Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie Nikomat FT 2 i Nikkor 50/1,4-warto naprawiac?

    Witam forowiczow!
    Na codzien jestem uzytkownikiem Olka E330 z kilkoma szklami, ale mam tez analogowego Nikomata FT 2 z Nikkorem 50/1,4 (wlasciwie to jest jeszcze Vivitar 85-205/3.8, ale ma jakies syfy w srodku i koszt naprawy to 350zl). Niestety Nikomat ma popsuty swiatlomierz i trzeba uszczelnic klapke od otwierajaca body do wlozenia filmu, co (wedlug kosztorysu podanego mi przez serwis Fototronik w Warszawie) bedzie wiazalo sie z wydaniem 300zl. Czy w takim razie warto go naprawiac? A moze da sie taniej? Moglibyscie mi w tym problemie jakos poradzic? Wydaje mi sie, ze przyjemnie byloby sie takim Nikomatem z tym Nikkorem (wyglada na to, ze to bylo calkiem niezle szklo) pobawic, ale nie wiem, czy za taka cene.
    Pzdr

  2. #2

    Domyślnie

    Czy w takim razie warto go naprawiac?
    Za 300 pln? NIE.
    A moze da sie taniej?
    Jezeli wymiana uszczelnien i gabek wyglada w tym modelu jak w wielu innych z tego czasu, to jest to robota do zrobienia w 10 minut we wlasnym zakresie przy uzyciu materialow kosztujacych niewiele.
    Nie probowalbym naprawiac swiatlomierza, zamiast tego uzywalbym swiatlomierza zewnetrznego.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za szybka odpowiedz.

    No tak, ale nie mam zewnetrznego swiatlomierza, a nowy bedzie kosztowal tyle ile naprawa, albo i wiecej... Za ile, orientacyjnie, daloby sie naprawic taki swiatlomierz?

    Jak samemu uszczelnic klapke i z czego?
    Pzdr

  4. #4

    Domyślnie

    Poszperalem troche na allegro i da sie kupic swiatlomierze, stare, nawet po 40-50zl. Pytanie jedna, czy to ma sens, czy takie cos sie przyda? Moze rzeczywiscie nie ma sensu naprawiac tego swiatlomierza, tylko kupic jakis tani, a klapke uszczelnic samemu. W zwiazku z tym dwa pytania:

    1. Jaki swiatlomierz w takim razie proponujecie (tani)?
    2. Jak samemu uszczelnic klapke zamykajaca body z tylu, by swiatlo wpadajace przez nieuszczelniona szczeline nie przeswietlalo filmu?

    Jesli to mozliwe, to prosze o w miare szybka odpowiedz, bo musze dac znac serwisowi, czy zgadzam sie na naprawe, czy nie.
    Pzdr

  5. #5

    Domyślnie

    nie mam zewnetrznego swiatlomierza, a nowy bedzie kosztowal tyle ile naprawa, albo i wiecej
    Chyba zartujesz.
    Poszukaj Svierdlowska 4, nie powinien byc tak drogi.
    Poza tym, jezeli masz inny aparat, nawet malpke cyfrowa z trybem M, Av czy Sv to swiatlomierz juz masz.
    Za ile, orientacyjnie, daloby sie naprawic taki swiatlomierz?
    Nie wiem. Powtorze sie: nie zawracalbym glowy naprawa.
    Poza tym: google "sunny 16".
    Jak samemu uszczelnic klapke i z czego?
    Obejrzyj uszczelnienia w Nikkormacie i popytaj o cos podobnego w sklepie fotograficznym.
    Mozliwe, ze oprocz gabki mozesz potrzebowac tez pasemka materialu.
    Stara gabke wydlubiesz zmoczonym nieznacznie w rozpuszczalniku patyczkiem.
    Sam kupilem zestaw do uszczelniania na ebay od sprzedawcy interslice.

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra, tak zrobie. 300pln to rzeczywiscie chora kwota. Pewnie jutro odbiore Nikomata z serwisu i sprobuje uszczelnic sam. Byc moze bede mial jeszcze pytania zwiazane z tym uszczelnianiem. Znalazlem taki swiatlomierz, chyba powinien styknac. Dzieki wielkie za rady!

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    zdecydowanie nie ten - ma sporą bezwładność (to chyba selenowy?) i może być niedokładny.
    polecam ten bo jest oparty na czulszym elemencie - Svierdlovsk4 http://allegro.pl/item240726024_swierdlowsk_4.html
    inny jest po 49,90

    Uszczelnienia naprawisz sam. Wyczyścisz, trochę kleju, materiału - weluru lub gąbki - nie pamietam co tam oryginalnie było.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Na Alledrogo jest teraz ładny Nikkormat EL za 300 - taniej byłoby kupić korpus w lepszym stanie niż naprawiać stary. Po uszczelnieniu i reanimacji światłomierza może się okazać, że np. migawka nie trzyma czasów.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Czornyj Zobacz posta
    Na Alledrogo jest teraz ładny Nikkormat EL za 300 - taniej byłoby kupić korpus w lepszym stanie niż naprawiać stary. Po uszczelnieniu i reanimacji światłomierza może się okazać, że np. migawka nie trzyma czasów.
    Moj Nikomat FT 2 jest w bardzo dobrym stanie, oprocz tych dwoch wad, czyli padniety swiatlomierz i ubytki w uszczelnieniu. Zdecydowalem, ze nie bede probowal naprawic swiatlomierza, tylko kupie zewnetrzny, co wiaze sie z kosztem ok. 50zl (albo mniej). Uszczelnienie chyba nie wplynie na trzymanie przez migawke czasow, a jednak wydane 50zl to nie 300 Poza tym troche sie bawilem tym Nikomatem FT 2 i bardzo mi podpasowal, wiec najchetniej bym go na nic nie zamienial.

  10. #10

    Domyślnie

    I z takim stanowiskiem trudno się nie zgodzić

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •