Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Jaki obiektyw do kompletu z 800mm f6.3 PF (fotografia ptaków)

    Stoję przed dylematem (osiołkowi w żłobie dano....) bo nie umiem wybrać pomiędzy Sigmą 500 f5.6 (Sony) a Nikkorem 600 f6.3 PF.
    To skrócie.
    A dłuższa wersja: pozbyłem się ostatnio części sprzętu, zostawiam tylko to co lekkie i mobilne, bo klamorów typu 400mm f2.8 VR nie chciało mi się nosić i zbierały kurz.
    Posiadam Nikkora Z 800 f6.3 PF, i ten obiektyw u mnie zostaje na stałe, natomiast szukam czegoś krótszego do czatowni.
    Bardzo lubiłem Nkkora 500 f5.6 PF, dużo udanych zdjęć tym szkłem zrobiłem, i czekałem na wersję Z, ale niestety nie doczekałem się bo wyszła 600mm f6.3 PF.
    Miałem w planie zakup, ale.... Sigma wypuściła 500mm f5.6 pod Sony, i z tego co czytam to jest malutki, świetny obiektyw.
    I teraz dylemat: czy dwie stałki czyli 600mm i 800mm PF w Nikonie (tu zaletą jest jeden system), czy dwie stałki o moim zdaniem lepszym zakresie ogniskowych czyli Sigma 500mm i Nikkor 800mm, z tym że Sigma będzie używana na Sony A1 (nie muszę kupować body bo mam).

    Czyli w sumie wygląda to tak że mój sprzęt do przyrody będzie w takiej konfiguracji:

    Opcja 1.
    Nikon Z8 z 600mm f6.3 PF + Nikon Z9 z 800mm f6.3 PF

    Opcja 2
    Sony A1 z Sigma 500mm f5.6 + Nikon Z9 z 800mm f6.3 PF

    Jeżeli mam być szczery to delikatnie skłaniam się ku opcji 2, bo nie mam problemu z ergonomią i menu w Sony, a wydaje mi się że przy posiadaniu obiektywu 800mm zakup do kompletu szkła 500mm daje większe możliwości. To że Sigma jest cut jaśniejsza i trochę mniejsza to w zasadzie szczegół, ale miło.
    Co o tym myślą forumowi spece od przyrody?
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  2. #2

    Domyślnie

    Ale pamiętasz, że piszemy na polskim forum?

  3. #3

    Domyślnie

    A coś z błędami pisałem? Jeżeli tak to bardzo przepraszam
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  4. #4

    Domyślnie

    Ależ skąd, żadnych błędów. Świetna pisownia, zazdraszczam.
    Tylko wiesz, tak ogólnie, bo to jakby inne realia są...

  5. #5

    Domyślnie

    Ptak to ptak, ogniskowa to ogniskowa, czyli realia są moim zdaniem takie same
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli sky is the limit to popatrzyłbym jeszcze na N400/4.5 Z, nawet z tc1.4 wciąż będzie miał sens jak sądzę. Nie mam oczywiście nic do Sony i Sigmy, zauważyłem tylko że jeden system lepiej się sprawdza kiedy gdzieś wyjeżdżamy nie pakując całej walizki sprzętu. Z tym że każda sytuacja jest trochę inna, bywają potrzebne też inne szkła, zależy co posiadamy, itd, więc takie uogólnienie nie zawsze się sprawdza.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Jeśli sky is the limit
    Przy tym założeniu to 400/2.8S z wbudowanym TC


    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Ale pamiętasz, że piszemy na polskim forum?
    Cytat Zamieszczone przez Ligo Zobacz posta
    Tylko wiesz, tak ogólnie, bo to jakby inne realia są...
    600/6.3 VR S kosztuje 21k, Sigma 500/5.6 to wydatek 14k. Faktycznie u nas takie obiektywy to tylko w sferze marzeń...
    Takiego Z9 to może ma u nas jedna osoba, no może dwie. 800mm to pewnie w ogóle nie ma.

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Co o tym myślą forumowi spece od przyrody?
    Nie jestem żadnym specem od przyrody, ale poruszę tylko jedną kwestię - te same matryce. Przy obróbce dla mnie to jest zawsze duży plus.
    Co bym zrobił na Twoim miejscu? Zamówił oba te obiektywy, do tego przelotkę, aby tę Sigmę podpiąć też pod Z8. Na dwa lub trzy wyjścia do czatowni bym wziął jako drugie body A1 + S500/5.6 i Z8 + 600/6.3. Sam ocenisz czy 600mm nie jest za blisko 800mm.
    z pozdrowieniami - Krzysiek
    Nikon Z6 + Z9 + N14-24 f/2.8S + N24-70 f/2.8S + N70-200 f/2.8G VR II + 35 f/1.8S + 50mm f.1.8S + Planar T* 50 mm f/1.4 + 85 f/1.8S + N105 f/1.4E + S135 f/1.8

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Przy tym założeniu to 400/2.8S z wbudowanym TC

    .
    W założeniu ma być lżej niż 400/2.8

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    Stoję przed dylematem (osiołkowi w żłobie dano....) bo nie umiem wybrać pomiędzy Sigmą 500 f5.6 (Sony) a Nikkorem 600 f6.3 PF.
    To skrócie.
    A dłuższa wersja: pozbyłem się ostatnio części sprzętu, zostawiam tylko to co lekkie i mobilne, bo klamorów typu 400mm f2.8 VR nie chciało mi się nosić i zbierały kurz.
    Posiadam Nikkora Z 800 f6.3 PF, i ten obiektyw u mnie zostaje na stałe, natomiast szukam czegoś krótszego do czatowni.
    Bardzo lubiłem Nkkora 500 f5.6 PF, dużo udanych zdjęć tym szkłem zrobiłem, i czekałem na wersję Z, ale niestety nie doczekałem się bo wyszła 600mm f6.3 PF.
    Miałem w planie zakup, ale.... Sigma wypuściła 500mm f5.6 pod Sony, i z tego co czytam to jest malutki, świetny obiektyw.
    I teraz dylemat: czy dwie stałki czyli 600mm i 800mm PF w Nikonie (tu zaletą jest jeden system), czy dwie stałki o moim zdaniem lepszym zakresie ogniskowych czyli Sigma 500mm i Nikkor 800mm, z tym że Sigma będzie używana na Sony A1 (nie muszę kupować body bo mam).

    Czyli w sumie wygląda to tak że mój sprzęt do przyrody będzie w takiej konfiguracji:

    Opcja 1.
    Nikon Z8 z 600mm f6.3 PF + Nikon Z9 z 800mm f6.3 PF

    Opcja 2
    Sony A1 z Sigma 500mm f5.6 + Nikon Z9 z 800mm f6.3 PF

    Jeżeli mam być szczery to delikatnie skłaniam się ku opcji 2, bo nie mam problemu z ergonomią i menu w Sony, a wydaje mi się że przy posiadaniu obiektywu 800mm zakup do kompletu szkła 500mm daje większe możliwości. To że Sigma jest cut jaśniejsza i trochę mniejsza to w zasadzie szczegół, ale miło.
    Co o tym myślą forumowi spece od przyrody?
    Sigmę 300/5.6 możesz nawet poużywać z Nikonem przez przejściówkę Megadap Pro: https://dariuszbres.pl/sigma-500-dg-dn-sports/

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Przy tym założeniu to 400/2.8S z wbudowanym TC
    Absolutnie odpada, to za duży obiektyw na moje potrzeby.

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Takiego Z9 to może ma u nas jedna osoba, no może dwie. 800mm to pewnie w ogóle nie ma.
    Trzeba było @JK nie banować. zresztą Z9 ma na forum wiele osób, z tego co pamiętam na szybko to @Zelber, @JK, i kilku przyrodników

    Cytat Zamieszczone przez MstrG Zobacz posta
    Nie jestem żadnym specem od przyrody, ale poruszę tylko jedną kwestię - te same matryce. Przy obróbce dla mnie to jest zawsze duży plus.
    Co bym zrobił na Twoim miejscu? Zamówił oba te obiektywy, do tego przelotkę, aby tę Sigmę podpiąć też pod Z8. Na dwa lub trzy wyjścia do czatowni bym wziął jako drugie body A1 + S500/5.6 i Z8 + 600/6.3. Sam ocenisz czy 600mm nie jest za blisko 800mm.
    Wiesz co, nie pomyślałem o tych matrycach, ale dla mnie to bez znaczenia. Obrabiam każde zdjęcie indywidualnie, i generalnie tylko wybrane, najlepsze kadry, czyli maksymalnie kilka zdjęć z całego dnia, o ile cokolwiek się uda ustrzelić.

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Sigmę 300/5.6 możesz nawet poużywać z Nikonem przez przejściówkę Megadap Pro: https://dariuszbres.pl/sigma-500-dg-dn-sports/
    Co do używania adapterów - odpada. Nie widzę sensu używania na siłę Sigmy wersja Sony na Nikonie Z z jakimś niesystemowym adapterem, to już lepiej by mi było zostać z systemowym 500PF i systemowym FTZ.
    Czytałem to co pisał @Dariusz Breś i widzę że on też używa tego szkła w komplecie z Nikkor 800mm PF, i skoro obiektyw jest taki świetny z adapterem, to zakładam że bez adaptera na Sony A1 będzie jeszcze lepiej.
    Ostatnio edytowane przez m_a_g ; 05-06-2024 o 14:28
    Marcin
    Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektyw - MDC808 Teleobiektyw 420-800mm F/8.3-16 do Nikon
    By MarekD3100 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 23-08-2021, 08:31
  2. Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 30-08-2020, 21:54
  3. Fotografia produktowa - jaki obiektyw?
    By sebisster in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 21-11-2019, 20:59
  4. Fotografia sportowa . Jaki obiektyw ?
    By piorcznes in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 07-12-2015, 15:36
  5. fotografia wnętrz - jaki obiektyw
    By ljmedia in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-06-2010, 11:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •