Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22
  1. #1

    Domyślnie DSLR vs ML, a raczej, dlaczego trzymasz jeszcze DSLR

    Szanowni...
    mam nadzieję że nie jest zbyt trywialne pytanie, ale nachodzi mnie ono od jakiegoś czasu....
    Widzę w stopkach że wielu z Was ma zarówno aparat ML jak i DSLR, więc głównie do tych osób kieruję to pytanie, ale oczywiście liczę na każdą poważną i merytoryczną odpowiedź.

    Dlaczego trzymacie jeszcze DSLR? Czy są jakieś aspekty techniczne (proszę podziel się nimi) czy bardziej sentymentalne...

    Skąd to pytanie?
    Bo jak wielu pytających tu na forum zaczynam myśleć o zmianie mojego D750 na coś z poziomu Z6 lub wyżej.
    Bardzo lubię mojego D750, mam go już ładnych parę lat i nigdy mnie nie zawiódł. Używam go głównie z obiektywami N 85/f1.8, N 180/f2.8 ED i S 24-105/f4 A. Myślę że pożegnanie się z dwoma pierwszymi byłoby bolesne bo się w nich zakochałem. Jak oglądam obrazki zrobione 180tką to mi serce mocniej bije .
    No więc jest trochę sentymentów, które każą mi trzymać DSLR. Gdyby FTZ miał śrubokręt to pewnie już by nie było u mnie D750.

    Co mi w nim przeszkadza?
    - Nie podoba mi się że nie współpracuje dobrze z obiektywami M42 których mam kilka z młodych lat i lubię się nimi pobawić
    - Starzeję się ja i aparat a świat idzie do przodu więc rośnie obawa że za chwilę nie będę rozumiał co się dzieje w nowych aparatach

    Nie wyobrażam sobie żebym w swoim hobby potrzebował dwóch aparatów FF. Także jeśli zapadnie decyzja o przesiadce to będzie się musiała wiązać z rezygnacją z tego co mi daje D750 a czego nie dostanę w Z6(+).

    I właśnie szukam tego.
    A więc - dlaczego trzymacie jeszcze DSLR skoro macie również Nikona Z ?

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    Szanowni...
    mam nadzieję że nie jest zbyt trywialne pytanie, ale nachodzi mnie ono od jakiegoś czasu....
    Widzę w stopkach że wielu z Was ma zarówno aparat ML jak i DSLR, więc głównie do tych osób kieruję to pytanie, ale oczywiście liczę na każdą poważną i merytoryczną odpowiedź.

    Dlaczego trzymacie jeszcze DSLR? Czy są jakieś aspekty techniczne (proszę podziel się nimi) czy bardziej sentymentalne...

    Skąd to pytanie?
    Bo jak wielu pytających tu na forum zaczynam myśleć o zmianie mojego D750 na coś z poziomu Z6 lub wyżej.
    Bardzo lubię mojego D750, mam go już ładnych parę lat i nigdy mnie nie zawiódł. Używam go głównie z obiektywami N 85/f1.8, N 180/f2.8 ED i S 24-105/f4 A. Myślę że pożegnanie się z dwoma pierwszymi byłoby bolesne bo się w nich zakochałem. Jak oglądam obrazki zrobione 180tką to mi serce mocniej bije .
    No więc jest trochę sentymentów, które każą mi trzymać DSLR. Gdyby FTZ miał śrubokręt to pewnie już by nie było u mnie D750.

    Co mi w nim przeszkadza?
    - Nie podoba mi się że nie współpracuje dobrze z obiektywami M42 których mam kilka z młodych lat i lubię się nimi pobawić
    - Starzeję się ja i aparat a świat idzie do przodu więc rośnie obawa że za chwilę nie będę rozumiał co się dzieje w nowych aparatach

    Nie wyobrażam sobie żebym w swoim hobby potrzebował dwóch aparatów FF. Także jeśli zapadnie decyzja o przesiadce to będzie się musiała wiązać z rezygnacją z tego co mi daje D750 a czego nie dostanę w Z6(+).

    I właśnie szukam tego.
    A więc - dlaczego trzymacie jeszcze DSLR skoro macie również Nikona Z ?
    Ja trzymałem, bo myślałem, że będę do D750 wracać. Rzeczywistość okazała się strasznie brutalna. Finalnie po jakimś roku nieużywania sprzedałem, bo i tak większość obiektywów zmieniłem na Z.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z9 + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + S135 f/1.8

  3. #3

    Domyślnie

    Ja nie trzymam, ale spekuluję, że optyka, sentyment i niekiedy przywiązanie do wizjera optycznego.

    Miałem D750 (i D850), mam Z6II i uważam, że warto było zmienić. Choć do D750 nadal mam sentyment i uważam go za rewelacyjny aparat. Dla niego zmieniłem system 9 lat temu.
    Używanie obiektywów (zwłaszcza ze stykami) w trybie manualnym na Z6 jest przyjemne i skuteczne, nawet ostatnio kupiłem obiektyw bez AF. A dwa twoje ulubione szkła to portretówki.
    Jesli czegoś nie pomyliłem, to podobno Z6III ma wykrywanie oka przy ostrzeniu ręcznym. Wtedy to będzie zupełnie ekstra.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. | Z6III | N24-70/2.8S | N70-200/2.8S | N24-200 | N180-600 | V40/1.2 | kojotowe.pl l fikołki l

  4. #4

    Domyślnie

    +1
    Na początku jeszcze w studiu używałem. Potem poszedł w odstawkę. A później, w trakcie jakiejś imprezy wziąłem do ręki, przyłożyłem do oka, zrobiłem zdjęcia i wystawiłem na OLX. Nie tęsknię.

  5. #5

    Domyślnie

    Używam ze względu na optykę, wizjer i cenę i dla mnie bardziej przyjazne sterowanie
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    A więc - dlaczego trzymacie jeszcze DSLR skoro macie również Nikona Z ?
    Nie ma jednej odpowiedzi, bo przyczyn trzymania starego lustrzankowego body może być bardzo wiele.
    Wiele też zależy od tego jaki DSLR i ML masz konkretnie na myśli.
    Niektórzy trzymają z sentymentu, albo leży i się kurzy bo jest to zapasowe body.
    Są przypadki że tak powiem "uzasadnione", np. że ktoś ma dobre szybkie DSLR które wygodnie używa się z dużymi obiektywami typu tele i używa do przyrody, plus np. Nikona Z7, który demonem szybkości nie jest ale za to jest mały i ma rewelacyjną matrycę, więc jest używany do innych rzeczy.
    Ale prawda jest taka że zakup dowolnego nowszego body (Z6 III / Z8 / Z9 / czy nawet ZF, o ile ktoś lubi styl retro) sprawia że trzymanie DSLR to już raczej tylko sentyment, ewentualnie ktoś potrzebuje dwa lub więcej aparatów.

    W moim przypadku pozbyłem się wszystkich lustrzanek już kilka lat temu, kiedy po zakupie Canona R5 (miałem wtedy też inne bezlusterkowce wraz z lustrzankami) okazało się że w zasadzie wszystko w nim jest lepsze od tego co miałem w Canonie 5D MK IV, to była moja ostatnia lustrzanka.
    Absolutnie nie żałuję, i nie tęsknię za DSLR wcale.
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Fujifilm XH2 / XH2S

  7. #7

    Domyślnie

    Z biedy A może realnego ocenienia swoich chęci a aktualnych możliwości. No i może jeszcze sentymentu.

    Posiadam stare już aparaty DSLR (D700, 600) ale z dobrą dla mnie optyką - obiektywy F2.8. Podobają mi się zdjęcia z nich robione, nie osiągnąłem kresu ich możliwości (w sensie, że mnie ograniczają, nie pozwalają na zdjęcia w trudniejszych warunkach itp.) Nie fotografuję też od dawna zawodowo bym musiał mieć topowe nowości. Liczyłem już parę razy i niestety nawet jak bym wszystko sprzedał to nie uskładam na ML full frame z podobnymi obiektywami. A dołożenie/wydanie na taką zamianę kilkunastu tysięcy złotych jest poza moim progiem akceptacji.

    Półśrodki mnie zaś nie zadowalają. Próbowałem już parę razy przejść na tanie ML (mam parę różnych) i jakieś tańsze obiektywy i niestety po krótkim czasie zawsze jestem niezadowolony. Nie podoba mi się obraz z nich.

    Dałem więc spokój. Niech sobie DSLR leży, będzie potrzebny to zawsze mam. A na spacerki, rower zabieram jakąś "drobnicę". Trudno jakoś wytrzymam, że zdjęcia nie są idealne
    Aparaty (duże i stare): Nikon D1, D600, D700, Kodak DCS Pro-14N ! Olympus OMD E-M1 ! Leica X1 ! Samsung NX20 ! Casio Exilim ! i Mamiya RB67 i cały stos różnych analogów
    Albo zdjęciowo: https://www.instagram.com/caban_rafal/ albo Sportowo: https://rmc-biega.pl/

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez pki1234 Zobacz posta
    Szanowni...
    mam nadzieję że nie jest zbyt trywialne pytanie, ale nachodzi mnie ono od jakiegoś czasu....
    Widzę w stopkach że wielu z Was ma zarówno aparat ML jak i DSLR, więc głównie do tych osób kieruję to pytanie, ale oczywiście liczę na każdą poważną i merytoryczną odpowiedź.

    Dlaczego trzymacie jeszcze DSLR? Czy są jakieś aspekty techniczne (proszę podziel się nimi) czy bardziej sentymentalne...

    Skąd to pytanie?
    Bo jak wielu pytających tu na forum zaczynam myśleć o zmianie mojego D750 na coś z poziomu Z6 lub wyżej.
    Bardzo lubię mojego D750, mam go już ładnych parę lat i nigdy mnie nie zawiódł. Używam go głównie z obiektywami N 85/f1.8, N 180/f2.8 ED i S 24-105/f4 A. Myślę że pożegnanie się z dwoma pierwszymi byłoby bolesne bo się w nich zakochałem. Jak oglądam obrazki zrobione 180tką to mi serce mocniej bije .
    No więc jest trochę sentymentów, które każą mi trzymać DSLR. Gdyby FTZ miał śrubokręt to pewnie już by nie było u mnie D750.

    Co mi w nim przeszkadza?
    - Nie podoba mi się że nie współpracuje dobrze z obiektywami M42 których mam kilka z młodych lat i lubię się nimi pobawić
    - Starzeję się ja i aparat a świat idzie do przodu więc rośnie obawa że za chwilę nie będę rozumiał co się dzieje w nowych aparatach

    Nie wyobrażam sobie żebym w swoim hobby potrzebował dwóch aparatów FF. Także jeśli zapadnie decyzja o przesiadce to będzie się musiała wiązać z rezygnacją z tego co mi daje D750 a czego nie dostanę w Z6(+).

    I właśnie szukam tego.
    A więc - dlaczego trzymacie jeszcze DSLR skoro macie również Nikona Z ?
    Jestem właściwie w bardzo podobnej sytuacji...
    Też mam D750, który bardzo lubię.
    Do tego kompletny (na moje potrzeby) zestaw szkieł od 16 mm aż po 600 mm, w tym moje dwa ulubione - stary 80-200/2.8 ED i kiedyś wymarzony, który udało mi się kupić w dobrej cenie Nikkor 200/4.0 Micro.
    Pozostaję w DSLR dla tych dwóch szkieł, ale też i dla przyjemności (dla mnie) z fotografowania lustrem - uwielbiam wizjer optyczny i trzask migawki.

    Moja sytuacja jest jednak o tyle inna, że od kilku lat mam też ML - w systemie m4/3 Olympusa.
    W ten system wszedłem dla jego wielkości - jednak lustrzankowa pełna klatka i szkła do niej dużo ważą, a ja cóż, młodszy już nie będę.

    Przyzwyczaiłem się do ML na tyle, że korzystam z niego nawet częściej niż z DSLR i np. nie wyobrażam sobie wyjazdu na wakacje z ciężkim lustrem.
    Zestaw Olympus EM1/II i szkło 12-100/4.0 też może malutki i leciutki nie jest - ale wystarcza praktycznie na wszystkie okazje.
    Do tego leciutka stałka (u mnie Sigma 56/1.4), maleńkie świetne makro (60/2. i także lekkie tele (75-300) i mam pełny potrzebny mi zakres szkieł ważący w sumie około 2 kg.

    Już jednak kilkakrotnie przymierzałem się do przejścia na pełną klatkę w ML - myśląc o Nikonie Z6/II albo Z7 - na początek być może z FTZ, żeby zobaczyć czy takim zestaw byłby wygodny.
    Ale na razie na przymiarkach się skończyło - bo tak jak wszyscy piszą i tak w końcu zacząłbym się rozglądać za szkłami do systemu "Z" - czyli musiałbym zacząć wydatki.
    Chodzi mi po głowie, żeby wyprzedać cały (no prawie...) zestaw DSLR i kupić Z6/II i do tego np. Tamrona 35-15-/2.0-2.8 - żeby mieć zestaw na imprezy rodzinne - bo tutaj jednak m4/3 gorzej się sprawdza.
    Ale jakoś się nie mogę zebrać (pewnie też przez kilka ważniejszych obecnie spraw rodzinnych) no i strasznie mi szkoda tego Nikkora 200/4.0 Micro.
    Choć akurat do makrofotografii spokojnie wystarczy MF - przypinam tego Nikkora przez przejściówkę do m4/3 i ostrząc manualnie mam bardzo fajne efekty.
    Więc pewnie przez FTZ na Z6 też by się spokojnie dało.

    Ale ze względu na moją "miłość" do lustrzanek chodzi mi po głowie zamiana D750 na D780 lub D850 (chociaż na ten mniej chętnie ze względu na wielkość matrycy) i wymiana szkieł na typowo "imprezowe" -
    co u mnie oznacza zamianę Nikkorów 16-35/4.0 i 24-120/4.0 na 24-70/2.8.
    Wyszłoby na pewno taniej no i zostałoby mi "lusterko" - którym jak pisałem wyżej po prostu lubię robić zdjęcia....

    Ot dylematy amatora, który nie chce wydawać zbyt dużo kasy na wymianę sprzętu z pełną świadomością tego, że wielkiego wpływu na jakość robionych zdjęć mieć taka zamiana nie będzie...
    Nikon FX i Olympus m4/3

  9. #9

    Domyślnie

    Watek z lekka ocierajacy sie o prowokacje

    1.Trzymam i wolę DSLR bo chce miec wizjer optyczny a nie drgajacy, szumiacy, lagujacy i odwozrowujacy tylko rzeczywistosc EVF. Dla mnie fotografia to spojrzenie przez urzadzenie optyczne i zobaczenie sceny taka jaka jest i potem swoimi umiejetnosciami fotograficznymi i mozliwosciami aparatu albo jej odwzorowanie albo zgodnie z "wizja autora". W kazdym razie koniecznie chce miec podglad na to jak to wygladalo naprawde. Przez "kawalek szkielka" czyli wizjer optyczny.
    Cos jak wygladanie przez okno( OVF) albo ogladanie widoku zza okna na TV (EVF).
    Reszta wad-zalet w porownywaniu lustra-bezlustra jest pomijalna. Imho ofc. Typu ze lustrzanki szybciej dzialaja ale znowuz ML ma bardzo przydatne niektorym wykrywanie oka. To dla mnie szczegoly...

    2.
    Bo lubie emitowac CO2 i mam jeszcze spore zapasy wegla, ktorym sa zasilane lustrzanki, ktore jak wiadomo juz zostaly dawno usmiercone

    Odpowiedz, jak kto woli, do wyboru
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  10. #10

    Domyślnie

    Nic nie zastąpi klapnięcia lustra.
    A propos: skrót ML a DSLR są wzajemnie niekonsekwentne. Powinno być RL(reflexless) i DSLR,
    lub ML i DSLM

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. DSLR Matte Box
    By Borat1979 in forum Video - sprzęt i edycja
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-01-2014, 12:42
  2. Nikon DSLR a M42
    By nox84 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 25-03-2012, 18:47
  3. Dlaczego DSLR Sony są takie tanie
    By PRR in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 194
    Ostatni post / autor: 20-06-2009, 22:31
  4. Szybkość AF w slr vs dslr
    By vant in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-03-2006, 15:14
  5. Crashtesty DSLR'ów ..
    By tfu^^ in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 30
    Ostatni post / autor: 01-03-2006, 18:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •