takie jakieś blade na CRT.

    Monitor LCD to Iiyama H540S-B - posiada on sRGB i tak też w D80 Nikonie mam ustawione, a tutaj patrzę (CRT) i kiszka jakaś. Mimo wszystko zobaczę jakie wyjdą odbitki.
    http://www.iiyama.pl/default.asp?SID...RAMS=DATASHEET

    Monitor CRT to NEC MultiSync E950

    Nie wiem czy karata graficzna ma jeszcze jakieś fest znaczenie ale na LCD jest Nvidia 8800GTS(eVGA) a na CRT Nvidia 8500GT(Palit)

    Pozdrawiam
    remos

  2. #2

    Domyślnie

    Wysycone kolory na LCD, nie musza oznaczac, ze CRT wyswietla niepoprawnie. Nie pomyslales, ze to moze wlasnie LCD przesyca?
    Zreszta -- roznica w kolorach prezentowanych przez dwa rozne monitory (i zapewne rozne komputery, z roznie skonfigurowanymi systemami) -- nie jest tylko kwestia samych urzadzen. Bardziej aplikacji ktora to zdjecie wyswietla, zarzadzania przez nia kolorem, profilem barwnym w nim przypietym (jesli w ogole potrafi obsluzyc CM), i profilem uzywanym przez system. Pozostaje jeszcze kwestia kalibracji, etc. Dluga bajka. Poza tym jakosci monitorow nie opiniuje sie na podstawie nasycenia kolorow wyswietlanej fotki. Bardziej jest to kwestia ostrosci, zbieznosci barw, geometrii, trzymania ustawionych parametrow, kontrastu, wyswietlania przejsc tonalnych, etc.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  3. #3

    Domyślnie

    Nie znam tego konkretnie modelu, ale - bardzo uogólniając - matryce w technologii IPS które widziałem dają bardzo żywy, kontrastowy i wysycony obraz (czasem wręcz do przesady), więc całkiem możliwe że jakość obrazu jest lepsza, niż na przechodzonym CRT-ku. Oczywiście należy sobie zadać pytanie, czy w tym przypadku obraz nie jest przekontrastowany, ale na to pytanie musisz już sobie odpowiedzieć sam.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    matryce w technologii IPS które widziałem dają bardzo żywy, kontrastowy i wysycony obraz (czasem wręcz do przesady), więc całkiem możliwe że jakość obrazu jest lepsza, niż na przechodzonym CRT-ku.
    Czornyj, Ty tez?? Przesycony i przekontrastowiony obraz -- znaczy lepszy? Co bedziesz mial z tego, ze na monitorze zobaczysz oczojebne kolory, skoro w zadnym procesie reprodukcji takowych nie otrzymasz? Ani offset, ani wydruk, ani naswietlona odbitka -- nie odda nigdy takiego wysycenia... Przeciez to papier, a papier nie swieci tylko odbija swiatlo. Farby podstawowe tez nie wala po galach jak kinol czy matryca.
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  5. #5

    Domyślnie

    Jak jest przekontrastowiony - to oczywiście jest niedobrze, ale po prostu matryce IPS mają potencjał do tego by poprawnie wyświetlać obraz. Nadmieniłem, że w równym stopniu może to oznaczać że monitor jest źle ustawiony. Odbitka nie odda też wysycenia pewnych barw możliwego do osiągnięcia na CRT, nie istnieją tak idealne pigmenty (choć nie jestem pewien co do fosforyzujących, ale i tak pewnie nieco by im brakowało).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Odbitka nie odda też wysycenia pewnych barw możliwego do osiągnięcia na CRT.
    Oczywiscie, ze tak, ale taki LCD z kolorami "wieś śpiewa, wieś tańczy" bedzie od odbitki duuuuzo dalej... I wtedy sie zacznie: "Pomocy! Spieprzyli mi odbitki w LABie!"
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stig Zobacz posta
    Oczywiscie, ze tak, ale taki LCD z kolorami "wieś śpiewa, wieś tańczy" bedzie od odbitki duuuuzo dalej... I wtedy sie zacznie: "Pomocy! Spieprzyli mi odbitki w LABie!"
    Taka możliwość istnieje, ale to tak czy owak wróżenie z fusuów. Równie dobrze CRT może wysmażony, rozregulowany i pokazywać totalną abstrakcję.

  8. #8

    Domyślnie

    remos najprostszym rozwiązaniem , jest porównać z tym co wyjdzie na papierze, w sumie chyba to podstawa w ocenach zdjęć, dlatego korzystam ciągle z jednego labu, bo dostaje materiał końcowy taki jaki widzę na swoim CRT, więc poczekaj spokojnie na odbitki i porównasz
    pozdrawiam Piotr


  9. #9

    Domyślnie Poszły fotki do Labu

    Jak będę miał odbitki to napiszę na ile są różne/podobne do tego co pokazuje LCD/CRT.

    Tutaj przykładowe fotki ustawiane na LCD.

    [img=http://img81.imageshack.us/img81/711/dsc4462hq9.th.jpg]
    Dla mnie oglądane na CRT są jakieś przytłumione, zielony mało soczysty, a pogoda była naprawdę ładna, światło pięknie padało na obiekt.

    [img=http://img526.imageshack.us/img526/6181/dsc4756sg6.th.jpg]
    Niby ładnie ale też na CRT(moim) inaczej niż na Iiyama


    Pozdrawiam
    remos

  10. #10

    Domyślnie

    Stawiam na przekontrastowany obraz na IIyamie. Na zdjęciu z panną młodą zielenie są zgaszone, a twarz znajduje się w cieniu i ma chłodny, szarawy odcień - barwa jest zbrudzona. Prawdopodobnie na przekontrastowanym monitorze wygląda to zdecydowanie lepiej. Drugie zdjęcie też nie ma lekko zbrudzone barwy, mniej niż pierwsze, ale na "kłamiącym" monitorze też powinno to wyglądać lepiej. Daj znać jak będą wyglądały odbitki.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •