Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Adapter z M42 do D80

    Witam wszystkich !

    Ostatnio na Allegro (numer 222026684) wyczytałem, że tamten adapter blokuje elektronikę obiektywu i nakazuje aparatowi mierzyć światło przez obiektyw.

    Czy nie można wymyśleć czegoś podobnego dla obiektywów M42 w D80 ?

    Przecież nie będę kupował D200 tylko po to, by się przekonać, że stare szkło jest jednak lepsze od nowego plastiku !

    Pzdr.
    *KW*

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Czy nie można wymyśleć czegoś podobnego dla obiektywów M42 w D80 ?
    Generalnie istnieje już coś takiego. Ale nie przejściówka... są ludzie, którzy montują w starych obiektywach (głównie ze stałym światłem) procesory i styki, dzięki czemu D80 mierzy z nimi światło.

    Sam problem aż taki trudny chyba nie jest. Przeszkodą w rozgryzieniu tematu (sam od jakiegoś czasu ze znajomym myślę jakby coś takiego zrobić) jest protokół i szczegóły komunikacji między puszką i obiektywem. Poza tym, rozkład styków - który jest od czego. Jeżeli to byśmy wiedzieli, to metodą prób i błędów można kombinować. Nie wydaje mi się, żeby to wszystko było jakoś bardzo skomplikowane, szyfrowane itp. Kwestia rozgryzienia tematu i zrozumienia jak to działa. Na pewno puszka dostaje informacje o ogniskowej i przesłonie, a w niektórych obiektywach też o odległości od obiektu (modele D). Dlatego przy stałkach ze stałym szkłem łatwiej coś takiego zrobić - programujemy układ na sztywno (ogniskowa, najmniejsza przesłona). Jak trzeba zrobić fotkę z inną dziurą, to przy pomiarze robimy korektę.... tak przynajmniej ja to sobie wyobrażam i tak to ewentualnie widzę. Jeżeli ktoś wie coś więcej - niech napisze, może razem uda nam się dojść do ładu i składu, a mój kolega zapalony elektronik zajmie się resztą

  3. #3

    Domyślnie

    > Generalnie istnieje już coś takiego. Ale nie przejściówka... są ludzie, którzy montują w starych obiektywach
    > (głównie ze stałym światłem) procesory i styki, dzięki czemu D80 mierzy z nimi światło.

    OK !
    Ale to nie jest uniwersalne.

    >
    Sam problem aż taki trudny chyba nie jest. Przeszkodą w rozgryzieniu tematu (sam od jakiegoś czasu ze znajomym myślę jakby coś takiego zrobić) jest protokół i szczegóły komunikacji między puszką i obiektywem. Poza tym, rozkład styków - który jest od czego. Jeżeli to byśmy wiedzieli, to metodą prób i błędów można kombinować.
    >

    Kiedyś szukałem tych styków w patentach USA. Jak znajdę znowu, to dam linka.

    >
    Na pewno puszka dostaje informacje o ogniskowej i przesłonie, a w niektórych obiektywach też o odległości od obiektu (modele D). Dlatego przy stałkach ze stałym szkłem łatwiej coś takiego zrobić - programujemy układ na sztywno (ogniskowa, najmniejsza przesłona). Jak trzeba zrobić fotkę z inną dziurą, to przy pomiarze robimy korektę.... tak przynajmniej ja to sobie wyobrażam i tak to ewentualnie widzę. Jeżeli ktoś wie coś więcej - niech napisze, może razem uda nam się dojść do ładu i składu, a mój kolega zapalony elektronik zajmie się resztą
    >

    A ja myślę, że prościej byłoby to rozwiązać tak jak w Prakrice B:

    Zwieramy jakieś styki w Adapterze M42 >> Bayonet F (nie koniecznie na krótko) - a puszka wie, że do pomiaru ilości światła ma przyjmować wartość otrzymaną poprzez dziurę z obiektywu. Jeśli w obiektywie ręcznie zmniejszę przysłonę, to mniej światła. Zgoda, to jest niewygodne, bo pasowałoby, aby przysłona była na full otwarta i wtedy cały obraz w wizjerze byłby jasny i nie byłoby problemu z ustawieniem ostrości - ale i tak takie rozwiązanie mnie by zadowalało - bo jest proste.

    Natomiast domontowanie styków i procesora - to już piękne i całościowe rozwiązanie - przynajmniej praca w manualu byłaby możliwa.

    Pzdr.
    *KW*

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    > Generalnie istnieje już coś takiego. Ale nie przejściówka... są ludzie, którzy montują w starych obiektywach
    > (głównie ze stałym światłem) procesory i styki, dzięki czemu D80 mierzy z nimi światło.

    OK !
    Ale to nie jest uniwersalne.

    >
    Sam problem aż taki trudny chyba nie jest. Przeszkodą w rozgryzieniu tematu (sam od jakiegoś czasu ze znajomym myślę jakby coś takiego zrobić) jest protokół i szczegóły komunikacji między puszką i obiektywem. Poza tym, rozkład styków - który jest od czego. Jeżeli to byśmy wiedzieli, to metodą prób i błędów można kombinować.
    >

    Kiedyś szukałem tych styków w patentach USA. Jak znajdę znowu, to dam linka.

    >
    Na pewno puszka dostaje informacje o ogniskowej i przesłonie, a w niektórych obiektywach też o odległości od obiektu (modele D). Dlatego przy stałkach ze stałym szkłem łatwiej coś takiego zrobić - programujemy układ na sztywno (ogniskowa, najmniejsza przesłona). Jak trzeba zrobić fotkę z inną dziurą, to przy pomiarze robimy korektę.... tak przynajmniej ja to sobie wyobrażam i tak to ewentualnie widzę. Jeżeli ktoś wie coś więcej - niech napisze, może razem uda nam się dojść do ładu i składu, a mój kolega zapalony elektronik zajmie się resztą
    >

    A ja myślę, że prościej byłoby to rozwiązać tak jak w Prakrice B:

    Zwieramy jakieś styki w Adapterze M42 >> Bayonet F (nie koniecznie na krótko) - a puszka wie, że do pomiaru ilości światła ma przyjmować wartość otrzymaną poprzez dziurę z obiektywu. Jeśli w obiektywie ręcznie zmniejszę przysłonę, to mniej światła. Zgoda, to jest niewygodne, bo pasowałoby, aby przysłona była na full otwarta i wtedy cały obraz w wizjerze byłby jasny i nie byłoby problemu z ustawieniem ostrości - ale i tak takie rozwiązanie mnie by zadowalało - bo jest proste.

    Natomiast domontowanie styków i procesora - to już piękne i całościowe rozwiązanie - przynajmniej praca w manualu byłaby możliwa.

    Pzdr.
    *KW*
    Tak zostało to zrobione tutaj:
    http://www.nikon-image.com/eng/news_.../mf45f28bk.htm

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Kiedyś szukałem tych styków w patentach USA. Jak znajdę znowu, to dam linka.
    Byłbym wdzięczny

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    A ja myślę, że prościej byłoby to rozwiązać tak jak w Prakrice B:

    Zwieramy jakieś styki w Adapterze M42 >> Bayonet F (nie koniecznie na krótko) - a puszka wie, że do pomiaru ilości światła ma przyjmować wartość otrzymaną poprzez dziurę z obiektywu. Jeśli w obiektywie ręcznie zmniejszę przysłonę, to mniej światła. Zgoda, to jest niewygodne, bo pasowałoby, aby przysłona była na full otwarta i wtedy cały obraz w wizjerze byłby jasny i nie byłoby problemu z ustawieniem ostrości - ale i tak takie rozwiązanie mnie by zadowalało - bo jest proste.
    Tylko, że... tak najprawdopodobniej się nie da! Wątpię żeby to było takie proste (zwarcie odpowiednich styków), bo gdyby było... to już dawno ktoś by to odkrył i dawno byśmy tak robili!

    Cytat Zamieszczone przez wasilewk Zobacz posta
    Natomiast domontowanie styków i procesora - to już piękne i całościowe rozwiązanie - przynajmniej praca w manualu byłaby możliwa.
    I taką poprzeczkę sobie postawiłem... do grudnia ma działać! Ostro do pracy weźmiemy się dopiero w okolicach października - kwestia poświęcenia jakiegoś obiektywu (pewnie jakiś uszkodzony lub Tamron), rozbebeszenia całości i dojścia co i jak Chyba, że wcześniej ktoś poda informacje jak na dłoni. A... pozostaje jeszcze jedna, też istotna kwestia -> gdzie te nowe bebechy z układem montować. Nie każde szkło MF ma tyle miejsca przy bagnecie. Chyba, że udałoby się to zrobić w SMD i naprawdę zminimalizować rozmiary. Fajni by było też zrobić np. prosty adapterek, który by pasował do każdego obiektywu z bagnetem F (np. w formie doklejanego kawałka plastiku z układem i stykami) i był jeszcze programowalny... ach te marzenia

  6. #6

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •