Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Wątek: Widoki Norwegii

  1. #1

    Domyślnie Widoki Norwegii

    Noo to po wycieczce i teraz zaczyna się wieeelkie przeglądanie fotek

    No to tak na dobry początek dwa małe widoczki, dla smaczku:

    1. Nordfjord



    2. fjordzik



    CDN
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  2. #2
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Będę pierwszy!
    No więc miejsce potencjalnie cudowne, marzę aby się w fiordy wybrać. Podejrzewam że dla fotografa to same samograje - chmury, nastrój północy, ponurość, surowa przyroda. Takie typowe widoki północy. Ostre cienie, zdefiniowane kształty. To co by uwielbiał Ansel Adams.
    Jednak zdjęcia wymagają obróbki. Dużo obróbki. Właśnie po to aby te przymioty które wymieniłem odzyskać z płaskich i poszarzałych zdjęć. Wykonstrastować, przyciemnić, uprościć, usurowić że tak powiem. Przywrócić ten nastrój, ten chłód i tą ascezę północy.
    Same gołe RAW-y tego nie mają, ta atmosfera północy w RAW-ach się gubi, tego nie widać.
    Dlatego weź te same zdjecia, bo są potencjalnie znakomite, i przyłóż się do obróbki. Bardzo solidnie. Wiem że wielu ludzi odrzuca obróbkę z nieuzasadnionych powodów filozoficznych, ale mam nadzieję że do nich nie należysz...

  3. #3

    Domyślnie

    W pełni podzielam zdanie koleg Światło. Klikając na ten link liczyłem na zdecydowanie więcej, wyobraźnia podpowidała mi surowość i pękne widoki, trochę się rozczarowałem płaskością tych fotek.
    Zazdroszczę wycieczki.
    D70s, N18-70, SB800, Velbon DF 50

  4. #4
    Zbanowany
    Dołączył
    06 2007
    Miasto
    Lublin | Chodel
    Posty
    1 195

    Domyślnie

    swiatlo dobrze prawi! polac mu

    miejsce z OGROMNYM potencjalem

  5. #5

    Domyślnie

    wiec ja sie zapytam jak cenowo wypada taka wycieczka? od dawna jestem zauroczony Norwegia i powolutku namawiam mame na taki wyjazd

  6. #6

    Domyślnie

    łaa zdjecia sa super
    Ja krajobrazow itp nei fotografuje, i mam dziwne w mniemanie ze gdy zrobi sie z nich HDR to ich "moc" wzrasta wielokrotnie. Jezeli bedzisz mial czas to poproboj
    zdjecia sa bardzo fajne

  7. #7
    swiatlo
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kyo Zobacz posta
    mam dziwne w mniemanie ze gdy zrobi sie z nich HDR to ich "moc" wzrasta wielokrotnie. Jezeli bedzisz mial czas to poproboj
    Niech nas Pan Bóg obroni przed HDR-owaniem fiordów. HDR-y powodują cukierkowość, a fiordy to przeciwieństwo cukierkowości.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez swiatlo Zobacz posta
    ...
    Dlatego weź te same zdjecia, bo są potencjalnie znakomite, i przyłóż się do obróbki. ...
    Sie trudno nie zgodzic z koniecznością obróbki, nie mniej poszukałbym również (no teraz to już po ptokach jak mniemam) innej pory dnia i nieco innego ujęcia, niż ta zwłaszcza oklepana do bólu 2-ka...
    I'm not always right, but I'm never wrong...

  9. #9

    Domyślnie

    chyba wim o co ci chodzi światło - pokombinuje umiejętności w obróbce jeszcze marne, no ale zobaczymy. Dzięki za dobre rady.

    Co do wycieczki - to był taki zwiad - wizja lokalna przed dłuższą wyprawą. Ale całą prawie południową Norwegię zjechałem. Co do cen - yyyy no tu nie jest za różowo, powiedział bym że jest wręcz czarno - jest piekielnie drogo (szczególnie jak się będzie chciało spać w hotelach - cena za noc koło 400 - 500 koron), żarcie w knajpach kompletnie się nie opłaca - za posiłek średnio 100-200 koron, wacha z litra koło 12 koron. Nawet kible drogie - jak się zatrzymaliśmy na jednym parkingu to z przeliczenia wyszło że za kibelek 25 zł
    Ogólnie nie jest to tani kraj ale jak się będzie spało w samochodzie albo pod namiotem to będzie OK - tam obowiązuje prawo pierwszej nocy - czyli możesz się rozbić u kogoś na podwórku bez pozwolenia na jedną noc, ale jak chcesz zostać dłużej, musisz poprosić gospodarza o zgodę. Namioty można też rozbijać w odległości max 150m od zabudowań - nawet w lesie bez pozwoleń, jak chce się gdzieś w totalnej dziczy to teoretycznie trzeba mieć zezwolenie, ale w praktyce to mało prawdopodobne że ktoś cię znajdzie i będzie się czepiał. Obowiązuje żelazna zasada nie niszczenia roślin itd. oraz zostawienia po sobie porządku.

    Mimo tego, że drogo waaartooo jechać - piknie i tyle Południowa Norwegia to nie taka północ - to jest raczej taki kalejdoskop atmosferyczny w jednym firodzie leje 10st temperatura, przejeżdżasz tunelem 10km do drugiego a tam piękna pogoda 24st. ciepły wietrzyk itd. Krajobrazy górskie - wodospady, lasy, góry aż po sam brzeg fiordu (warunki foto też jak w górach więc filtr UV i szara połówa obowiązkowa). Najbardziej przypominające daleką północ miejsce to płaskowyż zwany dachem Norwegii - zero drzew, same trawy, porozrzucane kamienie i czasami jakieś jeziorko
    Ja wiem że tam wracam już na coś dłuższego

    dobra kolejna próba
    3. Wodospadzik
    |D7100|SB-800|T17-50/2.8|S70-200/2.8|SY8/3.5|nogi GoldPhoto|Manfrotto|SanDisk|
    Pozdrawiam Tomek Kić

  10. #10
    bombel
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez lechupe Zobacz posta
    niż ta zwłaszcza oklepana do bólu 2-ka...
    Dla takich oklepanych nawet pojechałbym tam z rozkoszą! Norwegia! Kraj lasów, jezior i wódki Finlandia...

    Kocham ten kraj...

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •