Close

Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 41 do 50 z 92
  1. #41
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    no to nieprawidłowo. Powinna byc równo do matrycy. Jest taki znaczek na body pokazujące gdzie to jest.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #42

    Domyślnie

    Nie pomyślaem o tym, ale nieświadomie zrobiem dobrze. To coś przez co przechodzi pasek (nazwijmy to X) na szyję byo przyciśnięte do ramy krawędzi ramy okiennej poprzez 5 krotnie zożony pasek, później dociskaem do ramy okiennej i patrzylem coby X konczyl sie równo z oknem. Docisk byl nierówny minimalnie, stąd to przsunięcie w bok, ale odlegość od matrycy myślę, że rowne zwlaszcza w kontekscie tego ze aparat stal ok metra od miniaka.
    DeSiedemset + FE + AF_50/1.4D + AF_35/2D + 105/2.5 AIS + AF_18-35/3.5-4.5D + Tamron 28-75/2.8 + SB600

  3. #43

    Domyślnie

    Fakt, nieprawidłowo, ale nie powinna być do matrycy, tylko do środka optycznego obiektywu.

    Jacku, zwróć uwagę na to, że w pierwszym poście JK zawsze (albo prawie zawsze - nie chce mi się czytać drugi raz żeby się upewnić ) pisze właśnie o środku optycznym i odległości od niego, a nie odległości od matrycy.

    Poza tym wystarczy zrobić prosty test: załóż 50-tkę, ustaw na ręczną ostrość i kręć ostrością tak, żeby aparat się nie przesuwał. Zmienia się perspektywa, pomimo, że odległość od matrycy jest stała? Zmienia. A dlaczego? Dlatego, że zmienia się odległość obiektu od środka optycznego obiektywu (w 50-tce, tak jak we wszystkich stałkach, ostrość ustawia się przez przesuwanie całego obiektywu do przodu i do tyłu, zmieniajc między innymi właśnie tą odległość).

    Odległość ostrzenia faktycznie ustawia się od matrycy, po to tam jest ten znaczek (i pewnie przydaje się też do innych rzeczy).
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  4. #44
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zink Zobacz posta
    Fakt, nieprawidłowo, ale nie powinna być do matrycy, tylko do środka optycznego obiektywu.
    Masz rację. Odpisałem za szybko i bez zastanowienia.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #45

    Domyślnie

    Nie musisz się zaraz rumienić. Obiektyw to nie jest pojedyncza soczewka. To jest złożony układ optyczny, którego środek optyczny jest pojęciem umownym. Każdy obiektyw ma coś takiego jak przedni kąt widzenia, tylny kąt widzenia, płaszczyzny ogniskowe, płaszczyzny główne, płaszczyzny węzłowe i jeszcze sporo innych "ciekawych" parametrów. Gdyby chcieć to dokładnie rozpisać i policzyć, to można dojść do wniosku, że czegoś takiego jak "środek optyczny" obiektywu właściwie nie ma. Stosuje się to pojęcie tylko umownie, dla uproszczenia pewnych zagadnień, w celu ich łatwiejszego opisania, bo błędy wprowadzane przez takie uproszczone założenia są najczęściej niewielkie. Mając dwa różne obiektywy (a nawet mając jeden zoom ustawiony na różne ogniskowe), nie da się mówić o stałej odległości umownego środka optycznego od matrycy (matówki), czy od przedniej soczewki.
    Jacek

  6. #46
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    ale ja to wiem, a co więcej sam skonstruowałem uniwersalną (z mozliwościami niezłych regulacji) głowicę do robienia panoram (do obrotów w poziomie oraz nawet w pionie), w której to jest zachowywany tzw punkt nodalny - określenie "panoramistów", a jest to chyba środek optyczny obiektywu.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #47

    Domyślnie

    Bardzo ladnie JK, tym razem jeszcze bardziej, niz zwykle, a wiele pracy juz wczesniej wkladales w edukacje.

    Zastanawia mnie tylko (nie, tym razem bez obiekcji ),
    czy nie byloby warto kruciutko dopisac, z czym pewne pojecia bywaja czesto mylone (a bywaja, czego przykladem
    sa fragmenty dyskusji pod artykulem).
    Mysle, ze mogloby to jeszcze poprawic skutecznosc
    oddzialywania tego przystepnie i rzeczowo skrojonego
    materialu.

    No i oczywiscie wszystkiego dobrego w nowym roku!
    Ostatnio edytowane przez pebees ; 31-12-2007 o 14:21 Powód: ort.
    seek & destroy
    Tyle masz talentu, ile zdolasz go udzwignac...

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    W różnych wątkach ciągle wraca motyw cropa i ogniskowej, czy 50 mm na DX da takie same przerysowania na zdjęciu jak 75 mm na FF. Za którymś razem wybuchnę, więc dla swojego zdrowia psychicznego tu wklejam zdjęcia i będę na przyszłośc tu odsyłał.
    W poniedziałek zrobię to samo na FF i DX i z uzyciem szerokiego kata w portrecie, bo niedowiarki po dzisiejszych zdjęciach i tak pewnie jeszcze nie uwierzą.
    Co zrobiłem poniżej? Wykorzystałem fakt, że szerokość matrycy DX - 24 mm (x16 mm) jest taka sama jak wysokość kadru małego obrazka 24 mm (x36 mm). Jakie to ma konsekwencje? Można sobie łatwo wyciąć cropa z DX (czyli wyciąc z cropa proporcjonalnego cropa). Wystarczy zrobić zdjęcie poziome na ogniskowej (przykładowo) 70 mm i będzie ono naszym przykładem niby zdjęcia z FX, a potem zdjęcie pionowe na ogniskowej z cropem 70x1,5=105 mm. Zdjęcie to będzie wycinało 1,5x obrazek z całej klatki.
    Czyli tu porównujemy cropy 1,5 do cropa 1,5x1,5 czyli 2,25. To taka sama zależność jak między FX a DX.

    Zdjęcia mają exif (prosto z body D200, jpg basic, rozmiar S), czas 1/200, przysłona 2,8, czułość 100 takie samo na obu zdjęciach. Obiektyw Nikkor 70-200/2.8 VR. Ta sama odległość od modelki.

    Zdjęcie 1 jest odpowiednikiem zdjęcia z małego obrazka, ogniskowa 70 mm, załóżmy, że matryca ma wysokość 24 mm (jak mały obrazek)



    Zdjęcie 2 jest naszym cropem DX ze zdjęcia nr 1, gdyż zastosowano ogniskową 105 mm. Objąłem tyle samo na szerokości matrycy - czyli też na 24 mm



    Zdjęcie 1a - dla ułatwienia porównania - ze zdjęcia nr 1 wycięłem obrazek o proporcjach 2:3


    Zdjęcie 2a - zdjęcie nr 2 przeliczyłem na identyczny rozmiar jak zdjęcie nr 1a (by były piksele 1:1) i obróciłem by łatwiej sie oglądało i porównywało


    no i proszę sobie porównac oba ostatnie obrazki. Są wykonane na ogniskowych 70 mm (cała klatka) i 105 mm (na cropie 1,5) z tej samej odległości. Perspektywa jest identyczna!

    Jak wyżej pisałem pewnie niedowiarki będą pisały o przerysowaniach z użyciem krótkich obiektywów. Otórz proszę zauważyć, że ja nie pisze, że nie będzie przerysowań (w portrecie) z użycia na DX szkła o ogniskowej 50 mm, ale będzie ono takie same! jak przy użyciu na FX obiektywu 75 mm.
    W poniedziałek w studiu wyląduje D3 z pełną klatką i będę miał krótsze obiektywy. Wtedy dam test z szerszymi kątami. Ja wiem jaki będzie wynik.







    Witam

    nie zdarza sie to czesto, ale w tym watku absolutnie i calkowicie sie z Toba zgadzam
    Nawet nie sadzilem, ze ludzie maja inne zdanie

    pozdrawiam i obysmy czesciej sie zgadzali
    C5DII

    Usunięto komercyjną stopkę - regulamin forum!

  9. #49

    Domyślnie

    Oj - przecież to co napisał JK jest proste . Na górze rozszerzyć, na dole zawęzić i potem lekko wyprostować w pionie. No i oczywiście prosto trzymać aparat. Przecież tu na tym forum wszyscy to wiedzą?
    Piter

  10. #50

    Domyślnie

    Kiedyś musieliśmy kupować drogie szkła PC, teraz mamy możliwość taniej korekcji perspektywy programowo - ale to ma swoje granice - rozdzielczość w górnej części fotek spada w miarę korekcji. Tylko ile Klientów na to zwróci uwagę?
    Piter

Strona 5 z 10 PierwszyPierwszy ... 34567 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •