Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Nikkor 85mm 1.8 pierscienie posrednie

    Witam,

    Niedawno znajomy poprosil mnie o zrobienie zdjec modeli czolgow, ktore skleja (wielkosc ok 15x7cm). Poniewaz na razie nie planuje zakupu szkla typowo do makro wiec postanowilam, ze dobrym rozwiazaniem beda pierscienie. Mam D80 + Nikkor 85mm 1.8 i zastanawiam sie jaki zestaw bedzie do tego celu pasowal.

    Dziekuje i pozdrawiam,
    Beata

  2. #2

    Domyślnie

    www.fotografia-przyrodnicza.art.pl -> Porady.
    Policz sobie jaki pierscien potrzebujesz do jakiej skali odwzorowania.

  3. #3

    Domyślnie

    Czesc gALL, dzieki za linka. Tylko, jakby to powiedziec, jestem bardziej humanistka (czyt. jestem kompletna kaleka i niedojda z matmy) wiec moze ktos mialby ochote tak prosto z mostu podac jakies przyklady. Bo znalazlam cos takiego Kenko DG Auto Extension Tube Set for the Nikon AF Mount. Czy ktos z Was uzywal tego zestawu?

    ---edit---
    Wlasnie zobaczylam, ze jest test tych pierscieni chyba 2 tematy nizej, ale nadal nie jestem pewna jak to bedzie wygladac z miom obiektywem. Probowal je ktos moze z 85mm?
    Ostatnio edytowane przez Sukkubus ; 10-09-2007 o 15:21

  4. #4

    Domyślnie

    Powinno działać, chociaż sporo tych pierścieni będzie potrzeba aby osiągnąć skalę 1 : 1. Bez zbędnej matematyki: do skali 1 : 1 potrzeba mniej więcej takiej samej długości pierścieni co długość ogniskowej obiektywu. IMO, jak masz 50-tkę to wyjdzie lepiej niż z 85, bo większa będzie głębia ostrości. Ale przy tej wielkości fotografowanego przedmiotu (15 x 7) to chyba starczy jeden niewielki pierścień, a może nawet obędzie sie bez pierścieni.
    Ostatnio edytowane przez markB ; 12-09-2007 o 15:31

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Powinno działać, chociaż sporo tych pierścieni będzie potrzeba aby osiągnąć skalę 1 : 1. Bez zbędnej matematyki: do skali 1 : 1 potrzeba mniej więcej takiej samej długości pierścieni co długość obiektywu. IMO, jak masz 50-tkę to wyjdzie lepiej niż z 85, bo większa będzie głębia ostrości. Ale przy tej wielkości fotografowanego przedmiotu (15 x 7) to chyba starczy jeden niewielki pierścień, a może nawet obędzie sie bez pierścieni.
    Dzieki za odpowiedz. Bez pierscieni juz robilam proby i rzeczywiscie, tak jak mowisz, do sfotografowania calego modelu niemalze wystarcza sam obiektyw (czyli z najmniejszym pierscieniem bedzie idealnie). Ale trzeba tez zrobic zdjecia detali (pokrywy wlazow i takie tam rozne czolgowe bajery ). Z glebia ostrosci nie ma absolutnie zadnych problemow z tego co widzialam takze tu jest spoko. Sa moze jakies inne podobne zestawy pierscieni, czy moze Kenko sa najlepsze? Bo zupelnie nie w temacie teraz jestem (ostatnim razem uzywalam pierscieni posrednich jak mialam Zenita ). Poza tym wszedzie w sklepach internetowych pokazuja sie raczej tylko te.

  6. #6

    Domyślnie

    dokladnie 15x7 to bardzo duze obiekty! chyba sam obiektyw + kadrowanie na kompie wystarczy
    co do zdjec detali jezeli chcesz to zrobic najmniejszym kosztem to polecam jakis teleobiektyw + raynox albo + jakis stary odwrocony obiektyw np. helios

    mozesz tez na 85 zalozyc raynoxa albo kombinacje np. 1 pierscien posredni + 85 + raynox

    pozdrawiam
    D300 + D50 + T17-50/2.8 + N50/1.4D + N70-300VR + S8/3.5 Fish + V90/2.5 VMC + SB-800 + ....duzo checi na nauke

  7. #7

    Domyślnie

    Kenko są w zasadzie OK, chociaż zdarzają sie narzekania, że mają luzy. Zato przenoszą AF, czego nie da się powiedzieć o innych obecnie dostępnych, a mianowicie Marumi, np tu: http://www.raysfoto.pl

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •