Close

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 67

Domyślnie Nikon Z5 nie rejestruje kolorów małych światełek

Hej, pomóżcie proszę. Nie da się fotografować kolorowo oświetlonych choinek Nikonem Z5, bo lampek na zdjęciach nie ma. Dziś był pokaz świecących bardzo kolorowo dronów. Tylko zdjęcia nie ostre mają właściwe kolory, takie jak widziało się oczami. Jeśli to jakiś filtr czy błąd oprogramowania to jak to dziadostwo wyłączyć, zmienić, aby aparat rejestrował kolory?Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Zrzut-ekranu-2024-06-30-014858.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	312,1 KB
ID:	81056

Domyślnie

Fotograf źle ustawił aparat. Te światełka nie mają koloru bo są przepalone.

Domyślnie

Nie wiem, czy to kwestia przepaleń, raczej nie, skoro czas był pewnie krótszy niż na drugiem zdjęciu. To raczej kwestia prostej fizyki.
    To ledy - migają i to pewnie nie w jednolitym kolorze. Dopiero dłuższa ekspozycja pozwala zebrać całe spektrum. Ale wtedy zdjęcie jest już poruszone.
    A jakie miałeś czasy na tych zdjęciach? Czy próbowałeś serii?
    Anyway - aparat raczej niewinny. Nie wiem czy jakiś wpływ ma funckja antyflickeringu, choć niby ledy migają o rząd wielkości szybciej niż zakres stosowania tej funkcji.
    Ostatnio edytowane przez Kojocisko ; 30-06-2024 o 10:51
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

Domyślnie

Nie da się fotografować kolorowo oświetlonych choinek Nikonem Z5 - da się
    puszki, słoiki i troszkę światła w ciemności

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Fotograf źle ustawił aparat. Te światełka nie mają koloru bo są przepalone.
    Dzięki, ale Ekspozycja ustawiona po kilku próbach znacznie niżej niż proponował aparat. 1/60, F2,8, ISO4000 Nie pomogło.
    Tani telefon Samsung na znacznie silniejszej ekspozycji, co widać po jasności tła, niczego nie przepalił i dał sobie radę.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	A22.jpg
Wyświetleń:	135
Rozmiar:	303,9 KB
ID:	81076

- - - - kolejny post - - - - - -

Cytat Zamieszczone przez Kojocisko Zobacz posta
    Nie wiem, czy to kwestia przepaleń, raczej nie, skoro czas był pewnie krótszy niż na drugiem zdjęciu. To raczej kwestia prostej fizyki.
    To ledy - migają i to pewnie nie w jednolitym kolorze. Dopiero dłuższa ekspozycja pozwala zebrać całe spektrum. Ale wtedy zdjęcie jest już poruszone.
    A jakie miałeś czasy na tych zdjęciach? Czy próbowałeś serii?
    Anyway - aparat raczej niewinny. Nie wiem czy jakiś wpływ ma funckja antyflickeringu, choć niby ledy migają o rząd wielkości szybciej niż zakres stosowania tej funkcji.
    Dzięki za rady, ale raczej obalam również tą teorię, ponieważ zdjęcia nieostre, oraz odbicia w wodzie, były za każdym razem intensywnie kolorowe. Zrobiłem też film, gdzie każda klatka pokazuje równe światło bez migotania, tyle że ostre światełka są bez koloru, a rozmyte mają piękne kolory. Próbowałem czasy 1/60 - 1/100. F2,8, a ISO zmniejszałem tak że prawie nie było obrazu, a lampki nadal białe bez kolorów. Co takiego ma oko ludzkie czy telefon, że widzi kolory, a Z5 nie widzi? TO samo miałem fotografując kiedyś choinę na pl. Zamkowym. Przepiękne kolorowe lampki których zupełnie nie ma na zdjęciach. Miałem różne aparaty i lamki na choinkach były widoczne.

- - - - kolejny post - - - - - -

Cytat Zamieszczone przez bogdi64 Zobacz posta
    Nie da się fotografować kolorowo oświetlonych choinek Nikonem Z5 - da się
    Jakaś rada? To była cholernie kolorowa wielka choinka świecąca tysiącem małych lampek. Zrobiłem sporo zdjęć na różnych ustawieniach i niestety smutne jakby ktoś prąd wyłączył na wszystkich ujęciach z różnych stron. Tylko gwiazda świeci.

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-06-30 160443.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	46,2 KB
ID:	81077

Domyślnie

Jeszcze ten sam przykład z choinką. Nieostra świeci jak w rzeczywistości, jak na smartfonie. Natomiast ostra - jeszcze powiększę, jest kompletnie zgaszona. Światełka nie mają ani mocy ani koloru. Co gorsze żadna ekspozycja nie pokazuje ich mocy, więc nie da się złożyć nawet z dwóch zdjęć. Tylko nieostre zdjęcia są w porządku pod względem koloru i jasności.

Nazwa:	Zrzut ekranu 2024-06-30 164817.jpg
Wyświetleń:	126
Rozmiar:	154,5 KB
ID:	81078

Domyślnie

To typowe dosyć. Kiedy robisz zdjęcia świateł sygnalizacji ulicznej to samo źródło jest białe a otoczka świeci, trzeba kompensowac. Też zależy od rodzaju źródła światła.
    Choinka na zdjęciu z Nikona ma tło zobacz jak jasne, a telefon zrobił mądrzej.
    A użyj jakiegoś trybu głupiego pstrykacza w z5 i zobacz

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez jurkarol Zobacz posta
    To typowe dosyć. Kiedy robisz zdjęcia świateł sygnalizacji ulicznej to samo źródło jest białe a otoczka świeci, trzeba kompensowac. Też zależy od rodzaju źródła światła.
    Choinka na zdjęciu z Nikona ma tło zobacz jak jasne, a telefon zrobił mądrzej.
    A użyj jakiegoś trybu głupiego pstrykacza w z5 i zobacz
    Jednak w przypadku dronów tło było całkiem ciemne. Ale widzę że zawodowcy tworzący teledysk mieli te same problemy co ja. https://www.youtube.com/watch?v=2d0tII8WxPw Na żywo te światełka były cały czas niezwykle intensywnie kolorowe, a na 0:51 wyszły im białe i dopiero w rozmyciu 0:53 widać prawdziwy kolor. Dużo kombinowali na filmie aby je jakkolwiek podkolorować. Ciekawy problem. Może należało użyć filtr zmiękczający, albo gorszy, nie tak ostry obiektyw. Może w elektronice i oprogramowaniu aparatu jest coś zaszyte, aby małych punktów świecących nie podbarwić przypadkowo na niewłaściwy kolor. Wolą je wybielić. Albo może to efekt jakiegoś filtra przed matrycą.

Domyślnie

Jest jeszcze jeden aspekt - właśnie ogniskowanie.
    Gdy ogniskujesz, więcej światła trafia na mały obszar matrycy, i ów obszar jest po prostu wypalony.
    Gdy światełka są całkiem poza płaszczyzną ostrości, ta sama ilość światła trafia na całkiem spory w porównaniu z wcześniejszym obszar matrycy. Stąd ładne kolorowe krążki.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Miasto
    Bydgoszcz

Domyślnie

Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Jest jeszcze jeden aspekt - właśnie ogniskowanie.
    Gdy ogniskujesz, więcej światła trafia na mały obszar matrycy, i ów obszar jest po prostu wypalony.
    Gdy światełka są całkiem poza płaszczyzną ostrości, ta sama ilość światła trafia na całkiem spory w porównaniu z wcześniejszym obszar matrycy. Stąd ładne kolorowe krążki.
    Dokładnie tak jest. Ekspozycja swoje dokłada.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 1 z 7 123 ... OstatniOstatni