Close

Strona 10 z 20 PierwszyPierwszy ... 89101112 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 91 do 100 z 195
  1. #91
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Tak dokładnie wycięcie z obrazu otrzymanego z matrycy FX 1,5 raza mniejszego odpowiednio na długości i szerokości znajdującego się w centrum kadru jest dokładnie obrazem uzyskanym z matrycy DX..
    Oczywiście.

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Ale ja nie chce niczego powiększać. Ja porównuje cały obraz z DX z wycinkiem FX.
    Czyli porównujesz DX z DX i udowadniasz, że na nich jest taka sama GO. Porównuj cały kadr (czyli DX z FX).
    Zdaje się, że się sugerujesz 100% powiększeniem na obrazie monitora, bo tam GO wygląda tak samo. Sęk w tym, że na monitorze nie widzisz całego zdjęcia. Ustaw 16 monitorów (4 w 4 rzędach) i wtedy się przekonasz dlaczego ten niuans jest istotny. Jesli masz te same matryce, to obraz FX będzie się mieścił na wszystkich 16 monitorach, a DX w centrum (powiedzmy, że na 9 - to nie jest dokładne, ale chyba łapiesz o co chodzi).
    Jesli robi się powiększenie tej samej wielkości z FX i z DX to skala powiększenia jest inna. A jak pamiętasz GO jest zależna od skali odwzorowania.
    Kalkulatory GO prawdę mówią. Dlaczego się nie odnosisz do ich wyników?
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-04-2014 o 10:40
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #92
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Głębia ostrości nie zmienia się gdy biorę wycinek obrazka FX, zatem uzasadnione jest porównywanie wycinka z FX do całego obrazu z DX gdyż parametr który jest porównywany jest cały czas taki sam. Zatem stwierdzając że obraz z wycinka FX i z DX mają taką samą GO, pozwala mi stwierdzić że GO jest taka sama dla FX i DX.

  3. #93

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Zatem stwierdzając że obraz z wycinka FX i z DX mają taką samą GO, pozwala mi stwierdzić że GO jest taka sama dla FX i DX.
    Bzdura.

    Na tej samej zasadzie. Jeśli z banknotu 100 zł, wytnę fragment zawierający liczbę 10, to mogę stwierdzić, że 100=10.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 02-04-2014 o 11:01
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #94
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Głębia ostrości nie zmienia się gdy biorę wycinek obrazka FX, zatem uzasadnione jest porównywanie wycinka z FX do całego obrazu z DX gdyż parametr który jest porównywany jest cały czas taki sam. Zatem stwierdzając że obraz z wycinka FX i z DX mają taką samą GO, pozwala mi stwierdzić że GO jest taka sama dla FX i DX.
    Tak rozumując dojdziesz do wniosku, że GO w ogóle wszędzie jest taka sama, począwszy od wielkiego formatu aż po kompakt.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #95
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Bzdura.

    Na tej samej zasadzie. Jeśli z banknotu 100 zł, wytnę fragment zawierający liczbę 10, to mogę stwierdzić, że 100=10.
    Ale się uśmiałem
    Zrobiłem porównanie dokładnie tak jak pisałem dla tych co chcą się czegoś dowiedzieć i zrozumieć:
    https://www.flickr.com/photos/122115...7643300087913/

    Czy można tę dyskusję wydzielić do innego wątku bo trochę odbiega od tematu? Wydaje mnie się że może się przydać dla wielu osób, które nie rozumieją różnicy między FX a DX.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Tak rozumując dojdziesz do wniosku, że GO w ogóle wszędzie jest taka sama, począwszy od wielkiego formatu aż po kompakt.
    Dla tej samej ogniskowej i parametrów zdjęcia - owszem. Pod warunkiem że pozostaje ta sama odległość ogniskowania od matrycy, która jest taka sama dla FX i DX.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-04-2014 o 23:44

  6. #96

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Guciol Zobacz posta
    Po przykładach które zobaczyłem, chyba rzeczywiście optycznie GO jest taka sama dla każdej matrycy. Wygląda na to że wszystko jest tylko kwestią zastosowania odpowiednio jasnego obiektywu i zależy od użytej ogniskowej
    Od wczoraj miałem zamieszanie w głowie. Mniejszą GO dają matryce 35mm i basta. Porównywać się powinno te same kadry.
    Ostatnio edytowane przez Guciol ; 02-04-2014 o 12:13
    Zenit 12 XP - zepsuł się

  7. #97
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Dla tej samej ogniskowej i parametrów zdjęcia - owszem.
    poddaję się.
    Spróbuję jeszcze raz:
    1. Czy GO zalezy od skali odwzorowania?
    2. Czy w przypadku zrobienia powiększenia 20x30 cm skala odwzorowania zdjęcia zrobionego FX i DX (ta sama odległość, ogniskowa i przysłona) jest taka sama?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #98
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2014
    Miasto
    Dolnyśląsk
    Posty
    35

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Guciol Zobacz posta
    Od wczoraj miałem zamieszanie w głowie. Mniejszą GO dają matryce 35mm i basta. Porównywać się powinno te same kadry.
    Jeżeli mówiąc te same kadry masz na myśli brzegi zdjęć to mniejsza GO jest uzyskiwana poprzez zmniejszenie odległości ostrzenia obiektu od aparatu. Można mieć natomiast wątpliwości czy jest to ten sam kadr co dla DX, ponieważ zdjęcie jest robione z innej odległości przez co uzyskujemy zupełnie inną perspektywę zdjęcia. Patrz stąd wywodzi się magiczna plastyka zdjęć z matrycy 35 mm.

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    1. Czy GO zalezy od skali odwzorowania
    Wydaje mnie się że jak najbardziej gdyż zależy ona od odległości ostrzenia, która ma znaczący wpływ na GO.
    2. Czy w przypadku zrobienia powiększenia 20x30 cm skala odwzorowania zdjęcia zrobionego FX i DX (ta sama odległość, ogniskowa i przysłona) jest taka sama?
    Skala odwzorowania nie zależy od powiększenia a jest ściśle związana z odległością ostrzenia. Sterując ją zmieniamy stosunek wielkości obrazu obiektu na matrycy do rzeczywistej wielkości obiektu.

    Podsumowując porównywane przeze mnie zdjęcia mają taką samą skalę odwzorowania, choć nie jest to ten sam kadr (dopiero wycinek z FX daje ten sam kadr co DX).
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 02-04-2014 o 23:45

  9. #99
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Jeżeli mówiąc te same kadry masz na myśli brzegi zdjęć to mniejsza GO jest uzyskiwana poprzez zmniejszenie odległości ostrzenia obiektu od aparatu.
    To nie zmienia GO, bo nie zmienia skali odwzorowania.
    GO zalezy od przysłony i od skali odwzorowania.
    Zwiększenie odległości przy wydłużeniu ogniskowej nie zmienia GO. Podstaw sobie do wzoru na GO x razy większa odległość i x razy większą ogniskową - to się rekompensuje i GO jest taka sama.

    settius - cały czas piszemy własnie o uzyskaniu takiego samego kadru.
    Ponieważ ty od tego uciekałeś, to dałem wyliczenia GO w 4 przypadkach - dwa ostatnie uwzględniały utrzymanie kadru poprzez zmianę odległosci (ze zmianą perspektywy jak zauwazyłeś), albo zmianę ogniskowej.

    Może odniesiesz się do podstaw:
    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    1. Czy GO zalezy od skali odwzorowania?
    2. Czy w przypadku zrobienia powiększenia 20x30 cm skala odwzorowania zdjęcia zrobionego FX i DX (ta sama odległość, ogniskowa i przysłona) jest taka sama?
    Jeśli na pytanie 1 odpowiesz nie, to dalej nie rozmawiamy. Jeśli tak, to matematyka pokaże, że DX i FX dadzą inną skalę odwzorowania i się mylisz.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #100

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez settius Zobacz posta
    Podsumowując porównywane przeze mnie zdjęcia mają taką samą skalę odwzorowania, choć nie jest to ten sam kadr (dopiero wycinek z FX daje ten sam kadr co DX).
    Nie mają, bo liczy się skala odwzorowania na ostatecznym nośniku. Oglądając cały kadr DX i FX na tym samym monitorze, telewizorze czy formacie odbitki, uzyskujemy inną skalę odwzorowania.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 10 z 20 PierwszyPierwszy ... 89101112 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •