Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11

    Domyślnie

    Serdeczne dzieki!

    Zatem moge domniemac ze porownywac mozna w tym wypadku tylko sprzet o takiej samej wielkosci matrycy/filmu.

    Czyli tak rozumujac: analog z powiekszeniem obrazu 0.82x ma wiekszy wizjer niz D3 z 0.70x (calkiem mozliwe)

    Duza roznica miedzy D80/D200 z 0.94x a D70 z 0.75x wyjasnialaby ten efekt ciemnej dziury (ktorego juz zniesc nie moge )

  2. #12

    Domyślnie

    Kiedyś w fotografie niedzielnym - cykl artykułów, dotępny w Polsce na fotopolis, był dobry felieton na temat wizjera.

    Generalnie wartości takie jak powiększenie (stosunek wielkości obrazu w wizjerze z zastosowaniem obiektywu 50mm do tego samego obrazu widzianego nieuzbrojonym okiem) i pola widzenia (w stosunku do wielkości matówki i klatki filmu/matrycy) są rozbieżne: im większe pole widzenia - tym mniejsze powiększenie.
    Dobry wizjer powinien:
    -pokazywać pow. 90% rejestrowanego przez aparat obrazu, ale warto wspomnieć o marketingowym zabiegu producentów, którzy często tę wartość procentową odnoszą nie do powierzchni, ale do wysokości i szerokości obrazu. Wizjer z polem widzenia 95% w pionie i poziomie tak naprawdę pokazuje tylko nieco ponad 90% powierzchni matówki.
    -taki wizjer powinien też dawać powiększenie powyżej 0,8
    -ze względu na wspomnianą na początku zależność ciężko znaleźć wizjer o 100% polu widzenia i tak wyskoim powiększeniu
    -w tym miejscu pojawia się trzecia zmienna - punkt oczny (położony najdalej od okularu punkt, w którym jescze jesteśmy w stanie objąć wzrokiem cały obraz). Dalej położony punkt oczny sprawia, że maleje dostępne powiększenie. Zanim Nikon zaoferował swój pierwszy aparat high eyepoint korpusy jednocyfrowe miały wizjery o polu widzenia 100% i jak w przypadku F3 powiększeniu ponad 0,8. Nowy wizjer dla F3HP też dawał 100% obrazu, ale przez wysoki punkt oczny obniżał powiększenie do 0,7. Tak już zostało do dziś - F4, F5, F6 a teraz także D3 mają wizjer 100% / pow. 0,7.
    -żeby porównywać wizjery lustrzanek cyfrowych APS-C do starszych braci, należy pamiętać, że pole widzenia zawsze jest mniejsze (mniejsza matryca, lustro i matówka) - 100% formatu DX to nie to samo co 100% klatki 35mm. Zmienia się też powiększenie (ten sam obiektyw 50mm daje już inny kąt widzenia). Spotkałem się z opinią, że zależność między powiększeniem lustrzanek DX i lustrzanek 35mm jest taka jak zależność między katami widzenia obiektywów na obydwu korpusach.

    Inna sprawa, że wizjer podlega raczej subiektywnej ocenie. Czasem mimo jednakowej specyfikacji jeden wizjer przedkładamy nad drugi. F4 i F5 mają wg instrukcji identyczne wizjery (100% / pow. 0,7 - choć w niektórych materiałach reklamowych Nikona podawano pow. 0,75), a mimo to patrząc w wizjer F5 wszystko obejmuję wzrokiem bez zbędnego wysiłku, a w F4 muszę już kręcić gałką oczną...

  3. #13

    Domyślnie

    Wielkie dzieki!

    Znalazlem rowniez artykol p.Mike: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=922

    Polecam przeczytac!

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •