Close

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 51
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez raven66 Zobacz posta
    Z tej tabelki - http://www.kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htmwynika, że "najpoprawniej" z F801s działa typ AF-D, zgadza się?
    Można tak powiedzieć, aczkolwiek z jednym drobnym zastrzeżeniem - patrz poniżej. Ken R. to znakomicie rozpisał.

    Nikkory AF bez dodatkowych literek są generacyjnymi odpowiednikami korpusów F4, F801/801S i F601, z którymi działają w pełnym zakresie swoich funkcji. Obiektywy AF-D są konstrukcyjnie ciut młodsze, odpowiadają wiekowo serii F90/F70/F50. Po zapięciu do F801S (analogicznie F4, F601) nie działa w nich funkcja D, tzn. przekaz dodatkowych informacji z zakresu pomiaru światła, ponieważ aparaty F4 i F801 tej funkcji jeszcze nie mają, a wyżej wspomniane nowsze modele już tak.

    W praktyce na świeżym powietrzu nie ma to najmniejszego znaczenia. Jakieś tam ma podobno przy fotografowaniu z lampą błyskową, ale osobiście nie porównywałem. W każdym razie gdy swego czasu kupowałem F801S, były już dostępne F90. Naczytałem się prospektów i wahałem się co do wyboru, gdyż miałem wcześniej możliwość wypróbować starszy model F801 (bez S), który bardzo mi odpowiadał. Z drugiej strony oczywiście kusiła nowość F90. Było to w czasach, gdy sprzedawcy (nie tylko aparatów) jeszcze trochę się znali na rzeczy i mieli jeszcze morale, o co obecnie jest coraz trudniej. Nie chodziło im koniecznie o to, aby wyciągnąć z klienta jak najwięcej pieniędzy za zbędne funkcje, lecz aby klient dostał towar odpowiadający jego potrzebom. Młody Herr Lambertin w kolońskim sklepie Foto Lambertin (pryncypialna miejscówka tuż przy katedrze) po dłuższej dyskusji zadał mi ostateczne pytanie: jak dużo będziesz pan fotografował z lampą? Usłyszawszy moją odpowiedź, że sporadycznie, niezbyt dużo, bez mrugnięcia okiem wskazał na F801S jako jego zdaniem właściwy wybór, chociaż niby jeszcze bez D. Uzasadnił tym, że osobiście próbował jeden i drugi model, w co w przypadku syna właściciela renomowanego zakładu nie sposób było nie uwierzyć. Posłuchałem i po blisko już 25 latach nadal nie żałuję.

    Poza tym jednym szczegółem obiektywy AF-D działają z F801S bez ograniczeń. Późniejsze coraz bardziej wyrafinowane serie AF-S, VR itd. mają swoje ograniczenia: a to bez AF, a to bez stabilizacji, a to bez trybu A, ale naprawdę nigdy mnie to nie bolało. Trybów A i S tak czy siak w zasadzie nigdy nie używałem poza okazjonalnym ich przetestowaniem. Aparat mam na stałe ustawiony w tryb PD (żeby sam łapał ew. zmianę obiektywu na dłuższy, zwykły P tego nie robi) Wszystkie potrzeby w zakresie priorytetu czasu albo przysłony od zawsze załatwia mi genialne kółko, którym wystarczy pokręcić kciukiem bez odrywania aparatu od oka i już ma się pożądaną przysłonę albo czas.

    Koniec końców, do F801S można w ciemno brać obiektywy AF i AF-D. Wszystkie one będą ostrzyć bez ograniczeń i tryby automatycznego pomiaru światła także działają bez ograniczeń. Jest też wsteczna kompatybilność z manualnymi Nikkorami typu AI i AI-S. W przypadku nowszych typów obiektywów są pewne ograniczenia. Nieco mniej tych ograniczeń ma F4. Całkiem bez ograniczeń z kolejnymi wersjami AF-S, AF-I, VR i G działają F5 i F6, a także F100 i F80 z tych najbardziej popularnych.

    O DSLR wolę nie wypowiadać się.
    Ostatnio edytowane przez JacekB ; 23-03-2016 o 19:08

  2. #22

    Domyślnie

    Przepraszam za post pod postem, ale za późno na edycję, a jeszcze coś mi przychodzi do głowy.

    W przypadku ewentualnego zamiaru nabycia wskazanej wyżej przykładowo pięćdziesiątki 1,8 to wręcz rozglądałbym się za najstarszą wersją AF bez D, made in Japan z "okienkiem". Rożnica w działaniu z F801S absolutnie żadna, a uchodzi ona za lepszą od nowszych modeli. Nowych na rynku nie ma, ale można utrafić używaną w dobrym stanie. Gabarytowo, funkcjonalnie i wizualnie wydaje się tworzyć z F801S wręcz idealną całość. Oczywiście nowy AF-D chińskiej produkcji też może być, ale jest bardziej plastikowy i optycznie zdaje się, że ciut gorszy.

    Inne niezbyt drogie stałoogniskowe Nikkory, doskonale pasujące do F801S dobrymi osiągami, rozmiarami, wagą i estetyką z epoki, to z dłuższych niewątpliwie AF-D 1,8/85 mm, a z szerszych np. AF-D 2,8/24 mm. Ogólnie te bez nowoczesnych złotych pasków, ze srebrzysto-szaro-białym wzornictwem.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    Przepraszam za post pod postem, ale za późno na edycję, a jeszcze coś mi przychodzi do głowy.

    W przypadku ewentualnego zamiaru nabycia wskazanej wyżej przykładowo pięćdziesiątki 1,8 to wręcz rozglądałbym się za najstarszą wersją AF bez D, made in Japan z "okienkiem". Rożnica w działaniu z F801S absolutnie żadna, a uchodzi ona za lepszą od nowszych modeli. Nowych na rynku nie ma, ale można utrafić używaną w dobrym stanie. Gabarytowo, funkcjonalnie i wizualnie wydaje się tworzyć z F801S wręcz idealną całość. Oczywiście nowy AF-D chińskiej produkcji też może być, ale jest bardziej plastikowy i optycznie zdaje się, że ciut gorszy.

    Inne niezbyt drogie stałoogniskowe Nikkory, doskonale pasujące do F801S dobrymi osiągami, rozmiarami, wagą i estetyką z epoki, to z dłuższych niewątpliwie AF-D 1,8/85 mm, a z szerszych np. AF-D 2,8/24 mm. Ogólnie te bez nowoczesnych złotych pasków, ze srebrzysto-szaro-białym wzornictwem.
    JacekB, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
    Rozglądałem się właśnie za 50-tką AF-D, ale w takim razie poszukam również i polecanej przez ciebie wersji.
    Dzięki.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JacekB Zobacz posta
    1. Wszystkie obiektywy typu D w zakresie autofokusa działają bez zarzutu na F801S, tzn. tak samo jak ich starsze wersje bez D. Literka D nie odnosi się do autofokusa, lecz do pomiaru światła.
    Chyba się zamotałeś. Wszystkie obiektywy D działają z F801s w zakresie przysłony. Bo są przecież obiektywy AF-S typu D (np. AF-F 28-70/2.8 ).

    A dla ścisłości, to literka D odnosi się do pomiaru odległości. Więc poprawniej napisać, że obiektywy typu G i E nie będą działać a trybie A i M.
    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 24-03-2016 o 21:53
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #25

    Domyślnie

    Nie zamotałem się. Niby to samo, ale różny kontekst.

    W kontekście F801S z Nikkorami AF z literką D (i bez dalszych symboli - czyli tych, których dotyczyło pytanie, powszechnie nazywanych w różnych opisach AF-D, "AF Nikkor typ D" albo podobnie) oraz starszych AF Nikkor (bez D) chodziło o działanie wszystkich funkcji, a zwłaszcza autofokusa, który na F801/801S działa normalnie. Następną generacją są obiektywy AF-S, które D mają już z definicji. W ich przypadku ten AF-S załatwia nam temat: na F801S autofokus nie działa i kropka, tym się różnią od poprzednich. W następnym kroku przechodzimy do obiektywów z symbolem G i dopiero wtedy pojawia się zagadnienie przysłony i trybu A.

    Literka D odnosi się do pomiaru odległości, ale gdyby tak odpowiedzieć bez bliższych wyjaśnień, dla mnie byłaby to jednoznaczna sugestia, że chodzi o pomiar odległości ostrzenia. A przecież wcale nie chodzi o odległość ostrzenia, lecz o uwzględnienie informacji dotyczących odległości przy matrycowym pomiarze światła. Poczynając od F90 Nikon nazwał to "pomiarem matrycowym 3D" w odróżnieniu od "zwykłego" pomiaru matrycowego wcześniejszej generacji. Zatem poprawnie napisałem, jednocześnie nie wchodząc w szczegóły, które w danym momencie nie mają znaczenia.

  6. #26

    Domyślnie

    Ale przecież w Nikkor AF-S 28-70 mm f/2.8D IF-ED ma nazwie jest literkę D a nie będzie działał AF, co przeczy pierwszemu stwierdzeniu.

    Ostatnio edytowane przez TOP67 ; 25-03-2016 o 08:15
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  7. #27

    Domyślnie

    Trochę się zaczynam gubić ponownie... Nie umniejszając absolutnie Panowie, Waszej wiedzy.
    Na moje potrzeby, nie wdając się w dywagacje bardzo szczegółowe, na przykładzie obiektywu 50 mm ze światłem 1.8.

    Jeśli dobrze rozumiem (i umiem czytać), są 3 wersje:
    1) wersja AF (bez D, bez S, bez G): http://www.kenrockwell.com/nikon/5018af.htm - pierwsza generacja, z pierścieniem przysłony
    2) wersja AF-D: http://www.kenrockwell.com/nikon/5018daf.htm - druga generacja, również z pierścieniem przysłony
    3) wersja AF-S/G: http://www.kenrockwell.com/nikon/50mm-f18-se.htm - trzecia generacja, okaleczona o pierścień przysłony

    Modelu 3 nie chcę, bo nie mogę w body typu F801s i F75 sterować przesłoną w trybie "A".
    Zostają mi wersje 1 i 2. Przy czym wersja 1 jest dostępna tylko z drugiej ręki, wersja 2 jest do kupienia jako nowy i:
    a) będzie działać na F801s w trybie A, ustawiając żądaną wartość przesłony
    b) będzie (prawdopodobnie!) działać z F801s/F75 dla autofocusa
    c) będzie działać z D7100 dla autofocusa

    Czy tak?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Ale przecież w Nikkor AF-S 28-70 mm f/2.8D IF-ED ma nazwie jest literkę D a nie będzie działał AF, co przeczy pierwszemu stwierdzeniu.

    Jak pisałem - nie umniejszając wiedzy - ale czy tutaj "ED" nie odnosi się raczej do charakterystyki szkła (coś z dyspersją)?
    A "typ" to jednak "AF-S" czyli ten, który nie działa z AF dla analogowych body?

  8. #28

    Domyślnie

    Nie.

    Literka D jest umieszczona zaraz po oznaczeniu jasności. Nikkor AF-S 28-70 mm f/2.8D IF-ED. Nie ma ona nic wspólnego z AF. Nie ma czegoś takiego jak AF-D. Jest AF (i taki będzie pracował z F801s) oraz AF-S, który nie będzie działał (pomijając niszowe AF-I i najnowsze AF-P). Na działanie AF z D801s ma wpływ tylko rodzaj AF.

    Natomiast na działanie przysłony w trybia A i M ma wpływ literka G i P (nie będzie działało). Natomiast literka D lub jej brak, chociaż nie maja nic wspólnego z przysłoną, to w praktyce są równoważne z obecnością pierścienia przysłon na obiektywie.

    Czyli żeby działało wszystko potrzebujesz obiektywu AF z literką D lub bez żadnej literki po wartości przysłony.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Literka D oznacza, że obiektyw przekazuje do aparatu odległość na jaką jest nastawiony.
    Literka G oznacza, że obiektyw jest D ale nie posiada pierścienia przysłony. Zatem wszystkie obiektywy D taki pierścień posiadają.
    Literka E oznacza, że obiektyw jest D i G oraz ma przysłonę elektromagnetyczną (nie ma popychacza).

    - - - - kolejny post - - - - - -

    A najlepiej nie patrzeć na cyferki, tylko na obiektyw. Jeśli ma śrubokręt i pierścień przysłony, to będzie działał.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  9. #29

    Domyślnie

    Oczywiście masz rację, ale cały czas rozpatrujesz sprawę ściśle technicznie, pomijając bardzo istotny w danym przypadku kontekst historyczny, co powoduje pewien zamęt w głowie pytającego kolegi.

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Ale przecież w Nikkor AF-S 28-70 mm f/2.8D IF-ED ma nazwie jest literkę D a nie będzie działał AF, co przeczy pierwszemu stwierdzeniu.
    Nie przeczy, jeżeli "typ D" rozumiemy w wąskim historycznym znaczeniu, tzn. nie jako wszystkie obiektywy z literką D, lecz tylko jako drugą generację Nikkorów AF z literką D w odróżnieniu od pierwszej generacji bez literki D i od następnych generacji, które wprawdzie też mają D (czyli należą do typu D w szerszym technicznym znaczeniu), ale mają też inne dodatkowe oznaczenia np. AF-S, które je wyróżniają jakimiś cechami od obiektywów z samym tylko D bez tych dalszych oznaczeń .

    Takie wąskie rozumienie nie jest wprawdzie całkiem ścisłe metodologicznie, ale jest dość powszechnie stosowane w różnych opisach. Jest ono przydatne w przypadku rozmowy o tych aparatach, gdzie jest mowa o obsłudze albo nie autofokusa. Mój tok myślenia jest dostosowany do toku myślenia pytającego. Kolega załapał w czym rzecz i sam zgłębia dalej. Nie ma sensu mu mącić w imię abstrakcyjnej poprawności technicznej.

    Cytat Zamieszczone przez raven66 Zobacz posta
    Trochę się zaczynam gubić ponownie...
    Nie gubisz się. Generalnie nadal dobrze rozumujesz. Są jeszcze drobne różnice w starszych i nowszych seriach pięćdziesiątki 1,8 D, ale to są już niuanse mało istotne na tym etapie dyskusji.
    Zgadza się, ED odnosi się do charakterystyki szkła.
    Traktując rzecz ściśle technicznie typ AF-S jest podtypem typu D. W naszym przypadku jest bardziej przydatne rozróżniać typy AF-D i AF-S w kontekście historycznym.

  10. #30

    Domyślnie

    Tylko, że istnieje bardzo dużo obiektywów AF-S i D jednocześnie. A Twoje kategoryczne stwierdzenie, że we wszystkich obiektywach D będzie działał AF jest nieprawdą.

    Nie można utożsamiać D ze śrubokrętem. Nie ma żadnego powiązania literki D i AF.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

Strona 3 z 6 PierwszyPierwszy 12345 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •