Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 13 z 13
  1. #11

    Domyślnie

    To jeszcze dopiszę, skoro temat zaczął się od Yongnuo 560III i jego domniemanej LP 58. Otóż dzisiaj już chyba nikt nie robi przenośnych lamp mocy około LP 60. Miałem przyjemność pracować z taką, konkretnie Braun F910 o LP 62, albo 155 Ws. Swego czasu popularna lampa reporterska na Zachodzie, ale kląkier niemożliwy. Sama bateria to 3 kilo na ramieniu.
    Dzisiaj pewnie wyglądałoby to podobnie. Znacznie słabszy Metz 45 CT/CL "młotek" był zasilany 6-ma aku AA. Dlatego wszelki marketing o lampie pędzonej 4-ma paluszkami i LP 50-60 należy między bajki włożyć.

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 788

    Domyślnie

    @galowy producenci oszukują i to bardzo. Teoretycznie wszystko jest proste, mając 2 wartosci ze wzoru łatwo wyliczyc trzecią. Ale producenci oszukują.
    Tu masz filmik jak ktoś się o tym przekonał.

    Canona LP się mniej - więcej zgadza. YN - nie.
    On sprawdzał na dużych odległościach, czyli siłą rzeczy w otwartym terenie. Ma to takie konsekwencje, że brak ścian - brak odbić. Gdyby pomiary robić w pomieszczeniu (załóżmy małym białym) lampy by miały inne wyniki (lepsze).
    Kiedyś mówiono o pomieszczeniu w jakim się bada LP, ale nie było konkretów o tym jakie ono jest. Jest znormalizowane.
    Jeżeli lampa SB800 wychodzi ci słabsza od YN to taka musi być. Zakładam, że obie lampy badałeś w tym samym pomieszczeniu (odbicia).
    @Ligo - miałem młotek Metz 45 CT4 były też silniejsze CT 60.
    Małe lampki mogą mieć LP 60, tylko w pozycji tele (200 mm?), ten YN ma zooma do 105 mm, wątpię by lampa miała wtedy LP 58.

    Lampy zmieniają swoją energię błysku poprzez zmianę czasu trwania błysku. To o tyle dobrze, że dzięki temu mógł zaistnieć system TTL. Zauważcie, że wcześniejsze wersje systemów TTL nie robiły błysków próbnych tylko analizowały ilość światła jaka padała na .. film (Olympus) i ucinały błysk gdy światła było dosyć dla uzyskania pożądanej ekspozycji. Teraz tego niby by nie musiały robić (przedbłysk a z niego wyliczenie błysku głównego), ale skoro sie chce mieć sterowanie kilkoma lampami, a każda np z inną korektą EV to juz nie da rady robić tego w trakcie błysku głównego, potrzeba przedbłysków.

    Lampy błyskowe sa budowane wg jednego z dwóch założeń. Dawniej, bo teraz bywa takie combo
    1. Lampy reporterskie ładują kondensatory do pełna. Bo nigdy nie wiadomo jak każe błysnąć TTL (gdy się tego trybu lampy używa). Jeżeli lampa będzie musiała oddać całą energię to tyle musi byc na kondensatorach.
    2. Lampy studyjne ładowały się w takiej części, jaką sie ustawiło. 1/4 - to 1/4 kondensatorów sie zapełniała. Przez co się pojawiał problem gdy sie chciało zmniejszyć energie błysku. Trzeba było odpalić lampę, by kondensatory naładowały sie mniej. Teraz generalnie robi się samorozładowanie elektronicznie. Zwiększanie energii jest bezproblemowe, lampa doładowuje więcej kondensatorów.
    Ale ... zachciało sie producentom by lampy studyjne wzbogacić o TTL i sprawa sie rypła i dodatkowo co niektóre lampy wzbogacić o tryb ultrakrótkiego błysku (jako alternatywe dla trybu stabilnej temperatury barwowej). Ale ten ultrakrótki tryb to też różne czasy. Chcąc mieć krótki czas ma się słabszy błysk.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Dziękuje wszystkim za uwagę i wypowiedzi.
    Na powyższym filmie widać realny test zasięgu lampy (super filmik), ja poszedłem na skróty odległość była stała i wynosiła 1 metr, a jedynie mierzyłem natężenie światła w postaci przysłon dodatkowo w jasnym pomieszczeniu. Zaskoczył mnie niestety wynik dlatego pewny byłem że coś po prostu spartoliłem Dziwi mnie jednak fakt że Sabinka również nie podołała testowi.Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	TEST-GN-REPORTEREK.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	534,3 KB
ID:	80277
    Ostatnio edytowane przez galowy ; 22-05-2024 o 13:23
    Body kilka słoików i inne graty

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. liczba przewodnia a ogniskowa
    By Bruner in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 08-01-2017, 17:41
  2. Voking VK-800 a liczba przewodnia
    By jacob4187 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-01-2015, 22:40
  3. Liczba przewodnia w lampach Nikona i innych
    By Pieter in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 29-08-2014, 13:25
  4. zna ktoś taką lampę? i liczba przewodnia...
    By amator_r in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 28-01-2009, 13:56
  5. Liczba przewodnia?
    By Levy in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 09-09-2006, 00:07

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •