Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 41

Domyślnie Nikon ZF VS Nikon Z6III (only fotografia) ergonomia.

Cześć,
    Napiszę dłuższego posta, może komuś się też przydadzą takie osobiste przemyślenia.

Ostatnio ZF i teraz nowy Z6III sporo namieszał mi w głowie. Zacznijmy od tego, dużo się słyszy że Nikon ZF to aparat na podróże, do streeta, do wolnej fotografii, ja sam kupowałem ZF z myślą że będzie to moje drugie body, drugie do korzystania z Z6II i później wymienię Z6II na Z6III, mając zestaw Z6III i ZF.
    No ale stało się coś dziwnego, aparat który jest kojarzony z tragiczną ergonomią, w moim przypadku stał się wygodniejszym aparatem niż cała bryła Z6 - dlaczego tak się stało ? Dlatego że ZF po pewnych zmianach, w moich dłoniach dużo leży dużo wygodniej niż bryła aparatu Z6. Wystarczyło dokręcić smalriga, dorzucić dodatkowy przycisk do spustu migawki, dzięki temu mój palec leży idealnie na spuście migawki, a dłoń dosłownie wtapia się w smalriga. W przypadku Z6 mam dość mocno wygięty palec, jest mocno nienaturalnie ustawiony - wcześniej tego nie zauważałem, można z tym żyć, ale okazuje się że trzymając ZF, później łapiąc Z6II czuję że w Z6II jest nienaturalnie. Dodatkowo w ZF mój kciuk leży idealnie przy przycisku AE-L pod który sobie zaprogramowałem 3D na AFC punktowy, dzięki temu na spuście migawki pracuję AFC punktowym, a w między czasie AE-L mogę odpalić sobie 3D (które automatycznie też uruchamia śledzenie oka). Generalnie co tu jeszcze napisać, ja używam aparatu tylko do zdjęć w trybie M, nigdy nie używałem i nie używam trybów A S P, zawsze pracuję na M, każdy parametr dopasowuję sobie na manualu, ta górna rolka ISO jest dla mnie idealnym rozwiązaniem, widzę na rolce jakie mam ISO a zmiana ISO jest błyskawiczna, można jednym przesunięciem, miźnięciem palca przesunąć ISO z 100 na 1600, co jest bardzo dla mnie wygodne. Świetna sprawa z tym smalrigiem, na krótkie sesje sobie zabieram aparat bez smalrigra, na dłuższe sesje sobie podpinam smallriga. Ja korzystam głównie z serii obiektywów 1.8S nie planuję raczej długich, ciężkich szkieł, więc nie czuję dyskomfortu z ZF. Tylko właśnie ten ZF mi namieszał, bo coraz bardziej zastawiam się nad dokupieniem drugiego ZF (zamiast Z6III) jeśli ergonomia w ZF dla mnie jest wygodniejsza, to co mogę dostać lepszego kupując Z6III ? patrząc się tylko przez pryzmat fotograficzny? No niby szybsza matryca, no ale po co i do czego mi milion klatek na sekundę, kiedy głównie robię one-shoot a jak mam serie to robię ograniczenie do 4FPS, jaśniejszy wizjer ? no w ZF jest już genialnie. Opcje wideo? Nie używam. Inne sloty kart pamięci, no micro SD traktuję jako raczej wewnętrzna pamięć, mam tam wsadzone 512GB, robię na to zapasowe RAW i co jakiś czas formatuję, no niby jest wolniejsza, ale nie ma szans żebym zadusił bufor.

Ale zastanawia mnie, czy w przyszłości właśnie Z6III nie zostanie lepiej zaktualizowany, może będzie tak że teraz systemy AF są na podobnym poziomie, a zaraz będzie tak że Z6III dostanie jakieś turbo aktualizacje i AF zacznie działać dużo lepiej. Choć aktualnie w ZF to działa wyśmienicie.

Teoretycznie aparat który kupowałem i miałbyć taką biżuterią, takim sprzętem pod dobry filing, stał się moim ulubionym narzędziem, na początku kupowałem ZF będąc świadomy że nie będzie to taki ergonomiczny strzał w dziesiątkę jak Z6 i że będą pewien dyskomfort w używaniu, a tu się okazało że jest zupełnie inaczej, że ZF jest dla mnie wygodnym, dobrze przemyślanym ergonomicznym aparatem.
    No i cenowo, zobaczcie ZF teraz spadł do 9k pln i teoretycznie ma lepszy DR. Mi namieszał w głowie ten ZF i coraz dalej jestem myśli o kupnie Z6III. Bawiłem się chwile Z6III dla mnie to taki kolejny Z6 - tylko właśnie z lepszym AF. biorę do ręki i nie poczułem achów, ochów. Z ZF jest inaczej, ZF to aparat który mi daje ogrom satysfakcji jak go biorę do ręki, no i dźwięk migawki w tym aparacie to cudo. Generalnie dawno nie miałem takiej frajdy po kupnie aparatu. Wcześniej miałem takie odczucia, jak przechodziłem z DX na FX, później miałem podjarkę, jak przechodziłem z DSLR na ML no i teraz znów poczułem "MAGIE" kupując ZF.

Może jest tutaj ktoś, kto ma podobne przemyślenia?

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rer.jpg
Wyświetleń:	12
Rozmiar:	116,6 KB
ID:	81260

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	fdf.jpg
Wyświetleń:	10
Rozmiar:	114,3 KB
ID:	81261
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 08-07-2024 o 13:44

Domyślnie

Jeśli czujesz takie dobre połączenie z Zf, to po co szukasz czegoś lepszego na siłę?
    Bierz i korzystaj. Będziesz się zastanawiać jak wyjdzie Z6IV.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z9 + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + S135 f/1.8

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Jeśli czujesz takie dobre połączenie z Zf, to po co szukasz czegoś lepszego na siłę?
    Bierz i korzystaj. Będziesz się zastanawiać jak wyjdzie Z6IV.
    Najbardziej boję się tego, że mogę dostać po tyłku, że ZF to jednak nisza, zacznie się mniej aktualizacji, a Z6III choćby pod względem działania AF zostanie udoskonalony ....

Przy okazji chciałem uwalić twierdzenie i opinie, że ZF to taki aparat na spacery.

Bo w moim przypadku okazało się że z aparatu na spacery, zrobił się głównym body, który okazał się dla moich dłoni wygodniejszy niż Z6.
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 08-07-2024 o 14:04

Domyślnie

AF w ZF jest podobno na tyle dobry, że ew. ulepszenia w Z6III mogą dotyczyć niszowych funkcji (jak wykrywanie czarnych kotów )

Filmować nie potrzebujesz, wizjer Ci pasuje. Zatem możesz rozważyć jeszcze zalety szybszego odczytu i mniejszego rolling shutter na elektronicznej migawce.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, V 20/2.8, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + N 24-70/2.8, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

moje pstryki, na fejsie, instagram

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    ...Może jest tutaj ktoś, kto ma podobne przemyślenia?
    Zabrzmiało jakbyś szukał grupy wsparcia A przecież jesteś zadowolony ze sprzętu. Ewentualne aktualizacje softu Z6III nie poprawią przecież jego ergonomii, co jest nie tak wg ciebie skrupulatnie wyliczyłeś. A druga sprawa, że nie wiadomo skąd ten lęk o brak aktualizacji? Nie ma wątpliwości, że każdy produkt ma wyliczony jakiś cykl życia, ale pod jednym względem Zf jest "future-proof". Chodzi o wspólny procek a często bywa, że to właśnie przestarzały procesor stoi na przeszkodzie wprowadzania jakichś ulepszeń softowych.

Domyślnie

Jesteś w potrzasku.
    Z jednej strony praktyka i doświadczenie mówi Ci że ZF jest dla Ciebie bardzo dobre...
    Z drugiej strony umysł nakręca ego, suflera który podważa Twoją ocenę sytuacji....
    Nie zazdroszczę .
    Tylko pamiętaj, po Z6III będzie jakiś kolejny Z6. Kiler z jeszcze lepszą matrycą, AFem i lepszym DRem.
    A potem kolejny, kolejny i kolejny.
    Przyrost możliwości dla Twojej fotografii praktycznie prawie żaden, ale będziesz miał....
    I nawet na krótko uda Ci się wyłączyć "suflera" w głowie....
    I zaznasz chwilę spokoju.
    Do następnego modelu.

Domyślnie

jeśli z ZF jak piszesz jesteś w pełni zadowolony, to zastanów się czy warto dopłacać 3800zł do aparatu który doda Ci funkcjonalności których nie potrzebujesz( czyli nie da TOBIE nic) , teoretycznie pogorszy jakość obrazka, pogorszy ergonomię względem obecnego optimum (czyli ZF), zaprzepaści unifikację sterowania i konfiguracji (potencjalnie możesz pracować dwoma takimi samymi aparatami), a w zamian da tylko świadomość że masz "lepszy" ( cokolwiek miałoby to znaczyć) aparat ?
    Jeśli aparat byłby moim podstawowym narzędziem zarobkowania, albo kupiłbym drugiego ZF (jeśli wszystko Ci w nim pasuje), albo sprzedał posiadanego ZFa i kupił 2x Z6 III (może za kilka miesięcy jak opadnie podatek od nowości).
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Domyślnie

GAS... znam i rozumiem. Jeżeli zakup czy tam wymiana sprzętu poprawi @kurczeblade samopoczucie, to jestem za i popieram bez względu na wszystko, nie ma co szukać w tym sensu czy logiki
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

Domyślnie

Nie szukam wsparcia, ani nie szukam powodów do poprawy lepszego samopoczucia
    Sprzęt traktuję jako raczej narzędzia, nie jestem jakimś fanbojem Nikona, mogę dziś robić Nikonem, jutro czymkolwiek... Po prostu zmieniam co jakiś czas aparaty, które się zużywają i właśnie przyszedł moment w którym zaszła taka potrzeba. Nowa seria aparatów jednak ma coś czego nie ma poprzednia, system AF do którego się przyzwyczaiłem, który ułatwia mi fotografowanie - praca tak sprawnym 3D to ogromna zaleta która sporo ułatwia, a pracując jednocześnie na szelkach mając dwa aparaty, dla mnie ważne jest żeby w jednym i drugim aparacie system AF działał tak samo. Kupując ZF zmieniłem pewne nawyki, które miałem w Z6II, zmieniłem całkowicie sposób ostrzenia i to bym chciał teraz wyrównać, jedyne rozwiązanie to takie, że muszę kupić drugiego ZF lub Z6III- Tyle.
    To nie jest zaspokojenie kaprysów jak to tutaj niektórzy sobie wyobrazili.

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez kurczeblade Zobacz posta
    Nie szukam wsparcia, ani nie szukam powodów do poprawy lepszego samopoczucia
    "W każdej chwili mogę przestać..." powiedział alkoholik sięgając po butelkę...

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni