Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1
    24volt
    Gość

    Domyślnie D50- WB na światło żarowe coś nie tak

    Witam,

    Krótkie pytanie do użytkowników D50. Przy ustawieniu balansu bieli na światło żarowe, zdjęcia wychodzą w niebieskiej tonacji. Zjawisko takie nie występuje przy żadnym innym ustawieniu. Trochę to dziwne, zważywszy, że pokój jest w jasnym oranżu.

    Czy poza serwisem, jest jakaś możliwość sprawdzenia? (uszkodzenie, kwestia ustawień).

    Z góry dzięki,

    Pozdrawiam,

    Marcin

  2. #2

    Domyślnie

    A jakie masz oświetlenie w tym pokoju?

  3. #3

    Domyślnie

    Jeśli w D50 jest możliwość ustawienia własnego balansu bieli (nie wiem czy jest - w D70 jest na pewno), to spróbuj ustawić WB na białą kartkę przy oświetleniu jakie masz w pokoju.

  4. #4

    Domyślnie

    Sprawdź czy w instrukcji Nikona D50 są deklarowane temp. barwowe dla których ustawiane są predefiniowane WB. W D70 pozycja "światło żarowe" oznacza dopasowanie do temp. 3000 K. Jeśli masz oświetlenie halogenowe, to rzeczywiście barwy mają prawo być nieco chłodne, ale jeśli "wolframowe" (czyli ca. 2400-2800 K) to razcej nie. W D50 korekcji bieli (WB fine tuning) chyba nie ma, bo to jeszcze mogłaby być przyczyna nieprawidłowych barw.
    Osobiście przy świetle żarowym ustawiam WB na białej kartce, no chyba że robię NEFy, to wtedy sobie głowy tym nie zawracam.
    Pozdrawiam
    Lolek

  5. #5

    Domyślnie

    Nieważne czy masz D50 czy D70. Ja też spotkałem się z tym problemem - przy zdjęciach wieczornych (oświetlenie architektury). Po prostu co budynek, to żarówka żarówce nierówna (z jarzeniówkami jeszcze gorzej). Czasami wprowadzało się ręczną korektę do WB, a nieraz to nawet ustawienie na słońce dawało lepszą wierność, niż na żarówę.
    Nikoś D90 + MB-D80 + Nikkor 16-85 VR + Nikkor 70-300 VR + Cosina 100 macro + SB-600 + Velbon Sherpa 600R
    Moja racja jest mojsza, niż Twojsza. Moja racja jest najmojsza!

  6. #6

    Domyślnie

    mam to samo, ustawiam na A i jest spoko. Spróbowałem tez z sabinką i tez niebieskie przy ustawieniu na żarowym.

  7. #7

    Domyślnie

    jak ustawiasz balast bieli na zarowki przy lampie blyskowej to wyjdzie CI zdjecie o przesyconych niebieskich tonach. Nie łącz lampy błyskowej z balastem na żarówki. Przynajmiej nie z wbudowaną lampą. Nie wiem jak z sabinkami bo nie używałem nigdy.
    Nikon D70 / D200 / Nikkor 50mm / Peleng 8mm / Sb600 / MF /

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez leszeg
    Spróbowałem tez z sabinką i tez niebieskie przy ustawieniu na żarowym.
    I nie dziwota. Światło błyslograta ma 5400-5600 K, a żarowe 3200-3400 K.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  9. #9

    Domyślnie

    szymony, to moje próby.I znowu sie czegos dowiedziałem

    [ Dodano: Pią 09 Gru, 2005 ]
    ale bez lampy przy ustawieniach na zarowe mam niebiesko jak 24volt,

  10. #10

    Domyślnie

    W D50 jest możliwość ręcznego ustawiania WB. Poczytaj w instrukcji. Ustaw na białą kartkę, zmierz i gotowe. U mnie to działa.
    just follow your dreams
    |D50|Nikkor 18-70/3.5-4.5|Nikkor VR 70-300/4.5-5.6|Soligor 100/3.5 macro|SB-800|

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •