Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie Adaptery, a mieszek...

    Witam wszystkich forumowiczów.

    Jestem entomologiem, a więc i pasjonatem makrofotografii. Mam nadzieję, że mój post trafił na właściwą część forum

    Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych 2 miesięcy stanę się szczęśliwym posiadaczem D70s. Posiadam już telekonwerter Kenko Tele Plus MC7 (x2), Nikkor Micro 105/2.8 D.

    I tu rodzi się pytanie. Jak zestawić to oprzyrządowanie (jeśli oczywiście warto) z mieszkiem M42 (mam model o wyciągu 290mm)?
    Wiem, że wymagane są adaptery, jednak nie wiem jaki model/-e wybrać by uzyskać najlepszy efekt. Czy do tego typu zdjęć muszą ostrzyć w nieskończoność? Czy potrzebuję specjalnego adaptera do zamocowania obiektywu do mieszka?

    W przyszłości planuję powtórzyć patent pana Stopy z przeniesieniem automatyki na mieszku (mam w rodzinie elektryka):
    http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html

    Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

    Pozdrawiam
    Darek

  2. #2

    Domyślnie Re: Adaptery, a mieszek...

    Cytat Zamieszczone przez Dark
    W przyszłości planuję powtórzyć patent pana Stopy z przeniesieniem automatyki na mieszku (mam w rodzinie elektryka):
    http://www.stopa.cso.pl/technika/index.html
    Elektryk sprawy tu nie załatwi. Potrzebny jeszcze zegarmisrz i to starej daty
    AF 105-i jest realizowany mechanicznie (tzw. śrubokręt), a nie elektrycznie.

    Mieszek może być ten ruski. Od strony body przypinasz przez zwykłą przejściówkę. Gorzej wygląda sprawa po stronie obiektywu. Problem możesz rozwiązać na trzy sposoby. 1. idziesz po najmniejszej lini oporu i kupujesz szkłoo na M42. 2. kupujesz przejścówkę do odwrotnego mocowania obiektywu, ale nie wiem jak w takiej sytuacji sprawuje się 105mm. 3. Znajdziesz precyzyjnego ślusarza,który dorobi Ci pierścień z gniazdem nikona.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję za informacje.
    Hmmmm.... chyba będę się musiał bardziej "pobawić" niż myślałem :-/
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  4. #4

    Domyślnie

    Polecam do takiego zestawu obiektywy m42. automatyka z mieszkiem jest zupełnie nieprzydatna, szczególnie AF. A niezłe do tego celu obiektywy można trafić za śmieszne pieniądze - efekty porównywalne do tego Nikkora...
    A z tym konwerterem bez mieszka uzyskasz skalę 2:1, może wystarczy?

  5. #5

    Domyślnie

    Znalazłem pierścień odwrotnego mocowania M42

    Ponadto zrobiłem przegląd starych obiektywów.
    Z gwintem w pierścieniu pasują:
    Pentacon 30/3.5
    Industar-61L/3MC 50/2.8
    MC Flektogon 35/2.4

    Ponadto mam jeszcze:
    Pentacon 200/4
    Telear-H 200/3.5
    Pancolar 80/1.8
    Pentacon 135/2.8
    Pentacon 29/2.8
    Vivitar 35-85/1:2.8

    Ktoś bawił się którymś z tych modeli i który by polecał do mieszka?
    Ponadto w kwestii adaptera pozostaje aktualne pytanie. Potrzebuję go do makrofotografii z elementem optycznym, czy wystarczy "zwykły krążek" (np. http://allegro.pl/show_item.php?item=75373808 )?
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli masz zamiar męczyć motyle w makro, to albo:
    1) 105-tka Micro bezspośrednio w korpusie lub z pierścieniem pośrednim serii PK / PN
    2) mieszek makro i obiektyw o dość krótkej ogniskowej - 35-50mm w pozycji "retro" - czyli bagnetem w stronę obiektu. Nikkor 50 mm f/2 jest GENIALNY w makro. Bardzo dobra jest też Nikonowska 28-ka f/2

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark
    Znalazłem pierścień odwrotnego mocowania M42

    MC Flektogon 35/2.4
    Przykręć to.



    Cytat Zamieszczone przez Dark
    Ponadto w kwestii adaptera pozostaje aktualne pytanie. Potrzebuję go do makrofotografii z elementem optycznym, czy wystarczy "zwykły krążek" (np. http://allegro.pl/show_item.php?item=75373808 )?
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

  8. #8

    Domyślnie

    Fajnie. Dzięki za informacje.

    Co do moich zainteresowań, to raczej głównie chrząszcze i kilka innych grup... motyle tylko przy okazji
    Na razie w makro bawiłem się tylko Coolpixem 5000. Fajny sprzęt, ale ma sporo wad.

    [ Dodano: Sro 07 Gru, 2005 ]
    aha... znalazłem jeszcze 3 obiektywy:

    MC Zenitar-M 50/1.9
    MC Pancolar 50/1.8
    MC Pentacon 50/1.8

    +Telekonwerter Vivitar 2x - 3
    Konwerter K1 2x (M42)

    Czy ten sprzęt warto dodać... czy to jednak będzie już za dużo szkła?

    Sprzęt to właśnie odkurzane "stare zbiory" matki
    Jestem zbyt "zielony" w kwestii foto, by móc ocenić te obiektywy.
    Pozdrawiam, Dariusz Kucharski
    | DA | WWW | Blog |
    D800 D300s | N14-24G N24-70G N70-300VR T150-600 N60D N85PC N105D Trioplan100 Takumar28 Σ10-20mkI T17-50mkI | SB-900x2 Manfrotto 055xprob 322RC2 +duperele

  9. #9

    Domyślnie

    a uzywam adaptera hama ze szkielkiem i do tego mieszek pentacon na m42 i obiektyw taki jak masz ten pantacon 135 i sprawue sie wszystko super do robienia robali bardzo dobry zestaw polecam wada jest jedynie mala glebia ale to mozna ominac doswietlaac i uzywac mniejszych dziur

    http://www.fotografia-przyrodnicza.a...afia/macro.php

    a tu wyczytasz o mieszku ak to skonfigurowac zeby bylo 1:1 albo inne

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dark
    aha... znalazłem jeszcze 3 obiektywy:

    MC Zenitar-M 50/1.9
    MC Pancolar 50/1.8
    MC Pentacon 50/1.8
    Dużo tam jeszcze tego masz Z tej trójki to "Pancolar" zdecydowanie najlepszy. I jest to jedna z najlepszych 50 na M42.
    pozdrawiam Krzysiaczek
    _________________
    lasciate ogni speranza, voi ch'entrate

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •