Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 15

Wątek: kompresja

  1. #1

    Domyślnie kompresja

    Witam

    Przepraszam, że piszę w tym dziale, to tak wstępem Mam pytanie, które zdjęcia będą miały wyższą jakość;

    1) 1600X1200 kompresja normalna czy

    2) 1600X1200 kompresja wysoka

    oraz czy taka rozdzielczość wystarczy na fotki rozmiaru 15X10 ?

    Sylwek

    Pewnie to głupie pytanie? Ale kto pyta nie błądzi. A dodam, że jak wybieram 1600X1200 w kompresji normalnej to wchodzi mi 2000 zdjeć na 1 gb zaś jak wybiore kompresje wysoką to dużo dużo mniej.

  2. #2

    Domyślnie

    Do takiego rozmiaru fotki wystarczy nawet BASIC. A tak poważnie to proponuję FINE, bo im większa kompresja, tym gorsza jakość. Wielu jest też zwolenników NORMAL-a.
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  3. #3
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Sylwester Zobacz posta
    A dodam, że jak wybieram 1600X1200 w kompresji normalnej to wchodzi mi 2000 zdjeć na 1 gb zaś jak wybiore kompresje wysoką to dużo dużo mniej.
    wysoka kompresja oznacza mocne upakowanie danych i większa stratę jakości. Zdjęć o wyokiej kompresji wchodzi na kartę więcej, a nie mniej. Zapewne nie chciałes uzyć słowa "kompresja" tylko słowo "jakość" - wtedy to co piszesz by się zgadzało. Fine to mała kompresja i wysoka jakość. Basic - to wysoka kompresja i niska jakość.
    Polecam pośredni stopień jakości o ile nie masz nadzwyczajnych wymagań.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  4. #4

    Domyślnie

    Z doświadczenia to polecam jak najmniejszą kompresję.
    Kompresja jpg jest kompresją stratną, czyli jakaś część informacji, przy każdym pakowaniu, jest bezpowrotnie tracona.
    Można samemu zrobić test. Jakiekolwiek zdjęcie zapisać w jpg z maksymalną kompresją, otworzyć je a następnie ponownie zapisać. Przy dużym stopniu kompresji już po kilku razach będzie widać efekty (a raczej wielu rzeczy nie będzie widać)

    Pozdrawiam
    Zbychu
    D80 (grip), N AF 18-200 DX, SB-800,i inne takie tam różne

  5. #5

    Domyślnie

    Reasumując, najlepiej w JPG-ach stosować FINE, a w innych przypadkach NEF. Pozdrawiam
    NIKON


    לא תרצה - VI - Nie będziesz mordował

  6. #6
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez david555 Zobacz posta
    Reasumując, najlepiej w JPG-ach stosować FINE, a w innych przypadkach NEF. Pozdrawiam
    zwłaszcza że karty pamięci są już tanie, widziałem dzisiaj Extreme III o pojemności 16 GB po 950 zł, a 1GB tego samego producenta można kupić za ok 70 zł.
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  7. #7

    Domyślnie

    No i wszystko się wyjaśniło. Dziękuję za odpowiedzi. Zawsze można liczyć na uzytkowników Nikona Serdecznie dziękuje

    Sylwek

  8. #8

    Domyślnie

    ja bym tam tak specjalnie nie dziękował - niczego specjalnego się nie dowiedziałeś

    weź sobie pstryknij trzy foty porównawcze ze statywu najlepiej jak da radę i będziesz wszystko (no może prawie wszystko) wiedział

    Dla normalnych dużych obrazów wh. Kena Rockwella (są zamieszczone zrzuty) różnica pomiędzy Basic a Full_Wypas )) (nazwa zastrzeżona - copyright ziuteczny) jest niewielka - tak niewielka, że aż do połowy A4 co najmniej nieznacząca
    na małej odbitce jej nie ma na pewno
    Dla 1600x1200 być może jest trochę większa ale trzeba pstryknąć trzy foty i będziesz wiedział

    Gdybyś więc się pytał o duże obrazy to odpowiedź jest Basic bez wątpienia, dla mniejszych sprawdź albo wybierz pośredni jak napisał przytomnie Jacek_Z
    Ostatnio edytowane przez ziuteczny ; 14-08-2007 o 09:34

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ziuteczny Zobacz posta
    ..... Gdybyś więc się pytał o duże obrazy to odpowiedź jest Basic bez wątpienia, dla mniejszych sprawdź albo wybierz pośredni jak napisał przytomnie Jacek_Z
    Nie pomyliło ci się czasem?
    Jacek

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wlopis Zobacz posta
    zwłaszcza że karty pamięci są już tanie, widziałem dzisiaj Extreme III o pojemności 16 GB po 950 zł, a 1GB tego samego producenta można kupić za ok 70 zł.
    no i mozna kupic zawsze digimate z dyskiem 100GB i wtedy w ogole pstrykac tylko NEFY
    D40 | 18-55mm f/3.5-5.6GII AF-S DX | Sandisk Extreme III SDHC | jakiś statyw | w budowie namiot | dużo chęci | mało czasu

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •