Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11
  1. #1

    Domyślnie TAMRON 28-75 2.8 - minitest

    TAMRON 28-75 SP Xr Ld Di Macro

    Pod naciskami kilku osób zainteresowanych tym szkiełkiem wybrałem się z moją poczciwą D80 (tak, tak, to moje trzecie body) na mały spacer. Tym samym ożywiam nieco dział testów na tym forum (na forum Canona już kilka porównań zamieściłem). Mam nadzieję, że skorzystają na tym użytkownicy systemu, przyszli nabywcy jak i sprzedawcy

    No więc do rzeczy. Kupujemy popularne szkiełko o świetle 2.8 by móc z niego korzystać. Skoncentrowałem się więc na tej przesłonie.

    Zdjęcia na 28 mm , f= 2.8



    http://img512.imageshack.us/img512/7109/28mmf28vd4.jpg



    http://img512.imageshack.us/img512/6250/28mmf28bqz1.jpg

    75mm f=2.8



    http://img120.imageshack.us/img120/3876/75mmf28xo5.jpg



    http://img502.imageshack.us/img502/9812/75mmf28byw6.jpg



    http://img265.imageshack.us/img265/5550/75mmf28cnn0.jpg


    Spostrzeżenia i wnioski:

    na plus:
    + bardzo dobra ostrość, całkiem użyteczne f 2.8
    + działa z każdym aparatem niezależnie od wielkości matrycy (z analogiem również)
    + ładne kolorki i kontrast
    + macro, może nie jest to typowy obiektyw do macro, ale zawsze to jakiś bonusik

    na minus:
    - słaby AF. Obiektyw często nie ustawia ostrości tam, gdzie by się chciało. Wynika to zapewne z faktu, że jest to jasny zoom napędzany AF z body, nie mając własnego silniczka. Po obeznaniu się ze szkiełkiem można jednak dojść do pewnej wprawy. Ja już tę wprawę mam, ale mimo to kilka zdjęć wyszło mi lekko nieostrych.
    - w specyficznych sytuacjach (duży kontrast) wychodzi aberracja. Ale nie jest na szczęście duża, da się żyć.



    Obiektyw (zarówno w przypadku Canona jak i Nikona) jest tanią alternatywą dla półki 24-28-70. Mimo gorszej mechaniki niż obiektywy firmowe ma świetnej jakości optykę i chyba ten atut powoduje, że Tamron ten ma wielu nabywców.

    Wszystkie zdjęcia są jpg bezpośrednio z aparatu po nałożeniu stopki, robione Nikonem D80.


    -------------------------

    To by było na tyle, jeśli Wam czegoś brakuje to śmiało piszcie. W ogóle nie wiem, czy jest sens dublowania testów na obydwu forach. Choć właściwie różnica minimalna jest między tymi szkłami, wersja do C posiada silnik i ma przez to nieco lepiej wypadający AF.

    Teraz na tapetę biorę teleobiektyw Tamron 70-300 Di. Już niebawem w dziale z testami.
    Ostatnio edytowane przez Cichy ; 06-09-2007 o 18:24
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  2. #2

    Domyślnie

    Jak z perspektywy czasu (albo perspektywy 24-70L) oceniasz pracę tego tamrona z 5D?

  3. #3

    Domyślnie

    A z 5d to rzuciłem nawet porównanie na forum C. Poza blikami pod światło między tymi szkłami optycznie nie widziałem żadnych różnic. 24-70 sprzedałem, bo ciężka kolubryna. Fotki z 5d i Tamrona są na mojej aukcji w allegro.
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 771

    Domyślnie

    albo w perspektywie współpracy z D3 chciałes powiedzieć?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cichy Zobacz posta
    :
    - słaby AF. Obiektyw często nie ustawia ostrości tam, gdzie by się chciało. Wynika to zapewne z faktu, że jest to jasny zoom napędzany AF z body, nie mając własnego silniczka. Po obeznaniu się ze szkiełkiem można jednak dojść do pewnej wprawy. Ja już tę wprawę mam, ale mimo to kilka zdjęć wyszło mi lekko nieostrych.
    .
    To cecha wszystkich tamronów ten 17-50 też lubi sobie w las skoczyć. Trzeba się go trochę nauczyć i tylko 20% nam ten AF fotek spiep......pip. Nie ważne czy szkło jest bez BF czy FF i ostre od pełnej dziury. Tamrony tak mają i już.
    Kręcąc zomem tak się napinam, że w ogóle nie puszczam bąków. Bąki wędrują do głowy i tak powstają posrane pomysły na kadry

  6. #6

    Domyślnie

    Ja mialem ten obiektyw z KM D7D i bylem wiecej niz bardzo zadowolony.
    Nikon F-501, Canon 30D

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    albo w perspektywie współpracy z D3 chciałes powiedzieć?
    takie perspektywy, to póki co, żona mi z głowy wybija

  8. #8
    Gaduła Awatar timi
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Golub-Dobrzyń
    Posty
    1 597
    Wpisów
    3

    Domyślnie

    Zastanawiam sie właśnie nad kupnem tego szkła, badz 17-50, ale po przejrzeniu tych zdjęć troszkę mnie zmartwila taka kwestia-ostrość. Morze tylko u mnie tak jest ale generalnie na fotkach ostatnim i przedostatnim, nijak sie jej doszukiwać.
    Ostatnio edytowane przez timi ; 09-09-2007 o 16:03

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez timi Zobacz posta
    Zastanawiam sie właśnie nad kupnem tego szkła, badz 17-50, ale po przejrzeniu tych zdjęć troszkę mnie zmartwila taka kwestia-ostrość. Morze tylko u mnie tak jest ale generalnie na fotkach ostatnim i przedostatnim, nijak sie jej doszukiwać.

    Ja tam widzę, że pojedyncze igiełki które znajdują się w głębi są ostre (jak na f2.. No ale może wydaje mi się..
    O obiektywach wiem prawie wszystko

  10. #10
    Gaduła Awatar timi
    Dołączył
    12 2006
    Miasto
    Golub-Dobrzyń
    Posty
    1 597
    Wpisów
    3

    Domyślnie

    Tak, zapewne i widać. Mam podobne zdjęcie, za przeproszeniem "dupa" ze mnie a nie fotograf. Obiektyw to 50 1.8 f 2,2. i stad moje zainteresowanie tym konkretnie zdjęciem. Różnica tylko ze cena 50 to nie cena Tamrona. Zdaje sobie sprawę ze przeznaczenie tych szkieł jest rożne, inna plastyka, budowa itp. Chyba oczekiwałem zbyt wiele od tego "szkła."
    .

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •