Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 50
  1. #1

    Domyślnie Dlaczego w różnych programach to samo zdjęcie wygląda inaczej?

    Witam.
    Mam taki mały problem.
    Mam zainstalowanych chyba z 5 programów do przeglądania/obrabiania Nefów, a mianowicie:
    -Capture One PRO
    -Capture NX
    -Camera Raw (Photoshop)
    -Acdsee Pro2
    -Plugina Microsoftu do przeglądarki obrazków

    Problem polega na tym, że każdy program otwiera zdjęcie inaczej.
    Np. w Camera Raw zdjęcia są dużo bladsze niż w C1 czy CNX
    W pluginie do przeglądarki Windowsa też jest inaczej niż w pozostałych.

    Dodam, że zdjęcia robie D70s w trybie Adobe RGB (II)
    Monitor mam ustawiony na Adobe RGB więc nie powinno być problemów, więc skąd te różnice.

    Jeśli temat był to przepraszam.

    Proszę o pomoc!

  2. #2

    Domyślnie

    Po pierwsze każdy program może mieć inne ustawienia domyślne dla otwieranych RAWów, po drugie każdy program nieco inaczej interpretuje dane zawarte w plikach (inne algorytmy interpolacji), co daje zazwyczaj mniej lub bardziej odmienną kolorystykę, a czasem nawet inną charakterystykę szumów i skuteczność w ich usuwaniu. Np. po użyciu C1 szumy z D80 robią się bardziej Canon-like ( ).
    D300s ; F100 ; T 17-50/2.8 ; N 28-70/3.5-4.5 ; N AF 50/1.8D ; N AF 85/1.8D ; N AF-S 70-300/4.5-5.6 VR ; SB-800
    www.piotrnosek.pl <-- zapraszam!

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za odp.
    Domyślam się, że każdy program może się trochę różnić, ale nie aż tak jak np: C1 z Photoshopem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mini21 Zobacz posta
    Domyślam się, że każdy program może się trochę różnić, ale nie aż tak jak np: C1 z Photoshopem.
    Bo?
    Przeciez RAW to "surowka" i to Ty decydujesz jak ma wygladac. Zaden program oprocz NC nie ma zaimplementowanych mechanizmow odczytu danych zwiazanych ze wstepna obrobka obrazu, ktore masz ustawione w puszce. Przez ograniczenia w udostepnianiu informacji dotyczacych NEFa przez Nikona, kazdy zespol programistow poczatkowa faze po otwarciu NEFa realizuje po swojemu. Nie dziwne wiec, ze sa az tak duze roznice miedzy "dekoderami".
    D3s, D3, D800 | 14-24, 24-70, 70-200 VR2, S 35/1.4, N 50/1.4D, S 85/1.4, T 90Di, PC28 | SB910, SU800, PIXEL KING | Man 055 ProB + 410 | LowePro 650, Tamrac exp 8x
    www.SALDAT.pl

  5. #5

    Domyślnie

    A to tego nie wiedziałem.
    Dzięki Stig.
    Już dostawałem #$$^#$@%^#!%&*$ ale teraz wiem, żeby się nie przejmować.

    Dzięki za pomoc.

  6. #6

    Domyślnie

    Była dyskusja na ten temat w bodajże Luminous Landscape. Ktoś zadawał (retoryczne) pytanie, czy jest walnięty, bo ma zainstalowanych ileś tam programów do obróbki RAW i czy to normalne itd.

    Jak napisał stig, każdy program 'third party' do obróbki RAW jakoś musi dane z NEFa odkodować i każdy robi to trochę inaczej.

    Niedawno (wreszcie) zacząłem wielką ofensywę samokształcenia w obróbce i bardzo szybko odkryłem właśnie jakie są różnice w interpretacji tego samego pliku przez różne programy.
    Tzn. wiedziałem o tym wcześniej, ale teraz dopiero doświadczyłem tego na własnej skórze.
    W którymś momencie miałem ten sam plik otwarty w Bibblu, RSE i ACR, żeby zobaczyć, w którym najlepiej osiągnę pożądany efekt.

    Już wiem, że Bibble źle sobie radzi z mocnymi prześwietleniami.
    Jeszcze inne zdjęcie chciałem zrobić w Bibblu i coś mi nie pasowało, a się okazało że pięknie sobie z nim poradził ACR.

    Wracając do dyskusji z Luminous Landscape - każdy program można porównać do wywoływacza/ utrwalacza - wrzucisz kliszę do D76, dostaniesz taki efekt. Do Microphenu dostaniesz inny itd.

    Musisz eksperymentować, bo a nuż się okaże, że któryś program da nieoczekiwanie piękne wyniki obróbki.

    P.
    Fiat Lux

  7. #7
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    No tak, ale teoretycznie każdym programem powinno się dać uzyskać identyczne wywołanie rawa. Czy może się mylę?

  8. #8

    Domyślnie

    @pebees:

    Pewnie tak, ale jeśli w jakimś programie muszę walczyć suwakami godzinę, a w innym mam to, co chcę na dzień dobry, to po co walczyć?

    P.
    Fiat Lux

  9. #9

    Domyślnie

    Wszystkie konwertery mocno różnią się algorytmami interpolacji i sposobem renderingu barw. Praktycznie nie ma szans by osiągnąć identyczne wyniki za pomocą różnych konwerterów.

  10. #10
    pebees
    Gość

    Domyślnie

    E, to do kitu w takim razie to wszystko. Dlaczego? Bo w żadnym z programów nie uda się zobaczyć ani jednej barwy takiej, jaką była naprawdę

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •