Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 33
  1. #1

    Domyślnie Dyfuzor - jak i kiedy...?

    Witam

    Przeszukalam archiwum, ale nie znalazlam niczego ciekawego w interesujacym mnie temacie, dlatego prosze Was o pomoc.
    Otoz dzisiaj wybieram sie na slub w rodzinie i zostalam poproszona o zrobienie kilku zdjec w kosciele i na przyjeciu.
    Nie byloby z tym problemu, tylko, ze kilka dni temu zamienilam swoja lampe Sigma DG ST na SB-600. Wczesniej stosowalam softbox zapinany na rzep do lampki, a teraz chce zastosowac tylko dyfuzor STOFEN (m.in. dlatego, ze oderwane od sigmy rzepy nie kleja sie ).
    Dyfuzor tez jest dla mnie czyms nowym, dostalam go dopiero wczoraj.
    Wykonalam kilka zdjec testowych w domu z nowym zestawem, ale... po podniesieniu lampy na 45stopni, 75, swiatlo odbija sie od sufitu i ladnie rozprasza sie w pelnym kadrze.
    A jak ustawic kat padania swiatla blyskowego w kosciele ? - kiedy sufit jest wysoko i swiatlo nie ma sie jak od niego odbic ? Mozecie mi podpowiedziec jak sobie z tym poradzic ? Kierowac swiatlo na wprost, czy pod okreslonym katem - przy ktorym sie ladnie rozprasza ?
    Oczywiscie wykonam kilka zdjec testowych przed rozpoczecien ceremonii, ale kazde wskazowki beda dla mnie na wage zlota .

    Pozdrawiam i Dziekuje !
    Nikon

  2. #2

    Domyślnie

    Mam dyfuzor od niedawna i jak do tej pory z wykonanych fotek wynika,że lampy używać poprostu tak samo ja bez dyfuzora.Jego rola polega na rozproszeniu światla więc z tej racji należy dodać trochę na lampie +0,3-0,7.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  3. #3

    Domyślnie

    Waldku, czyli Twoim zdaniem nie ma sensu podnoszenie palnika do gory ? Mam wrazenie, ze swiatlo wtedy rozprasza sie bardziej rownomiernie... nie wiem czy slusznie, bo nie mialam czasu na prawdziwe testy...

    Dziekuje i pozdrawiam
    Nikon

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam podobny zestaw tj. SB-600 + dyfuzor Stofen i lepsze efekty są moim zdaniem jak palnik jest uniesiony o 45 stopni, mniej wtedy jest wypalonych "twarzy"...
    D80 + N 18-200 VR + Nikkor 50/1,8D + SB600

  5. #5

    Domyślnie

    Andrzeju, ale mowimy o sytuacjach, gdy odbicie swiatla od sufitu jest niemozliwe, tak ?

    Dzieki
    Pozdrawiam
    Nikon

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Daga
    Waldku, czyli Twoim zdaniem nie ma sensu podnoszenie palnika do gory ? Mam wrazenie, ze swiatlo wtedy rozprasza sie bardziej rownomiernie... nie wiem czy slusznie, bo nie mialam czasu na prawdziwe testy...

    Dziekuje i pozdrawiam
    Nie, ja mówię,że uzywam lampę z dyfuzorem tak samo jak lampę bez.Tam gdzie warto podnieść palnik do światła odbitego oczywiście robię to,ale podnoszenie palnika nie ma sensu np. w kościele bo na ogól jest zbyt wysoko aby skutecznie odbić światło.Oczywiście z dyfuzorem minimalnie trzeba zwiększyć siłę błysku poprostu dlatego,że jednak dyfuzor minimalnie zmniejsza siłę błysku,tak samo jak podniesienie palnika powoduje,że mniej światła dociera do fotografowanego obiektu
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Valdek_Tychy
    Oczywiście z dyfuzorem minimalnie trzeba zwiększyć siłę błysku poprostu dlatego,że jednak dyfuzor minimalnie zmniejsza siłę błysku,tak samo jak podniesienie palnika powoduje,że mniej światła dociera do fotografowanego obiektu
    Jeżeli używamy pomiar światła TTL to uwzględnia on wszystkie straty dyfuzorów czy filtrów, więc nie ma potrzeby wprowadzania żadnych poprawek do mocy lampy.

    Odbicie światła od wysokiego sufitu nic nie daje. Mimo to można to stosować w kościele, ale z innego powodu. Ustawienie lampy pod kątem 45 stopni powoduje oddalenie nieco lampy od aparatu, a tym samym zmniejszenie ryzyka czerwonych oczu.
    Ja używam Stroboframe Bracket - Quick Flip 350, który po pierwsze oddalę lampę od aparatu a dodatkowo przy zmianie zdjęć z poziomych na pionowe po zmianie pozycji ramienia lampa ponownie jest dokładnie na obiektywem co powoduje, że nie mamy nieładnych cieni z boku fotografowanych osób.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Władca Pixeli
    Jeżeli używamy pomiar światła TTL to uwzględnia on wszystkie straty dyfuzorów czy filtrów, więc nie ma potrzeby wprowadzania żadnych poprawek do mocy lampy.
    Hmm. a ja zauważam u siebie czasami lekkie niedoświetlenie przy używaniu dyfuzora i wprowadzenie właśnie niewielkiej poprawki pomaga.
    Samsung NX300,NX20, 18-55 OIS i 30mm f:2 50-200 OIS III

  9. #9

    Domyślnie

    "Andrzeju, ale mowimy o sytuacjach, gdy odbicie swiatla od sufitu jest niemozliwe, tak ? "

    Tak, mówimy o sytuacji kiedy nie ma o co odbić (brak sufitu lub zbyt wysoki). Myslę, że wtedy uniesienie o 45 pomoże uzyskać równiejsze oświetlenie. Jestem ciekaw jak udały Ci się zdjęcia ...
    D80 + N 18-200 VR + Nikkor 50/1,8D + SB600

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    05 2005
    Miasto
    Piaseczno k.Wa-wy
    Posty
    104

    Domyślnie

    Zapminacie chyba o jednym... Jesli jest załozony rozpraszacz kąt rozsyłu światła jest zablokowany (w SB-800 tak jest więc sądzę ze w 600-ce również) na stałym-szerokim kącie 14mm. W kościele gdzie powała jest bardzo wysko i zwykle nie stanowi płaszczyzny ten typ oświetlania nie może się sprawdzić (nic nie pomoże korekcja na"+")
    Pozdrawiam,
    Janusz

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •