Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Chemia - wielkosc opakowan v.s. trwalosc

    Wiadomo, wieksze opakowania wychodza taniej. Jak jest z trwaloscia tych roztworow? Czy mozna oszczedzic i kupic 'na zapas' litrowe butle Ilfordowego przerywacza i utrwalacza, czy lepiej 2x 0.5L?
    Dcośtam + Fcośtam + NIKKORcośtam

  2. #2

    Domyślnie

    Hamletyzujesz.
    Sam najlepiej wiesz jak czesto puszczasz chemie w ruch, zadecyduj wiec sam.
    Jezeli chcesz oszczedzic to:
    - uzyj wody jako przerywacza
    - uzywaj wywolywacza HC-110 w stezeniu H lub jeszcze mniejszym. Do dozowania spraw sobie strzykawke.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wkrass Zobacz posta
    - uzyj wody jako przerywacza
    Raczej woda z octem. Sama woda nie przerwie natychmiast procesu wywoływania.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  4. #4

    Domyślnie

    Raczej woda z octem
    Tez mozna, ale ocet kosztuje.
    Z postu autora wynika, ze finansowy aspekt przedsiewziecia jest sprawa istotna, tak wiec ocet odpada.
    Fundusze nie wydane na ocet moga zostac przeznaczone na strzykawke do dozowania HC-110.

  5. #5
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Ludzie, ocet ŚMIERDZI !!!! Ja zawsze używam wody, bo bym się udusił w mojej malutkiej ciemni...Po co się męczyć w takim smrodzie, jeśli praca w ciemni może być czystą przyjemnością.

  6. #6

    Domyślnie

    Dziekuje za ironiczne uszczypliwosci
    Chodzilo mi raczej o odpowiedz w stylu: 'z mojego doswiadczenia wynika, ze utrwalacz moze sobie stac co najwyzej pol roku'.
    Dcośtam + Fcośtam + NIKKORcośtam

  7. #7

    Domyślnie

    Dziekuje za ironiczne uszczypliwosci
    Wybacz, ale nie moglem sie powstrzymac, bo pytasz o 0.5l vs 1l.
    Gdybys pytal o hektolitry, to byloby o czym bic piane.
    Co do trwalosci utrwalacza, to sprawdz, co sugeruje producent tego, ktory masz na mysli.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez clostermann Zobacz posta
    Ludzie, ocet ŚMIERDZI !!!! Ja zawsze używam wody, bo bym się udusił w mojej malutkiej ciemni...Po co się męczyć w takim smrodzie, jeśli praca w ciemni może być czystą przyjemnością.
    Woda z octem przerywa natychmiast proces wywoływania, a przy płukaniu samą wodą proces wywoływania cały czas postępuje. Oczywiście dzieje się to dużo wolniej ale nie daje to powtarzalnych wyników.
    Amatorzy – martwią się o sprzet. Profesjonaliści – martwią się o pieniądze. Mistrzowie – martwią się o światło.

  9. #9
    c-man
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli rozpuścisz sobie utwalacz w proszku (U1) i będziesz trzymał w ciemnej butelce, to postoi sobie spoko pół roku. Ale utrwalacze skoncentrowane, do rozcieńczania, np. Tetenal Rapid Fixer albo Ilford Universal Fixer pożyją tylko 7 dni.
    Dlatego bardziej się opłaca kupować w proszku. Oczywiście jak kto woli...
    Nie wiem ile pożyje napoczęty koncentrat, ale myśle że taką buteleczkę 0,25 można by z pół roku spokojnie trzymać, ale przecież i tak zużyję ją wcześniej...Wszystko zależy od tego ile robisz.
    Ostatnio edytowane przez c-man ; 30-08-2007 o 14:31 Powód: pomyłka

  10. #10

    Domyślnie

    Rodinal moze stac i lata, robilem otwartym piec lat wczesniej i wszystko ok
    Zeiss (N)Ikon www.grenlandia2010.pl
    Pozdrawiam
    Adam

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •