Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez SbT
    przepraszam za brak polskich liter (przyklady dotycza d2x)
    1. czym wiecej pixli tym wieksza zdolnosc przenoszenia nie tylko rozdzielczosci obiektywu ale rowniez jego kontrastu.
    2. rozdzielczosci matryc nie maja wiele wspolnego z rozdzielczoscia pliku w pixlach zlozonych z 3 subpiksli RGB.
    3. dla uproszczenia mozna przyjac, ze rozdzielczosc obiektywu jest identyczna dla kazdego z 3 kolorow, i tak przykladowa matryca posiada rozdzielczosc pixli niebieskich 91x45 na mm. Juz widac, ze w pionie z taka rozdzielczoscia poradzi sobie przecietny obiektyw. Jednak pixle przenosza rowniez wartosci (wazne dla zdolnosci przenoszenia kontrastu obiektywu), zakladajac, ze jeden pixel z matrycy moze przeniesc 255 poziomow (8 bitow) a dla zaspokojenie sredniej klasy obiektywu musialby przeniesc 3 x 8 bit, czyli potrzeba okolo 150 pixli jednego koloru na mm dla obiektywu o rozdzielczosci 50 linii/mm
    4. wniosek z tego taki, ze o jakosc obiektywow mozemy zaczac sie martwic jesli matryce takiej wielkosci jak w d2x beda mialy rozdzielczosc powyzej: 150 pixli na mm x 3 kolory x 23,7 mm = okolo 10000 w poziomie razy: 150*3*15,7mm = okolo 7000 w pionie =70 000 000
    slownie: siedemdziesiat milionow pixli. pozdrawiam
    No wreszcie ktos zauwazyl ze D200 to nie Foveon i ze nie ma 10megapixeli, tylko dalej Bayerowska zgaduj zgadule
    D3-sta|16-85VR|105VR

  2. #12
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    Cos chyba zle policzyles Andrzeju. Nie zapominaj ze matryca bayerowska ma cykliczną budowę - kompletami co 4 pixele, a zatem , aby móc rozróżnić linie bez aliasingu w kanale chrominancji potrzeba wzdłuż każdej osi pokryć linią DWA kolejne pixele.

  3. #13

    Domyślnie

    Dokladnie, prawo o probkowaniu sie klania i to nisko.

  4. #14

    Domyślnie

    Najlepsze konstrukcje staloogniskowe Zeissa czu Leitza nie osiągają 90 lp/mm, a co dopiero 120 lp/mm
    Bez problemu wskaze Pentaxa macro 110lp/mm....

    Pzdr
    Spinner
    Pentax (LX) i Nikon (D610i D90)
    SPINNERSTRAPS

  5. #15
    Anonymous
    Gość

    Domyślnie

    Jak sie to wszystko ma do testow ktore pokazuja rozdzielczość D70 z kitem w przeliczeniu na format 135 na poziomie 35-40 lp/mm?
    To potwierdza to co napisalem.
    Probkowanie dotyczy w głownej mierze infornmacji o kolorze , nie o ostrości.

    Pozdrawiam:
    Andrzej

  6. #16
    Kaleid
    Gość

    Domyślnie

    To co napisales tyczy sie tylko i wylacznie matryc foveon i monochromatycznych. Ma sie to nijak do matrycy bayerowskiej.

  7. #17

    Domyślnie

    ja tam nie wiem o co chodzi, z matematyki to najlepiej było jak w tym czasie
    podlewałem kwiatki,a na fizyce robiłem gazetke wiec pojecia o tym nie mam
    ale miesiac albo dwa temu był chyba w FotoMagazin test "matematyczy" czyli
    własnie pokazywał wartosci w cyferkach, a nie w jakosci obrazka identycznych
    obiektywów na korpusach D70s i D2X. No i oczywiscie szkła na siedemdziesiatce
    miały doskonałe oceny - a na d2x sporo niższe np. 17-50 - 89pkt i chyba 65pkt.
    To o czyms swiadczy - ale o czym ? nie wiem

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Andrzej100
    Jak sie to wszystko ma do testow ktore pokazuja rozdzielczość D70 z kitem w przeliczeniu na format 135 na poziomie 35-40 lp/mm?
    To potwierdza to co napisalem.
    Probkowanie dotyczy w głownej mierze infornmacji o kolorze , nie o ostrości.
    Pozdrawiam:
    Andrzej
    To popatrz tutaj:
    http://www.dpreview.com/reviews/nikond2x/page27.asp
    Askley używając czarnej magii wyciąga z D2Xa i 50mm 1,8 ponad 130 linii!!! Jak on to zrobił cwaniaczek? Jak to jest możliwe?!!! Oto zagadka godna Sfinksa!!!

  9. #19

    Domyślnie

    Nie wnikając w matematykę, próbkowanie i Bayera, tak sobie myślę, że rozdzielczości na poziomie 40-60-100 (par) linii/mm dotyczą "sumarycznej" rozdzielczości obiektywu i matrycy/filmu, czyli tego co możemy ZOBACZYĆ na zdjęciach. Rozdzielczość SAMEGO obiektywu jest według mnie na poziomie znacznie wyższym - czytałem o optyce Zeissa, czy Leitza mającej znacznie ponad 200 linii/mm. I to o wartościach z tego pułapu powinno się chyba się dyskutować rozpatrując możliwości optyki w stosunku do wielomegapikselowych matryc.
    Pozdrawiam
    Lolek

  10. #20

    Domyślnie

    Dokładnie - par linii. Mnie sie wydaje, że błąd w rozumowani polega na nie braniu tego pod uwage. Rozdzielczość układu Nikona D2x - o najmniejszej obecnie wielkości pojedynczego piksela, to wg mnie jakieś 60 lpmm z hakiem, co bez problemu pokrywa nawet zoom. I jeszcze jedno - rozdzielczość obiektywu nie jest stałą - jest inna dla niskiego kontrastu inna dla wysokiego

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •