Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1
    Oszczędny w słowach Awatar somrozen
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Słupsk/Koszalin
    Posty
    225

    Domyślnie czy ALR 3.6 można osiągnąć taki efekt?

    witam
    od dłuższego czasu zmagam się intelektualnie (z mizernym raczej skutkiem)
    czy za pomocą samego LR 3.6 można osiągnąć taki efekt: http://500px.com/photo/3389343
    lub taki: http://500px.com/photo/2971672

    moje pytanie: czego mam szukać? w czym drążyć temat by osiągnąć taki, lub zbliżony efekt?
    z góry dziękuję za podpowiedzi...
    pozdrawiam
    Irek
    ======================================
    D4s,D4,D700,2xN24-70,N70-200,N70-300,N85,N50,SB700,2xSB910, DJI Phantom 2V+, DJI MAVIC, DJI OSMO...żaden ze mnie fotograf.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli dobrze naświetlisz zdjęćie, to da się spokojnie. Ale nie łudź się, że np. z takiego da się zrobić takie, jak pokazałeś przykłady.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  3. #3
    Oszczędny w słowach Awatar somrozen
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Słupsk/Koszalin
    Posty
    225

    Domyślnie

    za cholerę nie wiem od czego zacząć....
    ======================================
    D4s,D4,D700,2xN24-70,N70-200,N70-300,N85,N50,SB700,2xSB910, DJI Phantom 2V+, DJI MAVIC, DJI OSMO...żaden ze mnie fotograf.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez somrozen Zobacz posta
    za cholerę nie wiem od czego zacząć....
    Od uświadomienia sobie, że posprocesem, czyli popularnie mówiąc obróbką nie osiągniesz tego efektu. Gdybyś może miał ćwiartkę budżetu Władców Pierścieni, mógłbyś pokusić się o wyrenderowanie takiej kobity z mgiełką i wszystkim, ale w normalnych warunkach pozostaje Ci jedno: odpowiednio oświetlić, zrobić zdjęcie i wtedy obróbką tylko pogłębić ten efekt, który sfotografowałeś.

    Jeśli myślisz, że weźmiesz obojętne jakie zdjęcie koleżanki, dasz tam flarę, rozjaśnisz górę, ujmiesz czerni levelsami i tego typu rzeczy - to ostrzegam Cię, że zrobisz potworka na miarę naszej klasy. Poważnie.

    Jeśli naprawdę chcesz robić takie zdjęcia, nic Cię nie uratuje przed nauczeniem się oświetlać. Tej umiejętności żadna obrobka nie zasymuluje.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  5. #5
    Oszczędny w słowach Awatar somrozen
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Słupsk/Koszalin
    Posty
    225

    Domyślnie

    ok, dzięki za podpowiedź, ale jeśli założymy hipotetycznie, że zdjęcie "surowe" jest poprawnie naświetlone, itd, to jak nazywamy tę formę obróbki zdjęcia? czy nie jest to przypadkiem zabawa z Vintage Colour i Cross Processing?, a tak na marginesie, chciałbym nauczyć się czegoś nowego, właśnie ten styl obróbki mnie zafascynował i nie wiem od czego zacząć, w czym szukać podpowiedzi ....
    ======================================
    D4s,D4,D700,2xN24-70,N70-200,N70-300,N85,N50,SB700,2xSB910, DJI Phantom 2V+, DJI MAVIC, DJI OSMO...żaden ze mnie fotograf.

  6. #6

    Domyślnie

    A co Cię obchodzi jak to się nazywa? Ja znam jedyną metodę, która w dodatku wydaje mi się najbardziej kreatywna: opowiedz sobie wszystko, co widzisz na zdjęciu. Im lepiej i dokładniej to zrobisz, tym mniej będziesz miał kombinowania. Weźmy na warsztat drugie zdjęcie na przykład, co na nim widać i co da się powiedzieć na oko?

    1. Pierwsze i najważniejsze, to ogólnie duża 'mglistość'. Kolory są ciepłe, ale nie nachalne.
    2. Drugie i niemniej ważne, to bardzo delikatne półtony i ogólna miękkość.
    3. kolory są raczej ciepłe, ogólnie w nastroju cielistym, beżowym, czymś takim.
    4. najjaśniej jest gdzieś w nasze prawo i lekko powyżej głowy modelki, a potem im dalej po przekątnej, tym ciemniej, choc nigdy nei jest ciemno



    I w sumei masz już całkiem sporo wiadomości, wystarczyło to zobaczyć. A zatem, zgodnie z powyższym porządkiem:

    1. Odejmij czerni. We mgle nic nie jest czarne, przeciwnie - jest wypłowiałe, jasne i stonowane. Najciemniejsze partie są mało czarne, to ważne.
    2. półtony i ogólna miękkość. Został zmniejszony dość znacznie kontrast. Mozna to zrobić kontrastem, krzywymi, levelsami, czym kto umie. Miękkość to przeciwieństwo twardych konrtastów, więc od razu wiadomo co zrobić. Dodatkowo można przegiąć z ujemną Clarity w LR - co da miękkosć (ja tego nie znoszę, ale da się), ze zmiękczającym pędzlem, lub np. z nową zblurowaną warstwą w odpowiednio slabym przenikaniu.
    3. ciepłe kolory można osiągnąć na tak wiele sposobów, że nawet tłumaczyć nie warto. Jednym ze sposobów, to ciepły bezowy zafarb na całość, Hue&Ssat, Colour Balance i ze dwa tysiące innych.
    4. ten aspekt i taki przepływ załatwi nowa wartswa z odpowiednim przepływem, duzy pędzel w LR lub kilka filtrów połówkowych w LR, lub co kto chce.


    Jak widzisz najważniejsze, to wiedzieć, co się chce zrobić. Jak będziesz wiedział co, zawsze jakoś da się to zrobić i zawsze znajdziesz do tego narzędzie. A jak nie będziesz wiedzieć co - to już nic nie pomoże.

    Na pewno ktoś zaproponuje Ci jakiś plugin, który będzie robić to wszystko jednym klikiem - ale wtedy zadam pytanie: czy to będzie Twoja wizja, czy produkt jakiegoś automatu? I co będzie, jak pewnego dnia Ci się znudzi i będziesz chciał zrobić jakiś inny efekt, a nie będzie go w bibliotece pluginu?
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  7. #7
    Oszczędny w słowach Awatar somrozen
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Słupsk/Koszalin
    Posty
    225

    Domyślnie

    lepiej tego nie można było ująć, dziękuję za wskazanie kierunku....
    ======================================
    D4s,D4,D700,2xN24-70,N70-200,N70-300,N85,N50,SB700,2xSB910, DJI Phantom 2V+, DJI MAVIC, DJI OSMO...żaden ze mnie fotograf.

  8. #8

    Domyślnie

    Nie ma sprawy. Jak zrobisz już to zdjęćie i obrobisz, to pokaż jak wyszło.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  9. #9
    Oszczędny w słowach Awatar somrozen
    Dołączył
    01 2011
    Miasto
    Słupsk/Koszalin
    Posty
    225

    Domyślnie

    daj maila na PW
    ======================================
    D4s,D4,D700,2xN24-70,N70-200,N70-300,N85,N50,SB700,2xSB910, DJI Phantom 2V+, DJI MAVIC, DJI OSMO...żaden ze mnie fotograf.

  10. #10

    Domyślnie

    E tam... pokaż na forum!
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •